prosívadlo, xeroeklektor

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
tomak

Skládací prosívadlo

Příspěvek od tomak »

Protože musím dost často cestovat po světě a snažím se do cest zahrnout i nějaké sbírání, potřebuju vymyslet nějaké skládací prosívadlo. Našel jsem na netu tenhle nápad z tašky: http://www.buildingthepride.com/faculty ... ethods.htm. S perlinkou místo pevného síta a plachtou by to mohlo fungovat. Máte nějaký nápad? Normální vercajk na služební cesty vozit nemůžu, prostě se nevejde k oblekům a ostatním nutnostem
Uživatelský avatar
arafat
Příspěvky: 138
Registrován: 04 bře 2013, 16:25

prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od arafat »

Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o pomoc. Nikde na netu ani tady na fóru nemohu najít nákres xeroeklektoru, zkoušel jsem něco na způsob otočené pet flašky a síta, ale není to ono. Spousta materiálu zůstává i po delší době v prosevu .... Co se týká prosívadla mám už pár nápadů jak ho vyrobit, ale budu rád za každou radu. Díky
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od marion »

Už jsem to tady dával - eklektory viz příloha doc
prosívadlo mám z dětské soupravy na soft tenis-jsou různé, nutno vybrat tu co má pevnější rukojeť
např zde
http://www.kocksport.cz/vyrobek/?nazev= ... e=33&Lng=0
Přílohy
eklektory.doc
(368.5 KiB) Staženo 751 x
soft t.jpg
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

Eklektory si vyrábím už léta doma na koleně, viz příloha. Zkoušel jsem i různé typy a varianty, aby fungovaly rychle a daly se dobře sbalit do batohu. :mrk Na vodní brouky bezva, ale na suchozemské je to stále ještě pomalé...
terénní eklektor.pdf
(611.69 KiB) Staženo 1178 x
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od marion »

Ten je taky dobrý, ale jak píše i hali+ ne na vše, mám teorii, že super drobní vlhkomilní detritoví brouci nevylezou vůbec, protože tak dlouho se zahrabávají do středu za vlhkostí, až tam pojdou-je to jen teorie. Pokud tento typ eklektrou, tak bych doporučoval to každý den promíchat
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

Ano, souhlasím, mám stejnou zkušenost! Třebas u čeledi Clambidae tomu tak skutečně je! Vůbec nevylezou a chcípnou v tom. Stejně tak většina Pselaphidů a Scydmaenidů. Na tuhle droboť jsou lepší síta, ale i tak jich mraky přehlédneš. Chtělo by to nějaký eklektor, který by měl jednotlivé "kapsy" jen ploché a úzké, aby to rychle prosychalo a brouk de facto neměl kam lézt za zbytkovou vlhkostí... Místo toho kovového kruhu něco jako úzký obdélníček.
Jistě, každodenní promíchávání (říkám tomu nostalgicky "Fornůskova finta") je výborná věc, doporučuji! :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od míra z. »

Hali+ píše:(říkám tomu nostalgicky "Fornůskova finta") je výborná věc, doporučuji! :mrk
Já "Jenišova finta", protože ten mě to jako první doporučil. :)
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

Ano, a toho to naučil právě Rosťa Fornůsek, byli to kamarádi. :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od marion »

Němci to dělají roky a určitě je to nenaučil ani Rosťa ani Ivoš :-)
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od míra z. »

Důležité je, že se to předává dál (dokud je komu). Jinak Milane coby bývalému olomoučákovi je mi vztah obou pánů dobře znám :mrk
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

Takže víš, že v té mé větě je důležité to slůvko "byli"... :mrk On byl Rosťa fajn, ale hrozný samorost a někdy se to s ním nedalo... :D
marion píše:Němci to dělají roky a určitě je to nenaučil ani Rosťa ani Ivoš :-)
Rosťa jako znalec 13 jazyků to možná někde vyčetl a začal používat. Tomu bych klidně věřil, on byl prostě svérázný.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
arafat
Příspěvky: 138
Registrován: 04 bře 2013, 16:25

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od arafat »

:hand :hand Děkuji za cené rády jistě to využiju!!!
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od bozapetr »

prosívadlo -
ty soft pálky taky po vzoru mariona používám...výhoda je, že jsou lehké, mají oka tak akorát...nevýhodu vidím v tom, že když prosívám vyloženě mokré věci s hlínou, tak se ty otvory zanášejí a otvory se zmenšují - to se třeba u drátěných prosívadel s tenkou strunou nestává, nebo ne až tak moc ... jen pro doplnění - jedné z těch pálek se musí odřezat pletivo a tak získáš horní rám, dolní se nechá s výpletem a funguje právě jako prosívadlo ... rukojeti doporučuju uřezat na délku, která bude sedět v ruce dobře - já si je uřezal špatně - moc krátké ... pytel mám ušitý z šusťákoviny - výhoda tohoto materiálu je v rychlém uschnutí a pevnosti .... třeba kolega, co jsem si s ním nedávno o prosívadlech psal doporučuje jako materiál na pytel toto - Ke zhotovení pytle doporučuju pak vřele (!) ubrusovinu s teflonovou úpravou, běžně k dostání v nejrůznějších barevných provedeních v obchodech s látkami. Naprosto nezničitelný materiál na rozdíl od např. bavlněných či plátěných pytlů, přitom dostatečně poddajný a skladný - konec citace ... a délku pytle doporučuji na výšku dostatečnou - tak, že když stojím, prosátý materiál aby byl na zemi, abych se s ním nemusel při prosívání tahat a nebolely záda ...
eklektor -
používám už leta na doma misky ... na misky pak dávám pletivo a to celé přikryju plátnem a stáhnu gumou... musím říct, že je to fakt dobrá metoda - vyleze z toho snad vše do týdne ... do misek první dny ani nedávám navlhčený hadřík - to až později - brouci, co spadnou mají šanci v misce neuschnout, když nevybírám misku dva-tři dny ... mám několik barev misek - lepší orientace pro třeba dva prosevy ...a když misku vybírám, dělám to tak, že vše, co spadne dolů vysypu do zavařovačky a pak smrtím a materiál dohledávám pod binoklem - pracné, ale i ti malí pselouši a pod. mi tak neuniknou - jinak bych je neměl šanci vidět s očima, které teď už mám ... ale nemusíš je smrtit, jen postupně vysypávej materiál třeba na bílou misku a pod ...takže při každém výběru pak materiál vysypu a znovu nasypu - protřepe se to, brouci krásně lozí ... zdá se to pracné, ale chce to cvik a pak to jde rychle ... misky mám ve sklepě, mám na ně štelářky nad sebou - jen do nich misky zasouvám

to, co ukazoval hali+ se dá krásně upravit pro terén - kapsy prostě nedělat do kulata, ale do obdélníkových kapes - jen se ta perlinka musí na několika místech prošít tak, aby materiál nasypaný do kapsy neudělal z toho ,,balón,,-to pak dlouho schne a asi brouci lezou za vhkostí dovnitř, jak psal marion a nevylezou - uvnitř uhynou ... perlinka má výhodu skladnosti a lehkosti - nevýhodou je, že se brzy roztrhá, zvláště, když se používá mokrý prosev ...tak jednou ročně obměnit ... pevnější je pak umělohmotné pletivo 5x5 mm, které ale není tak skladné, ale dá se ohýbat a výroba kapes je snadnější podle mne
Přílohy
eklektor přikrytý.jpg
eklektor.jpg
soft t.jpg
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od kormik »

No nevim, ja pouzivam eklektory uz pres deset let a jsem s nima spokojen, mam jich nekolik, vyleze vse. Clambusove lezou uz druhy den, mam to v terenu zavesene na strome. Chytal jsem je na Kypru, Kanarech i u nas... Zalezi asi na konstrukci a zvoleni materialu.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od marion »

Pár komentářů k Petrovi
-vyrábět horní rám tím, že vystříhám "výplet" je zbytečně pracné, jednodušší je nechat si svařit kruh z drátu a trubky a u druhého to mám ještě jednodušší, prostě jsem tlustý hliníkový drát (cca 5-7 mm?) ohnul tak že tvoří kruh a konce jsem nechal dlouhé dle potřeby a na ně navlékl gumovou hadici jako držadlo - snadno se udělá a mám z jedné tenisové sady dvě prosívadla
-nevýhoda záchytu vlhkého detrit je, ale dá se oklepat, jen je nutné na to myslet
-i já mám pytel ze šusťákoviny (dederon jak je u prodejců nic nevydrží, jen doporučuju, tu část co je kolem rámu udělat z něčeho hodně pevného, protože se dříve nebo později prodře, ten teflon sjem nezkoušel, ale uvažuju o něm, pytel nemám tak dlouhý, přijde mi to zbytečné, raději častěji přesypávám
-eklektor - misky jsou asi fajn, ale jsou hodně objemná a málo skladné, na nějakých německých stránkách jsem viděl, že používají taková černá síta . mají třeba v Baumaxu a pod na pěstování vodních rostlin. a ty dávají do nádob co vypadají jako květináče a materiál protřepávají, údajně do tří dnů nosatci vylezou-pokud najdu odkaz tak pošlu
-viděl jsem vybírat prosev na kovové misce zespod zahřívané, to by mohlo být rychle a efektivní, ale bylo to hlavně na střevlíčky a nosatce a myslím, že drobní málo pohybliví brouci nemusí tak rychlé vylézt a uvaří se
-lepší než perlinka je síťovina z umělé hmoty, perlinka se dříve nebo později rozpadne-ale to píše už Petr :-)
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od bozapetr »

ad marion - na nějakých německých stránkách jsem viděl, že používají taková černá síta . mají třeba v Baumaxu a pod na pěstování vodních rostlin ....

nemusíš hledat, marione - to znám ... psal jsem, že to mám na doma - ne na venek ( misky ) ... a hloubka toho pletiva záleží jen na mě - já teď to mám na výšku 8 cm a rozměr je 35 x35 , takže když si uvědomíš, že ty máš v eklektoru tři kapsy na výšku , já je mám na plochu a myslím, že jednak manipulace je jednoduchší ( nasypání ) , tak brouci se ,,zahrabávají,, dolů jen 5-8 cm a padnou do misky ( u stojaté kapsy pak lezou do středu nebo dolů a nemusí vylézt ) a můžu to vždy jednoduše ,,promíchat.. ... ale je to prostě o každém z nás - co broukař, to názor ... hlavně ať se každý naučí prosívat - to je věda sama o sobě a zjišťuju, že mi to nějak nejde ...
Uživatelský avatar
arafat
Příspěvky: 138
Registrován: 04 bře 2013, 16:25

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od arafat »

ad bozapetr,marion: díky zkusím to
Uživatelský avatar
Filip
Příspěvky: 148
Registrován: 29 dub 2010, 16:42
Bydliště: Tršice
Kontaktovat uživatele:

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Filip »

Ahoj ten eklektor co popisuje marion používám už celkem dlouho. Je to květináč na vodní rosliny (jsou v něm drobné dírky) pak si koupím normální květináč na kytky a do něho vložím ten černý, zakryju starým trikem, zajistím gumou a přes noc prakticky všechno vyběhne. Pak jednou za dva dny materiál promíchám a do třech dní je všechno venku (občas nějaký ten brouk zůstane i déle). Třeba Bagousové nebo Trachyphloeusové z toho většinou lezou přes noc a sedí nahoře na plátně. No to jen tak moje zkušenost.
Filip Trnka
Coleoptera ČR, především Curculionidae, faunistika, bionomie a ekologie.
Vzácný a ohrožený hmyz ČR a jeho ochrana.
http://naturabohemica.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

bozapetr píše:... hlavně ať se každý naučí prosívat - to je věda sama o sobě ...
Tož pod tuhle větu se lze podepsat. :mrk
Už při prosívání musí člověk zkrátka přemýšlet, která místa jsou podstatná pro brouky jeho hledaných skupin.
kormik píše:No nevim, ja pouzivam eklektory uz pres deset let a jsem s nima spokojen, mam jich nekolik, vyleze vse. Clambusové lezou uz druhy den, mam to v terenu zavesene na strome. Chytal jsem je na Kypru, Kanarech i u nas... Zalezi asi na konstrukci a zvoleni materialu.
Clambidae lezou jen ve velkém vedru a jen když je materiálu buď málo, nebo má eklektor právě ty úzké kapsy jak říkají kolegové výše. Jinak fakt vylézají neradi a radši v tom materiálu někde zalezlí chcípnou... Vyfoť sem svůj typ eklektoru, pokud to není tajné. :) Rád se podívám.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
anonymus

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od anonymus »

xeroeklektor z pytle na sušení ovoce, mám jich takto několik :)
DSC_0001.JPG
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“