potřeby od entosphinx, případně odkud jinud

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Nicolascoleoptera
Příspěvky: 246
Registrován: 16 dub 2015, 11:09

potřeby od entosphinx, případně odkud jinud

Příspěvek od Nicolascoleoptera »

zdravím, máte někdo zkušenost s tím skládacím smýkadlem od entosphinx?a co ty laminátové hole, vydrží? Já zrovna po cca roce používání zlomil tu duralovou (snad 140cm, nebo jak ji měli psanou) a to se po dvou prvních měsících zasekla horní část a nešla ani plně zastrčit ani vystrčit...případně existuje jiná možnost než entosphinx?a když už jsem v tom, rovnou se zeptám i na ten jejich sklepávač, jestli jste někdo zkusil...
díky za odpovědi
Anthaxiini W
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: potřeby od entosphinx, případně odkud jinud

Příspěvek od marion »

Smýkačku požívám zásadně neskládací (Entosphinx), pevnou a hůlku s tvrdého dřeva (násada ke koštěti z OBI), pytel s ochranou (původně Entosphginx nyní šije manželka). Smýkačka musí být hlavně pevná, aby zvládla i drobné křoviny a byliny, znám kolegy (ahoj kormíku :-)) kteří snad používají nohu od stolu, protože sesmýkají úplně vše. Při "měkké" smýkačce - skládací a ještě na pružné holi, se totiž často pevnější rostlina zatřese a brouci spadnou nebo odskočí, dříve než se k nim smýkačka dostane.
Sklepávadlo (Entospinx) mám, ale nepoužil jsem, ale vypadá slušně, opět používám sklepávadlo s pevných duralových trubek s tím, že středový kříž z duralu se mi zlomil, tak jsem si ho vyrobil z ocelových trubek, sklepávadl není vyklenuté, je v rovině, takže je pevné a bez problému se dá strčit natvrdo do houštiny (koupil jsem před lety ze Slovenska - Ondrej Šauša ????? už si nejsem jistý)
Nicolascoleoptera
Příspěvky: 246
Registrován: 16 dub 2015, 11:09

Re: potřeby od entosphinx, případně odkud jinud

Příspěvek od Nicolascoleoptera »

jo, taky se mi ta skládácí zdá jako zvláštní nápad, na druhou stranu na převoz by to bylo příjemné, ale ne za cenu horší funkčnosti. já zatím sklepávám do deštníku , přes zimu asi zkusím zkonstruovat za pomocí tyček ke stanu nějaký vlastní model...
Anthaxiini W
Uživatelský avatar
starbaits
Příspěvky: 106
Registrován: 29 dub 2010, 05:44
Bydliště: Hluk, Zlínský, Česká republika

Re: potřeby od entosphinx, případně odkud jinud

Příspěvek od starbaits »

Smýkačka nevím, ale sklepávač jsem vyrobil se skládacího rámu na čeřen (nebližší rybářské potřeby) a bílá látka+pevná šňůrka kolem (stejně udělaná jak ta siťka na čeřen) a máš klid :)
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: potřeby od entosphinx, případně odkud jinud

Příspěvek od Ian »

Smýkačka pevná neskládací s pytlem od Entosphinks s trubkovým upínáním na dva vrtulové šrouby. Dřevěná tyčka.

Ten laminátový komplet je dobrý pokud nesmýkáš pravidelně anebo jestli jedeš na pár dní někde dál. Při pravidelném smýkání se Ti zlomí tyčka anebo se ztrhne závit na upínání.

Co se týče sklepávadla nedám dopustit na starý typ od Procházky (laminátové plné tyčky, ocelový křížek, monofilová plachta), je lehký a dobře sedí v ruce. Tak jak píše Marion, je taky rovný, nevyklenutý a proto se s ním líp manipuluje.
Nedávno jsem zakoupil skládací od Entosphinx a jaksi se s ním nemůžu domluvit. Hlavně mi asi vadí to pevné plátno, je zaprvé dvakrát tak těžké než typ od Procházky, ale nejhorší je když fouká i slabý vítr. Vzduch neprorazí tu pevnou vazbu, neustále napíná plátno a odtahuje Ti ruku. Po hodině ve větrném počasí toho máš plné brýle. Kdyby vyráběli to plátno z monofilu bylo by to asi lepší.
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1078
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: potřeby od entosphinx, případně odkud jinud

Příspěvek od DejF »

Nicolascoleoptera píše:jo, taky se mi ta skládácí zdá jako zvláštní nápad, na druhou stranu na převoz by to bylo příjemné, ale ne za cenu horší funkčnosti. já zatím sklepávám do deštníku , přes zimu asi zkusím zkonstruovat za pomocí tyček ke stanu nějaký vlastní model...
Na krasce doporučuji srdcovou smýkačku. Většina Trachysů a Aphanisticinů žije na nízkých kytkách a navíc u země. A je rozdíl, jestli je smýkací plocha 5cm nebo 30. Tyč samozřejmě pevná.
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Nicolascoleoptera
Příspěvky: 246
Registrován: 16 dub 2015, 11:09

Re: potřeby od entosphinx, případně odkud jinud

Příspěvek od Nicolascoleoptera »

díky všem za reakce, už jsem koupil klasický kulatý od entosphinx.
to DejF: ano, uvažoval jsem o srdcovém, nakonec jsem si ho u kolegy prohlédl a zjistil, že se mi o asi dva cm nevejde do mého obvyklého loveckého baťohu:( snad na příští sezonu vymyslím celou novou výbavu
Anthaxiini W
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“