Úprava tykadel

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
burysek

Úprava tykadel

Příspěvek od burysek »

Tato problematika se celkem vyčerpávajícím způsobem úspěšně pitvala. Chtěl bych tady spíš hovořit o nějaké systematice úpravy "dlouhotykadláčů", tedy brouků řekněme s tykadly dlouhými cca jako je délka těla. Jakou používáte úpravu a zda ji striktně dodržujete u všech preparací nebo se řídíte instinktem ? Upravujete tykadla tak, že směřují okolo chodidel dozadu, nebo mezi tělem a chodidly, nebo leží volně na stehnech nebo jinak ?
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od Vašek »

Já upřednostňuju vrchem přes stehna. Nelíbí se mi hlavně, když jsou celá tykadla (často chlupatá), napatlaná lepidlem na štítek po celé délce :puke
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
burysek

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od burysek »

Většinou to dělám podobně, ale někdy se řídím instinktem a pokud jsou kratší a nedosáhnou na poslední stehno, tak jdou i spodem fixované pouze slinami.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od Cassida »

Téměř vždy tykadla preparuji přes nohy. Když jsou krátký tak samozřejmě dopředu. A ty extrémě dlouhý - např. Acanthocinus - na konci těla (štítku) zatočím a druhou stranou jdou zpět dopředu (již podél boku). Třetí otočku jsem zatím nikdy nepotřeboval :)

A ještě dodávám, že bez mírné fixace herkulesem se to někdy prostě neobejde.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od Vašek »

Nemyslel jsem mírnou fixaci v jednom bodě - tomu se taky někdy nevyhnu. Ale přepreparovávat kusy, které mají všechny články natřené lepidlem je děs. Čištění zabere víc času, než samotná preparace.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
pája
Příspěvky: 248
Registrován: 29 dub 2010, 08:35
Bydliště: Brno

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od pája »

U tesariku vetsinou provadim preparaci tykadel tak, aby se dala dobre vyfotit zvrchu - jedno zda lezi na stehnech nebo jdou kolem tela, ono to dost zavisi na velikosti konkretniho brouka. Mam totiz v ramci druhu unifikovanou velikost stitku, nekdy je mista hodne, nekdy min nez malo. K fixaci pouzivam vetsinou jen ptialinovy roztok :drink , hodne rozredene skrobove lepidlo a nebo plastikove trojuhelnickove packy, dobre popsane v jine diskuzi (obcas take minucie). S tykadly obecne stravim pri preparaci nejvice casu. :cash
U Carabu davam tykadla na krovky nebo na zadni nohy. Jine celedi a rady hmyzu preparuji dost intuitivne, obcas si vygooglim nejakou predlohu...
Uživatelský avatar
Lehrak
Příspěvky: 29
Registrován: 29 dub 2010, 12:41
Bydliště: Hádek

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od Lehrak »

Cassida píše:Téměř vždy tykadla preparuji přes nohy. Když jsou krátký tak samozřejmě dopředu. A ty extrémě dlouhý - např. Acanthocinus - na konci těla (štítku) zatočím a druhou stranou jdou zpět dopředu (již podél boku). Třetí otočku jsem zatím nikdy nepotřeboval :)

A ještě dodávám, že bez mírné fixace herkulesem se to někdy prostě neobejde.
Mohl bys sem prosím dát fotku toho Acanthocinuse? Chtěl bych vidět jak to vypadá.

Jo a jinak já Carabům protahuji tykadla pod předníma nohama dozadu na štítek. Pak sem možná něco nafotim.
Cerambycidae (CZ), Carabidae (CZ)
anonymus

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od anonymus »

Pár ilustračních foto mé preparace. :blush
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od Vašek »

:D Honza musí být minimálně rozdvojená osobnost. Přes den sbírá a fotí a v noci preparuje a skenuje :nech
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od ZdenekH »

no, už vyhnal děti z domu, jak bylo někde v min. foru o místnostech a ukládání sbírek. :-)
Jinak se u nás občas říká, sex je pro děcka, chlapi si vypijou, a Honza nepije a preparuje :-)
Taky mě napadlo, že ten obrovnanej bejvák krabicema kolem dokola, jak bylo vidět na fotkách, nešlo by zkusit "zelenou" dotaci na zateplení? Ač zevnitř, taková stěna z krabic musí dobře izolovat! :D
Jinak Honzo, vše nej ! :drink k dnešnímu významnému dni :hand a hlavně zdravíčko do těch 49-ti let do dalšího kulatéo jubilea :dance
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
anonymus

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od anonymus »

Díky za přání , no do sbírky Apfelbecka mám ještě daleko. :S
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od Adam »

Honzo, to mi nedělej! "The result of the Apfelbeck´s contribution to Pselaphinae and Scydmaenidae of the Balkan Peninsula are summarized in the following table." A NIC! :tmi
Senex
Příspěvky: 124
Registrován: 30 dub 2010, 14:58

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od Senex »

Honzo, to přece do 75 předčíš !
anonymus

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od anonymus »

Adame: Máš to PDF celý hozený v literatůře :mrk
Senex: Tak teoreticky je to možný ,ale co pak s tím.Nedávno na italským fóru bylo založeno téma kde se diskutovalo co se sbírkou,kam ji odkázat,odprodat,věnovat.....a jsou tam dost zajímavé názory,dokonce i takový že pokud by dotyčný našel mladého stejně zaníceného entomologa jako je on a měl by jistotu že bude ve sbírce pokračovat ve stejném duchu a dle jeho představ tak by mu ji věnoval.Řada dalších by sbírky věnovalo institucím s tím ,že by se s tím materialem mělo pracovat a ne aby to leželo někde v depozitářích a pochutnávali si na tom rušníci a prášilo se na to.
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od Michal »

Honza píše:Nedávno na italským fóru bylo založeno téma kde se diskutovalo co se sbírkou,kam ji odkázat,odprodat,věnovat.....a jsou tam dost zajímavé názory,dokonce i takový že pokud by dotyčný našel mladého stejně zaníceného entomologa jako je on a měl by jistotu že bude ve sbírce pokračovat ve stejném duchu a dle jeho představ tak by mu ji věnoval.Řada dalších by sbírky věnovalo institucím s tím ,že by se s tím materialem mělo pracovat a ne aby to leželo někde v depozitářích a pochutnávali si na tom rušníci a prášilo se na to.
Jsem trochu radikálnějšího názoru na to co snad někdy se sbírkou udělám. Vím že je to proti entomologické morálce, ale myslím, že bych byl rád, kdyby se sbírka podařila mým dětem nějak zpeněžit aby se jim vrátilo alespoň něco málo času co věnuju tomuhle koníčku a ne jim.
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
anonymus

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od anonymus »

Myslím Michale že dopadne většina sbírek tak jak píšeš nic nemorálního na tom nevidím.Asi to dopadne i s mojí sbírkou stejně, ale napřed vynesou mě a potom sbírku.Nedovedu si představit ,že bych ji rozprodával já.Fuj ani myslet na to nechci. :tmi
Uživatelský avatar
Lehrak
Příspěvky: 29
Registrován: 29 dub 2010, 12:41
Bydliště: Hádek

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od Lehrak »

Téměř vždy tykadla preparuji přes nohy. Když jsou krátký tak samozřejmě dopředu. A ty extrémě dlouhý - např. Acanthocinus - na konci těla (štítku) zatočím a druhou stranou jdou zpět dopředu (již podél boku). Třetí otočku jsem zatím nikdy nepotřeboval
Cassido můžeš sem prosím dát fotku toho kozlíčka? Rád bych viděl jak to vypadá.
Dík.
Cerambycidae (CZ), Carabidae (CZ)
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od Cassida »

Než fotit svůj sbírkový kus, stáhnout z foťáku a upravit, raději jsem našel něco na netu: http://www.scielo.br/img/revistas/rbent ... 942f1-.jpg. Skoro tak to dělám, akorát konce tykadel směřuji více dopředu (a podélně), tedy nestáčím je nad krovky (pokud možno).

Ještě tady je vidět princip: http://3.bp.blogspot.com/_QTY1o2Kr9x0/R ... pareja.jpg, http://www.metla.fi/metinfo/metsienterv ... a3sc08.jpg. Ta poslední ukázka je skoro vzorná. Já bych jen použil delší štítek, tak aby na něm ležela celá tykadla (prevence ulomení).
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
anonymus

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od anonymus »

Dobrej nápad příště nic neskenuju a najdu něco podobného na netu jak píše Cassida :rofl
Já asi takhle:
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Úprava tykadel

Příspěvek od Cassida »

Honzo, ta úprava samičky - v pohodě. Ten sameček je takhle vypreparovaný sice efektní, ale zabere půl krabice a říká si o ulomení :mrk
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“