Acallesové

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 701
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Acallesové

Příspěvek od Radim »

Zajímalo by mě, jak zkušenější řeší fakt, že Acallesové (s.l.) bývají většinou silně zamatlaní jakousi hmotou, která na nich tvoří krustičku. Chtěl jsem něco určit podle klíče na www.curci.de, zde se ovšem často jako znak používají šupinky na krovkách apod. Když jsem chtěl brouky očistit, šlo to dolů právě i s šupinkami. Je nějaký fígl, nějaký roztok nebo něco podobného, čím by se to dalo vyřešit...brouci na fotkách v klíči jsou krásně čistí.
Předem díky.
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Acallesové

Příspěvek od MilanP »

Jasně, tenhle problém řeším docela často. Z prosevů lezou Acallesové a hlavně Trachyphloeové strašně zaprasení. Odstranuju to zavlhka (u namočenejch broučků) mechanicky špendlíkem. Je to piplačka. u mokrých brouků ale není poškození šupinek zdaleka tak hrozný jako u suchýho materiálu.
Uživatelský avatar
PavelJakubec
Příspěvky: 257
Registrován: 02 kvě 2010, 09:25
Bydliště: Praha

Re: Acallesové

Příspěvek od PavelJakubec »

Tihle brouci se velice často připraví o šupinky sami, takže vřele doporučuju určovat před preparací a případně vykuchat.
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Acallesové

Příspěvek od kormik »

Stačí natrhat toaleťák, ten navlhčit a nechat v něm brouky běhat. Očistí se krásně. Navíc je vhodné samce vykuchat.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Richard
Příspěvky: 32
Registrován: 30 dub 2010, 19:22
Bydliště: Č. Budějovice

Re: Acallesové

Příspěvek od Richard »

Napadlo mě, jestli by se k čištění nejen Acallesů, ale v podstatě všech brouků nedala použít ultrazvuková čistička.
Určitě by se muselo jednat pouze o vláčné exempláře. Nejsem si ale jist v jaké kapalině, či roztoku by bylo čištění vhodné.
ČR: Dytiscidae, Gyrinidae, Haliplidae
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Acallesové

Příspěvek od albert001 »

aby to z vody neodčistilo i toho brouka jako takovýho :D :D
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
Matěj Čermák
Příspěvky: 437
Registrován: 02 kvě 2010, 08:30
Bydliště: Praha, Bohnice

Re: Acallesové

Příspěvek od Matěj Čermák »

Pokud mne paměť neklame, tak se ultrazvuku pro čištění preparátů (třeba pro SEM ) používá
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“