Uchovávání starých sběrů

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od Hali+ »

Marik píše: 02 pro 2019, 08:13 Ad “metoda Vládi Skoupého”: mohu také jen potvrdit, dvacet let staří vyschlí Aphoďáci jsou v pilinách (ne prachových, spíše hrubších) po nastříknutí vody s octem do skladovací plastové epruvetky nebo malé plastové smrtičky za den,dva bez potíží připraveni k preparaci. Pokud jsou tyto epruvetky naplněny pilinami až po uzávěr, ty se nepřesýpají a ani hrkání a otřesy takto uskladněné malé brouky nepoškodí.
Nepovažuju Aphodius za "malého brouka". Naopak za středního až velkého a navíc vcelku "nerozbitného". :chuckle Představa "zahrkání" s pilinami třeba se Scirtidae, Hydraenidae apod. je pro takový materiál konečná... :S
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od marion »

Každý to vidíme ze svého pohledu, Ptiliidae a Orthoperidae jsou ze své podstaty téměř nepreparovatelní již ihned po usmrcení, ve starších sběrech ponechaných v pilinách s ostatními brouky jsou i nedohledatelní, stačí projít vlhkostí s kondenzací par a směle zmizí na tělech větších brouků přilepení někde na břiše či hlavě, kdy chodidlový článek je násobně větší než celý brouk. Tyto skupiny však mají jednu výhodu, že často mají absolutní znaky, takže není zásadní nutností vytahovat nevytažitelná a snadno odtržitelná tykadla či končetiny, stačí "jen" vytáhnout spermatéku nebo aedeagus. Teď jsem preparoval Arthrolips picea a humilis, kdy všechny determinační znaky jsou velmi pofiderní (délka tykadlových článků u rodu, kde je celá hlava pod štítem, vztah šířky štítu k šířce krovek a lehce rozmáčklého brouka atd...) takže zodpovědně mohu říci, že zevními znaky při své optice je neurčím, ale podle spermatéky žádný problém. (brouci 0,8-1,1 mm) a ještě se mezi nimi objevil 1 ex Arthrolips humilis, ale ten je velký 1,16-1,58 mm.

Omlouvám se za dlouhý nic neřešící příspěvek, jen tím chci říci, že žádná rada není na 100 % a každý to musí řešit za sebe a podle svých zájmů. Že potřebuju pár kusů do sbírky a brouci jsou nevyměnitelní a neprodejní ani nemusím zdůrazňovat, proč je tedy uchovávat jinak než napáskované na štítku nebo je vyhodit.
Přílohy
arthrolips_picea_sperm.gif
arthrolips_picea_sperm.gif (2.86 KiB) Zobrazeno 5182 x
arthrolips_humilis_sperm.gif
arthrolips_humilis_sperm.gif (3.01 KiB) Zobrazeno 5182 x
arthrolips_obscura_sperm.gif
arthrolips_obscura_sperm.gif (10.79 KiB) Zobrazeno 5182 x
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od bozapetr »

ad Marik - psal jsem, ze si MYSLIM, ze popisovane problemy rozpadajicich se brouku vytazenych po letech zpusobuje jejich uskladneni BEZ ponechani poradneho vyschnuti ....
ja to nemam vyzkousene, protoze sam takto brouky neuskladnuju jak uz jsem psal.... nez dam brouky do tesnych muzejnich krabic nechavam je v krabicich pracovni vyschnout. kvuli mozne plisni a rezaveni spendliku ... takze me napadlo, ze bych asi i takto nechaval zaschnout material urceny k dlouhodobemu uskladneni v mrazaku.... uz to tady psal nekdo - casem se clovek dopracuje k ruznym stavum - sbirkovy material skupin, ktere prestane ,,delat_ rozda nebo se prebytku zbavuje hned a nemusi resit uskladneni... ja jsem v situaci, kdy nemam cas neco preparovat. jen sporadicky neco chytam, urcim,zapisu a uskladnim ... bavi me regionalni faunistika a kdyz chci videt brouky z ,,vetsi" dalky nez me bydliste tak se podivam do krabic kolegu, co mi davaji material na determinaci -))
marion to napsal pekne - metoda uchovavat brouky je velmi rozdilna podle toho, co kdo sbira a ja dodavam - a jak ma cas -))
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“