Uchovávání starých sběrů

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od Cassida »

Jak uchováváte letité sběry, když mražák přeteče?

Na každého to jednou může přijít a dokoupení dalšího mražáku nemusí být pro každého řešením (navíc jednou dojde i druhý mražák :D :)). Definitivně musím část mražáku vyprázdnit a přemýšlím nad funkčním systémem. Něco ve stylu skladování motýlů (tam je to jednodušší, jsou prostě v pytlíkách na sucho).

Někým používanou metodu petriho misek jsem zavrhnul (petričky nejsou dnes levné a je to nepraktické kvůli případnému stěhování/přeskládávání a zabírá to poměrně dost místa). Sáčkování (sešívačkou) jsem zavrhnul rovněž - je to pracné téměř jak preparace. Došel jsem zatím pouze ke 2 možnostem:

1) Sáčkování celých či vytříděných sběrů (také dle počtu kusů a velikosti hmyzu) po lokalitách do papírových sáčků a rovnání do krabic (buď také do papírových s nutností pravidelné kontroly a desinfekce, nebo dokonalé usušení a skládání do hermetických plastových krabic). Podobalo by se to tedy sáčkování podobně jak to dělají motýláři. Každý sáček s označením a ideálně i seznam třeba v excelu, aby člověk věděl, kde co má.

2) Naskládání sběrů do nějakých epruvet/zkumavek apod. vhodné velikosti s označením podobně jako v prvním případě. Před zavíčkováním nádoby by musel materiál dokonale vyschnout. Část starých sběrů jsem měl takhle kdysi např. v kelímkách od kinofilmů - to bylo celkem dobré a zadarmo. Ovšem dnes již větší množství kinofilmových krabiček jednoduše sehnat nejde. Nabízejí se různé plastové epruvety či zkumavky (i skleněné). Ale obojí je v přepočtu na kus dost drahé,... Navíc by asi přibyl problém s tím, jak ty nádobky v krabici rovnat (aby to nepadalo). Existují různé profi držáky na množství epruvet/zkumevek, ale opět - leze to do peněz.

Uvítám názory a zkušenosti. Včetně tipů na výrobce/prodejce vhodných papírových sáčků (ani ty nebývají úplně levné - sami víte, kolik třeba stojí profi hotové sáčky na motýly).
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od Renno »

Martas mám jednu suprovou metodu, kterou mi přinesl sám život a jsem s ní velmi spokojen, mražák mám téměř prázdný a ještě to přináší neocenitelné výhody a potěšení. Je to velmi jednoduché - prostě se jen snažím nezištně podarovávat svoje kamarády a známé, tím co je zajímá a tím co jim může udělat radost. Přináší mi to prosté potěšení, dobrý pocit a radost když je vidím, že je to těší a ještě většinou mi ti kamarádi, pokud mohou, dají taky nezištně zase to, co zajímá mne. Funguje to úplně jednoduše a fakt je to dobrý, protože jak stále říkám a už jsem tím asi i trapnej ale " Není umění brouky nasbírat, ale efektivně se jich zbavovat"...čímž slovo efektivně, není myšleno za prachy. :D :yes
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Ferda
Příspěvky: 167
Registrován: 11 kvě 2010, 18:42

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od Ferda »

V tom s Tebou Renno zcela souhlasím a zároveň Ti vyjadřuji veliké poděkování, protože jsem takto získal spousty mých oblíbených potemníků z míst, kam se již v mém věku nepodívám.
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od Pepa »

Reno má pravdu, navíc Džaste materiál co mi bude ležet 30 let v mražáku bude tak akorát na vyhození, zpracovával jsem nedávno nějaký materiál co jsem dostal a byl ve filmovkách 25 let v mražáku a polovina byla na vyhození, prostě se rozpadala. Jinak nevím k čemu ti je mraky materiálu co budeš někde mít zaskladněný v krabicích, Materiál by se měl zpracovávat, výsledky a data publikovat a ne aby to leželo desítky let někde v krabici a nakonec se to vyhodí.. takových případů je. V papírových sáčcích se při uskladnění na sucho materiál zcela určitě více či méně poškodí. Nejlepší uskladnění je asi zalihovat, ale to je pro tebe moc drahé, když už se ti zdají drahé i plastové zkumavky a epruvety. Nejefektivnější je předat to o co se nezajímám někomu kdo dělá danou skupinu nebo to i třeba za něco málo vyměnit. Nebo se můžeš zkusit domluvit s nějakým muzeem, vše to zpreparovat a sbírku jim prodat (ale počítej tak z cenou 5 Kč za kus, a to musíš dát své štítky, špendlíky a zřejmě i krabice, ale to je pak o domluvě.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od Pepa »

A co ti mám napsat, když brečíš že zkumavky či ependorfky jsou drahé, ale zkumavku za 1 kč či ependorfka za 0,4 Kč fakt moc není, problém je možná v tom, že to nabízejí ve velkém balení (většinou min. 1000 ks), tak se s někým spoj a rozděl. Na dlouhodobé uskladnění asi nejlepší, samozřejmě nejlépe zalihované, ale líh je fakt drahý. Eventuálně si na ně můžeš udělat stojánek do krabice z kartonu, jen vysekáš díry o potřebném průměru.
A strkat brouky do papírových sáčků a skladovat nasucho si opravdu moc nedokážu představit, to riziko poškození je opravdu dost velké. Ale do mrazáku je dáváš určitě v zipovych sáčcích. Tak do nich dej kus tvrdého papíru, na to vrstvu toaletního papíru nebo papírových ubrousků a můžeš v nich ukládat i na sucho.

Jinak bohužel často sbírky po smrti sběratele opravdu skončí někde v popelnici, je to bohužel smutný fakt. Zrovna nedávno dovezli do sběrného dvora v Dubé entomologickou sbírku, cca 60 krabic a větší množství sklenic s nepreparovanými brouky, převážně roháči z Vietnamu. Naštěstí pracovnice s místního úřadu zavolala do muzea, tak se větší část sbírky podaří zachránit.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od míra »

Jen technická poznámka
a) preparace starých materiálů vždy záleží od skutečnosti, jak byl jedinec usmrcen a jak s ním bylo nakládáno před preparací. Je jedno, jestli přepreparovávám stoletého brouky ze sbírky, po rozvlhčení to je stejně snadné, jako u čertsvého,, nebo jestli byl uložen vysušený v pilinách. V mrazáku nevím, nekdy jsem to neaplikoval. špatné je dlouhodobě ukládat v čemkoli vlhkém-octan,octovka.....
b) nelze obecně říci, co je z entomologie důležité. Je to prostě zábava pro člověka. Když někoho baví sbírat, tak at sbírá, když prodávat a hodnotit, at si prodává, když chce publikovat, tak at píše. A někoho baví i říkat druhejm, co je správné a jak to má být. Ale i to je jen a jen jeho zábava.
c) skutečností je fakt, že i k veřejnosti pronikly velké obavy z postihů. Již předtím jsem opakovaně psal o faktech, kde sbírky končí. Doba, kdy byl národ čechů i národ sběratelů a fand muzeí je pryč. Kdysi se to prostě i učilo ve škole. Někdy v létě jsem dostal typ na pár krabic brouků v českých budujících. Protože to je daleko, tak jsem vyslal švagrovou, která tam bydlí. Udělala fotku, asi ?20 krabic prastaré sbírky, jen vodnáci. Asi 2 krabice vydatně latisima. Myslím, že tam byl i typový materiál podle červené. Samozřejmě jsem neodolal a o víkendu tam zajel. Paní na telefonu mi sdělila, že už to vyhodili, protože jim někdo v muzeu řekl, že se brouci nesmí prodávat a že snad jen když jim to přivezou, zadarmo si to vezmou.
No asi tak....

jo a ihned se všeho zbavovat? No to možná funguje do určité urovně (geografie kde sbíráš). A v určité fázi, když člověk má nějakou partu , se kterou se dělí.Pokud bych dnes neměl dostatek zajímavého materiálu, těžko mohu vyměňovat. A jezdit si nasbírat nový brouky na zeland, australie, nebo na střevlíky do Turecka, či Syrských výšin :D :D :D ????
pokud buduješ sbírku 50 a víc let a nechce se ti uplně do entomologického duchodu , pak je prostě dobré mít zásobní slušný materiál.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od marion »

To co jsem uchoval ať už v mrazáku nebo nasucho je uchováno dosud, už si ani nepamatuju co jsem uchoval, proto jsem přijal před lety rozhodnutí, že co nasbírám to zpracuju, co nezpracuju to rozdám nebo vyhodím. Souhlasím s Pepou. Aby bylo jasno nehovořím o broucích jednoznačných na první pohled, ty neberu (ikdyž teď jsem ujel na palmových nosatcích-Rhynchophorus ferrugineus-, kteří jsou krásní, i když škůdci). Takže konkrétní příklad ze včerejška Holoparamecus microps dva jsem vykuchal asi 10 zpreparoval a ostatní napáskoval na štítek po 15 ex. podobně drobné Athety roztřídil podle druhů zpracoval-vypreparoval a vykuchal vzorek-ostatní napáskoval nebo vyhodil (kdo by chtěl 2-3 mm velké Athety, že?)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od Hali+ »

marion píše: 25 lis 2019, 07:44 ... (kdo by chtěl 2-3 mm velké Athety, že?)
Kuchané a pourčované? Všichni! :D
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od míra »

Drabcouny nechci, nemám. Před lety jsem komplet věnoval řádově desítky krabic jednomu milému kolegovi který již rok není na fóru. Věnoval s předpokladem nějaké budoucí reciprocity...ale abych sděloval celou pravdu, obdržel jsem od něj jednu prázdnou krabici a pak také pár skenu literatury, za což dík... Ale proč to zmiňují?je to jako ve všem.. člověk míní časy mění...
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od marion »

Hali+ píše: 25 lis 2019, 08:47
marion píše: 25 lis 2019, 07:44 ... (kdo by chtěl 2-3 mm velké Athety, že?)
Kuchané a pourčované? Všichni! :D
kuchané-všichni, ale nepourčované, jen od každého druhu vzorek (dodnes netuším, jestli například 7 ex.Atheta depresicollis, které jsem publikoval z Tater je vzorek a bylo jich tam 20-30-50? :))
jeden kolega si ostatní materiál schovává nasucho, s tím, že když je to určené tak dopreparuje-mám poict, že stejně nikdy nic nedoprparoval-pokud to nebyla nějaká rarita.
Každý na to máme nějaký systém-jak to řešíš třeba ty, taky musšíš vzít skoro všechno a doma dořešit-co děláš s přebytky?
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od Hali+ »

Já mám kombinaci toho co píšeš Ty a co píše Renno. :)
Jenže pominu-li, že už jsem vlastně víc jak rok nikde pořádně nesbíral (z různých důvodů), tak mám všechno starší bohužel v mrazáku. A teprve až ro rozbalím, přeberu, zpracuju to co potřebuju, tak teprve nastává fáze, že zbytek buď rozdám, nebo není-li zájem vyhodím. Byl to blbý systém, takže nové sběry jsem se snažil nejprve přebírat a zamrazovat už jen to co si chci nechat. Šetří to čas i prostor. :) Jenže jak říkám, teď moc nesbírám, takže rozpouštět začnu až se zase někdy začnu hrabat v mrazáku... :S
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od marion »

Ještě drobná poznámka, pokud člověk začne dělat mrňky, které s obtížemi nějak roztřídí pod mikroskopem, tak zjistí, že než vše preparovat je rychlejší se ty skupiny naučit určovat nebo alespoň nastudovat znaky a poznat zajímavější druhy od běžných.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od Hali+ »

Nj, ale k tomu se všichni dopracují až zkušenostmi. :)
Teda přesněji ti, co začnou sbírat nějaké normální skupiny a nezůstanou jen u komerčních čeledí... :P
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od Radomír »

V poslední době jsem měl možnosť preparovat brouky (cca 5 mm Aphodius) uskladněné 10 - 12 roků v mrazáku. Ajne katastrófe. Při manipulaci se uvolňuje hlava od štítu, štít od těla, odpadávají nohy a zvláště tykadla. Oproti tomu s brouky uskladněnými v suchém stavu tyto problémy nejsou. Důvod? Tělesné orgány sesychají rovnoměrně - soudržně. Kdežto v mrazáku jsou orgány zafixovány v určitém tvaru a voda (led) postupně i za mrazu sublimuje a tělesná schránka si zachová svou původní strukturu bez soudržnosti.
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od Renno »

tak jsem ještě přemýšlel jak bych to dělal kdybych chtěl uchovávat sběry bez preparace, a ani v mražáku a ani sáčkované. Možná bych zkusil využít větší těsné plastové krabičky (něco podobného jak mají děti na svačiny, či jiné plastové boxíky, možností je v dnešní době spousty). A v nich bych prokládal vrstvy sběrů s větší vrstvou toaletního papíru, opatrně jako sendvič, a samozřejmě dosušit. V takto označených větších krabičkách by to snad mohlo bez úhony vydržet léta. Faktem je, že kvalita starého materiálu z mražáku je o dost horší než suchého, dle mých zkušeností.
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od Štěpán »

Vláďa Skoupý popisoval svou metodu, kdy má brouky z lokalit ve filmovkách s pilinami. Když potřebuje, vyndá filmovku, přes noc rozvlhčí a pracuje. Takto to prý dělá celý život.
Štěpán
Václav Šilha
Příspěvky: 218
Registrován: 29 dub 2010, 06:08
Bydliště: Nové Strašecí

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od Václav Šilha »

Štěpán píše: 30 lis 2019, 15:51 Vláďa Skoupý popisoval svou metodu, kdy má brouky z lokalit ve filmovkách s pilinami. Když potřebuje, vyndá filmovku, přes noc rozvlhčí a pracuje. Takto to prý dělá celý život.
Souhlas, dostal jsem od Vládi 30 let starý sběr mravenců v suchých pilinách a po rozvlhčení je v pohodě zpreparoval jako kdyby byli včerejší.
Václav Šilha, e-mail: coleoptera@bubakov.net
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od Hali+ »

Něco tak také mám, ale nesmí se s tím moc hrkat. Problém nastává při vyndávání, těžko se odhaduje, kdy už je rozvlhčeno. Navíc "droboť" se okamžitě nalepí na piliny.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od bozapetr »

sbírám v podstatě všechny brouky, ale hlavní část sběrů je velikosti +- 5 mm - nosatci a dřepčíci. používal jsem vždy na ,,uskladnění" brouků plastové petriho misky, takže materiál byl na sucho. je to však neskladné ( škoda, že misky nejsou čtvercové :-) ). poslední rok jsem začal používat plastové organizéry - dva druhy. velikost +- 17x10x3 cm. jeden má 15 okýnek pevných. druhý má 15 okýnek s možností hýbat příčkama - třeba pro větší brouky. cena mezi 30-45 kč . a teď koukám na net, že je to podobné jako zde https://www.tvorboshop.cz/Plastovy-orga ... ab=related . dávám na dno a boky nastříhaný papírový kapesník, udělám takovou kapsu aby se to pak dobře vyndávalo ... je pak dle libosti popisovat na víko, na bok co potřebujete na nálepky ... což doporučuju dělat poctivě. čas strávený popisováním se pak vrátí při hledání materiálu.

mám takový ještě dodatek k broukům v mrazáku nebo v plastových sáčcích . myslím si, že hlavní problém je v nedosušení brouků před uložením do mrazáku nebo sáčku. v sáčku pak materiál plesniví a v mrazáku - jak tu někdo psal špatně zamrzne a dochází pak k poškození ...
Marik
Příspěvky: 123
Registrován: 14 bře 2013, 14:34

Re: Uchovávání starých sběrů

Příspěvek od Marik »

Ad bozapetr: nevěděl jsem ani, že by se před zmražením materiál sušil; naopak dávám často brouky do mražáku v plastovém sáčku úplně “mokré”, když třeba předtím hovnivály vykoupu ve vodě s jarem. Vyndaval jsem zrovna včera takové zmražené Thorecty (chrobák) a byli zcela v pořádku po čtyřech letech v mrazáku. Podobně také malí Aphoďáci. Fakt ale je, že 4 roky nejsou dlouhá doba.

Ad “metoda Vládi Skoupého”: mohu také jen potvrdit, dvacet let staří vyschlí Aphoďáci jsou v pilinách (ne prachových, spíše hrubších) po nastříknutí vody s octem do skladovací plastové epruvetky nebo malé plastové smrtičky za den,dva bez potíží připraveni k preparaci. Pokud jsou tyto epruvetky naplněny pilinami až po uzávěr, ty se nepřesýpají a ani hrkání a otřesy takto uskladněné malé brouky nepoškodí.
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“