Nárazové pasti

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od marion »

není lepší plexisklo? menší hmotnost, lepší manipulace, nerozbitné
Uživatelský avatar
angellus
Příspěvky: 281
Registrován: 24 led 2012, 14:11

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od angellus »

Asi určitě, jen jsme v jednom bytě likvidovali takovej starej sekretář a já si vzal z toho asi 15 skel, že je využiju takhle a na další podobné "projekty", takzvaně s případným zničením se počítá.. už se vidim jak z lokality vezu střepy místo brouků :sweat , ale tak snad to půjde, mám v plánu je dát vysoko a daleko od lidí, jen ptáků se bojim :D
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od marion »

Narazil jsem na jednoduše vyrobenou náletovou past z odpadu. Chytrý nápad. Zřejmě vyrobeno přímo na místě pobytu. Nic se nemusí vozit-než pak ti brouci :-)
Přílohy
Reike Hans-Peter, Lufteklektorbau auf den Kanarischen Inseln, Methodik.pdf
(1.27 MiB) Staženo 823 x
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od Hali+ »

Pěkné. :)
Dovolil jsem si k tomu přidat svůj neumělý (a zkrácený) překlad.
Naposledy upravil(a) Hali+ dne 28 črc 2017, 08:57, celkem upraveno 1 x.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
zuber
Příspěvky: 243
Registrován: 20 úno 2011, 10:30

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od zuber »

Já sem použil plastové lahve s feromonem na odchyt Diabrotiky. Nahoře jsem udělal otvory a konzervační tekutinu nalil přímo do lahve.
Za dva dny jsem měl v pěti pastech cca 800 kusů.
Přílohy
P7263249.JPG
P7263251.JPG
P7263255.JPG
Miroslav Zúber miroslav.zuber@seznam.cz
OEDEMERIDAE orbis; CHRYSOMELIDAE (včetně Bruchinae, ale hlavně Oreina a Chrysolina, ex. Alticinae a Cassidinae); houbáci a myrmekofilové (Cucujoidea, Tenebrionoidea), Coleoptera dolního Pojizeří.
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od marion »

Myslím, že možností je mnoho a opravdu na to stačí odpad, ty 8 nebo 5 l láhve kupujeme vždy, voda v nich je relativně nejlacinější a všude v plastovém odpadu je jich plno, Je to nejlacinější velký trychtýř. Co mi není jasné, je ten zázvor. Milan se tomu elegantně vyhnul. Pochopil jsem, že to má být atraktant pro brouky z trouchnivého dřeva. Víte o tom něco?

bei Totholzkäfer untersuchungen zusätzlich 1 Scheibe Ingwer,
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od Hali+ »

Jistě, nepřekládal jsem to, s výrobou samotné pasti to nemá nic společného.
Ale je to asi ten hnědý objekt upevněný nahoře pode dnem kanystru (na posledních snímcích), asi nějaká návnada. ale co to je to netuším, neb Ingwer = zázvor. A to asi opravdu nejde přeložit takhle doslova. :) Třeba s tím vypomůže Vindobon.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od Vindobon »

Bei Totholzkäferuntersuchungen zusätzlich 1 Scheibe Ingwer, Frischhaltefolie sowie ein Gläschen mit Alkohol, die am Dach der Falle befestigt werden. Frischhaltefolie um den Ingwer wickeln und mit Insektennadeln Stärke 4 perforieren, Gläschen mit Alkohol ebenfalls mit Frischhaltefolie abdecken und wenige Löcher einstechen; mit Draht am Dach des Eklektors befestigen.

Při výzkumu saproxylických brouků použijeme ještě kolečko zázvoru, potravinářskou fólii jakožto lahvičku s alkoholem, které připevníme ke střeše pasti. Potravinářskou fólií obalíme zázvor a perforujeme* ji entomologickým špendlíkem č. 4, též lahvičku s alkoholem přikryjeme potravinářskou fólií a vpíchneme několik málo dírek; drátem připevníme ke střeše eklektoru.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Tož Ingwer je zázvor. Gůglil jsem (ve Vídni na německém počítači), jestli to třeba nemá ještě nějaký další, mně dosud neznámý význam, ale ničeho jsem se nedopátral. Asi je to opravdu myšleno jako návnada na dřevní brouky. Zajímavé, dosud jsem se s tím nesetkal, bude to třeba vyzkoušet. Potravinářská fólie asi bude sloužit prodloužení životnosti lákadla anebo zajistí vlhké prostředí pro nějaké jeho kvašení a dírky ve fólii zřejmě slouží pozvolnému vypařování vůně.

*) Propíchneme nebo propícháme, nevím, němčina nezná rozdíl mezi dokonavými a nedokonavými slovesy; asi bych řekl, že těch dírek má být víc než jedna, ovšem nepřeháněl bych.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od marion »

Díky, význam jsem tušil, ale o zázvoru jako atraktantu jsem neslyšel.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od Hali+ »

Hned jdu koupit kousek zázvoru... :hand
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od marion »

narazil jsem na toto - na roháče
https://www.eurekalert.org/pub_releases ... 010611.php
v přiložené práci něco píšou a je tam opět možnost primitivní náletové pasti -foto
Přílohy
stag-beetle-monitoring-methods-náletová past.pdf
(609.52 KiB) Staženo 691 x
Náletová past.jpg
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od Hali+ »

Zajímavé typy nárazových pastí - ze síťoviny (protože plexisklo má ve dne určitý lom světla, který většina hmyzu obvykle vidí). V podstatě taková "umělá pavučina". :)

Flight interception trap [=FIT]
http://mississippientomologicalmuseum.o ... lSnRreWx5k
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articl ... 16-043.pdf
https://wiki.bugwood.org/Collecting_insects
https://en.wikipedia.org/wiki/Flight_interception_trap
https://bugguide.net/node/view/160333/bgimage
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od bozapetr »

umela pavucina ...
na prednasce o vyprave za nejvetsim broukem sveta ( Kuras ) nam ukazoval i fotku, kde je padly kmen a na kulech kolem nej rozvesena pavucina. umela . pry se da koupit jako rekvizita z filmu ... mistni entomolog, ktery je provazel a ukazoval clenum vypravy byl spokojeny. ze to chyta brouky, co chteji ,,ven" z kmene i ,,dovnitr" . setkali jste se nekdo s touto pasti ?
Uživatelský avatar
OndraK
Příspěvky: 1366
Registrován: 03 kvě 2010, 06:37
Bydliště: Zlín

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od OndraK »

Hali+ píše: 09 led 2018, 12:44 Protože plexisklo má ve dne určitý lom světla, který většina hmyzu obvykle vidí.
Podle mých zkušeností je jedno, jaké barvy se plexisklo na nárazovky používá. Domnívám se, že to ti brouci vidí tak jak tak a nárazovky fungují spíš na tom principu, že si brouci chtějí sednout (jak na kmen) a protože se nezachytí, tak spadnou dolů.
Melandryidae (W), Tetratomidae (W), Stenotrachelidae (W), Synchroidae (W), Trictenotomidae (W), Salpingidae (P), dřeváci a houbáci (WP), všechna Coleoptera (CE)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od Hali+ »

To nedokážu posoudit, tolik zkušeností s tím zase nemám, ale už jen z důvodu skladnosti a převozu na lokalitu mě velmi zaujala varianta dlouhého žlábku s tekutinou, nad kterým je napnutá jen síťovina. To pak jde převést v batohu, na rozdíl od obdobně velkého plexiskla. :) Ještě by byla asi možná igelitová varianta, to by bylo obdobné.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od marion »

Hali+ píše: 10 led 2018, 07:28 ...ale už jen z důvodu skladnosti a převozu na lokalitu mě velmi zaujala varianta dlouhého žlábku s tekutinou, nad kterým je napnutá jen síťovina. To pak jde převést v batohu, na rozdíl od obdobně velkého plexiskla. :) Ještě by byla asi možná igelitová varianta, to by bylo obdobné.
taky se mi to líbilo, umím si to představit jako roletu, žlábek, v něm smotaná síťovina nebo "igelit", nahoře v pevné tyčce, jen rozmotám a pověsím, jediný problém vidím v udržení toho aby byl žlábek vodorovně, když to ale nebude větší než metr, neměl by to být problém.
konkrétně myslím tuto variantu-foto z Milanova odkazu
Přílohy
nárazová past.jpg
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od Pepa »

Tyto zavěšené pasti maji dve velke nevýhody: váhu s korytkem vody a problem instalace ve výšce. A druha nevýhoda je i vítr pri použití plexiskla nebo fólie. Pokud se mnou pojede kolega do Pardubic tak bych vám ukázal narazovou past z fólie k instalaci těsně nad zemí , kde se pod past dávají jen misky.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od Hali+ »

To bych moc poprosil o vyfotografování té pasti. Čistě jen pro inspiraci. :) Všichni si tady vyrábíme různé pomůcky doma na koleně a to mi přijde úžasné! :yes Každý je přesvědčený o své pravdě, protože má jiné zkušenosti a dělá to kvůli jiným čeledím, takže vždycky přebereme jen to nejlepší, co mixneme tím co a jak jsme dělali doteď. A to je právě ten pokrok, že to i přesto, že každý jedeme po svém, to časem dospěje k několika různým liniím různých typů pastí, které "nějak" fungují. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od Hali+ »

marion píše: 10 led 2018, 08:07 taky se mi to líbilo, umím si to představit jako roletu, žlábek, v něm smotaná síťovina nebo "igelit", nahoře v pevné tyčce, jen rozmotám a pověsím, jediný problém vidím v udržení toho aby byl žlábek vodorovně, když to ale nebude větší než metr, neměl by to být problém.
konkrétně myslím tuto variantu-foto z Milanova odkazu
Jj, to je přesně ten typ, který jsem měl na mysli! :)
Taky přemýšlím jak to celé ukotvit, když bych to potřeboval mít výš než dole na zemi. Vlastní vahou té tekutiny ve žlábku to nepůjde, to je málo. Muselo by se to ukotvit podobně jak používá u svých typů třeba Kormik (viz obrázky výše ve vláknu).
A druhá kacířská věc, co mě u toho napadla je použít to kousek od místa, kde třeba člověk svítí UV lampou na plátno. Ale některá zvířata neletí na plátno, "přistávají" už kus před ním a zbytek jdou "pěšky". A taková zvířata by třeba právě narážela a padala by do žlábku, což by bylo jednodušší, než je hledat v trávě a listí. :D
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nárazové pasti

Příspěvek od marion »

"Každý je přesvědčený o své pravdě, protože má jiné zkušenosti a dělá to kvůli jiným čeledím, takže vždycky přebereme jen to nejlepší, co mixneme tím co a jak jsme dělali doteď." hali+
toto je podsttané věta, já za sebe jsem si shrnul
-závěsná past-dlouhodobá - dvě plexiskla s trychtýřem vytažené na strom, nebo konstrukčně levněšjí "Kopeckého" návrh z igelitu
-dlouhodobá past v terénu - stěna cca 1x2 m na zemi mimo pohled lidí (kde u nás netuším nebo na zahradě za plotem)-našel jsem Australských drabčíkářích
-přenosná roleta ne pár denní akce, netahal bych ji do koruny, ale zavěsil nad zem a fixoval provázky a kolíky k zemi
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“