prosívadlo, xeroeklektor

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od marion »

a ještě naposledy-když je Milan zmiňuje -určoval jsem si kanárské Corylophidy, tedy jsem je musel trochu nastudovat a zjistil jsem , že ne všechno chlupaté, se zasunutou hlavou a vytaženými rohy štítu je Sericoderus lateralis, existuje totiš Sericoderus pecircanus-jižní Evropa, Sericoderus brevicornis - zavlečenec ale už je v Německu, Finsku.., Aposericoderus revelierei-Slovensko, Aposericoderus immigrans-jižní Evropa a všichni žijou v sajrajtech-tlejícím detritu a asi se šíří. Pdole mně bez spermatéky či aedeagu jsou spolehlivě neurčitelní. Jediný snad jasnější znak je, že Sericodrus lateralis má 10 článková tykadla- ale je to Hodně blbě vidět.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

Přesně Marione, teď jdu v ČR po Sericoderus brevicornis :mrk
Odlišení by mohlo být jednoduché, protože pokud chytnu v ČR samce Sericoderus sp., bude to na 99% přivandrovalec Sericoderus brevicornis. :D Náš druh S. lateralis je totiž partenogenetický. :mrk
Popis - https://www.zobodat.at/pdf/WEZ_9_0151-0152.pdf
Klíče - https://studylib.net/doc/18054281/a-key ... ylophidae- a http://lentomologiste.fr/wp-content/upl ... _et_al.pdf
Bionomie - http://pte.au.poznan.pl/ppe/PJE_2010/16_Ruta_i_in.pdf
Zajímavá varianta odchytu - http://planweb01.rother.gov.uk/OcellaWe ... AA5lp1cw==
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od marion »

Hali+ píše: 18 dub 2019, 11:03 odlišení by mohlo být jednoduché, protože pokud chytnu v ČR samce Sericoderus sp., bude to na 99% přivandrovalec Sericoderus brevicornis. :D Náš druh S. lateralis je totiž partenogenetický. :mrk
není jen partenogenetický koukni sem http://coleonet.de/coleo/texte/sericoderus.htm
z Tenerife z jedné lokality převažovali samci, bohužel jsem vypreparoval jen vzorek ale pokud bys chtěl nějakého poskytnu jen připomeň. Lompe na svých stránkách uvádí samce i z Hamburku. Je to divné, protože Bowestead má rozsáhlý materiál i z Kanárů, ale samce nezná.
(naše kusy jsem ještě neřešil, není na všechno dost času)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

Jj, to je to 1%... :)
Naprostá většina populací jsou samice, samec je supervzácný :nod ze střední Evropy o nálezu samce nevím.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od marion »

ze 14 ex. mám 4 samce, vůbec bych je nevylučoval i u nás, asi záleží na populaci a asi nikdo neví co způsobí výskyt samců, z té jedné lokality jsem vykuchal 3 ex 1 samice 2 samci, ostatní cca 9 ex.jsem neřešil a zlikvidoval, věnoval jsem tomu jden večer a rovčil a vykuchal asi 20 Orthoperidů a 50 ex Corticaria sp, pak už mně to nebavilo. Jsem zvědav na ty naše, asi je budu muset zase začít brát a prohlížet.

PS Bowestead nevěděl o samci vůbec :-), ale opravdu se zřejmě dá předpokládat, že vzhledem ke kosmopolitnímu rozšíření Sericoderus lateralis bude většina populací samičích, škoda, že se asi neví kde mají centrum, protože pokud si správně pamatuji, tam by měl být poměr pohlaví vyrovnanější.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

V ČR kuchám všechny co najdu a zatím všechno vždycky byly jen samice... Ale jak píšeš, nevylučuju, že by se tu někde mohl samec najít. Ale asi by to byl hodně vzácný nález. Na jihu Evropy čas od času někdo samce hlásí. Co my víme, třeba se tu teď s oteplováním samci objeví...
.
Co mě v překvapilo je i nález Orthoperus nikitskyi Bowestead, 2000 v Beskydech (Polsko), který uvádí Ruta et al (2010) - "Bieszczady Mts: Bystre ad Baligród (EV96)"
Ten v ČR někde bude prakticky jistě také... :nod
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

Sada pěti sít pro paleontology a zlatokopy
Pět sít v těchto rozměrech:
1. Velikost oka / průměr drátu - 12,7 mm / 1,4 mm
2. Velikost oka / průměr drátu - 6,35 mm / 0,95 mm
3. Velikost oka / průměr drátu - 3,18 mm / 0,6 mm
4. Velikost oka / průměr drátu - 2,12 mm / 0,45 mm
5. Velikost oka / průměr drátu - 1,27 mm / 0,35 mm
2 899 Kč
ZDROJ: https://www.lovecpokladu.cz/eshop/produ ... _term=#769
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od bozapetr »

nechcea tad jali+ radeji dat odkaz na ty tri kovove misky se sity co pouzivas ? nemuzu to tady najit ...
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od bozapetr »

nee, to neni ono ... hali+ ma tri z plechu ,,misky" ktere se do sebe zasouvaji a kazda ma jiny prumer ok ... matros postupne propadava dolu ...
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

Já mám tahle Japonská nerezová sítka pro bonsajáře, stejně jako třeba kolega Rybárik.
https://www.ebay.de/itm/Bonsai-Erdsieb- ... SwNphWaa8G
Museli jsme si je koupit po třech, abychom měli tři ty nerezové misky. U každé misky byla tři síta 1x1, 2x2 a 5x5 mm (celkem tedy devět kusů), takže mě dvě trojice zbyly a ty jsem rozdal.
Na posledním obrázku jsou teprve vyndané z batohu, ještě zasunuté do sebe (v přepravní poloze), na prosívání se vysunou trochu od sebe, aby mezi nimi byl prostor pro prosev. A ten nejjemnější materiál (třeba Pselaphidae, Scydmaenidae, Clambidae a podobná velikost) padá do bílé misky dole. :mrk
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od bozapetr »

jj, moc dik :yes
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od marion »

Já jsem tam dal špatný odkaz, mám totéž co Milan, taky 3x, ale nepamatuji si, že bych to kupoval v cizině, zkusím ještě pohledat.
Ještě jsem je ale nepoužil, protože bych to rád viděl u Milana v akci, ale od té doby co to mám jsme se nesešli :-(
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Hali+ »

Včera jsem zjistil, že se v Kauflandu (a jistě i jinde) prodávají tyhle hezké sáčky. Dva byly za cca 30 Kč. Myslím, že by v entomologii mohli mít své využití. Očka jsou tak kolem 1 mm a menší. To jen tak pro info, kdybyste třeba hledali něco podobného.
PA089952__crz.jpg
PA089954_z.JPG
PA089958__crz.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od marion »

Viděl jsem je a myslel si, že jsou taky nepropustné a proto je nezkoumal. Nicméně mám lepší zkušenost, rozhodl jsem si dát do skříní levanduli a chtěl jsem po manželce nějaké pytlíky, jenže jsem zjistil, že na www.wish.com nabízejí 50 pytlíků za 50 Kč takže se nevyplatí je šít. Koupil jsem jich pro jistotu 100 (tož nekup to :D ) , došly vpořádku, mám různobarevné. Pod dojmem tvého příspěvku jsem se tam kouknul znovu a bez velkého hledání (těch nejlacinějších, ceny někdy velmi rozdílné) jsem našel tyto 25 kusů 20x30 cm za 191 Kč (tedy jeden za 7,64 Kč). Rozměry a ceny jsou různé, neměřil jsem, ale tkanivo je velmi husté, určitě hodně méně než 1mm.

Na té adrese se dá proklikat i jiným cenám a věcem (třeba různé plastové lahvičky) za směšné ceny, já mám ale osobní zkušenost jen s těmi sáčky.

přikládám něco podobného co jsem koupil (měl jsem 5 barev po deseti kusech) za 50 Kč (včetně dopravy) a další možnosti jiných velikostí
Přílohy
Pytlíky barevné.jpg
pytlíky wish.jpg
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Renno »

dnes jsem zpracoval materiál z prosevu z minulé neděle od nás z Krkonoš, byla to pěkná bída...vylezl mi jen jeden brouk :o)...asi nějakej cercyon?....sem se chtěl tedy zeptat jak dlouho necháváte detrit nejdéle v xeroeklektoru? týden, dva
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 696
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Radim »

Asi záleží na množství materiálu a taky jestli je to prosev z mokřadu nebo suché louky. Mě obvykle vypadne většina brouků v prvních 2-3 dnech (eklektor mám nad radiatorem), ale jednotlivě pak klidně i déle než týden. Vyplatí se po pár dnech materiál promíchat, dnes jsem třeba vyhazoval prosev z minulého týdne a i když ho nebylo moc, stále byl uprostřed mírně vlhký a nějací drabčici byli ještě uvnitř. Dokud není vše vyschlé na troud, může něco vypadnout, promícháváním se omezí množství brouků, co zalezou doprostřed a pak zde uschnou...
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od Renno »

díky Radime :yes
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od krep »

Nosáči maj obvykle pomalejší výběh, ale teplo (přes zimu v kotelně) či mírný průvan (v létě na stromě) to hodně urychlí. Záleží též na eklektoru - pokud používám typ kupovaný u pana Kabourka (a to obvykle doma) - nechávám ca týden a stále něco leze. Pokud mám "cestovní" (tedy mírně modifikovaný typ Hali+), pak za první noc vyskáče 90% materiálu (zbytek zkoušen ohřátím na plechu a fakt už téměř bez dalších nálezů)
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: prosívadlo, xeroeklektor

Příspěvek od bozapetr »

kdybys, krepe dal par fotek tveho mirne modifikovaneho eklektoru moc diky !!
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“