Brouci z lihu

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Brouci z lihu

Příspěvek od marion »

Dostal jsem od kolegy opakovaně brouky z lihu (klasický na genetiku, tuším 70%), kromě toho, že preparace je hrozná, jsou nádherní, bez špíny, jasné barvy. Kdysi mi jeden kolega říkal, že sbírá (konkrétně šlo o Scydmaenidy) do 40% lihu a preparace j v pohodě, navíc je nemusí nijak čistit a odmašťovat. Můj dotaz zní, máte někdo zkušenost s chytáním brouků do 40% lihu ?
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1342
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Brouci z lihu

Příspěvek od karlos »

Já nevím, brouci v lihu, to je vždycky problém...
Přílohy
v lihu.jpg
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Brouci z lihu

Příspěvek od papa »

Já jsem dával a dávám do pastí na střevlíky AGO - alkohol (líh90%) + glycerin + ocet (kyselina 99% trochu),
nevím na kolik jsem to naředil tím poměrem, ale brouci jdou preparovat dobře ...
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Brouci z lihu

Příspěvek od Hali+ »

AGO a AGA jsou speciální fixážní směsi, které slouží právě k tomu, aby brouci zůstali vláční. Ale po cca 14 dnech v nich už začíná macerace a hrozí odpadávání článků. Stejně tak mají problém bezobratlí, kteří mají v těle nějaké vápnité struktury (třeba některé mnohonožky) a v těhle fixážích během delšího času prakticky vybouchnou. Každopádně se tyhle fixáže chovají úplně jinak než samotný líh.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“