Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
borůvka 2
Příspěvky: 101
Registrován: 27 kvě 2017, 10:13

Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od borůvka 2 »

V lékárnách je teď neskutečně drahý, vymlouvají se na zvýšení daní... do vlastní lahvičky 300 ml vychází na 120 - 150 Kč ! Jestli ho někdo sháníte za dobrou cenu, tak firma Verkon v Praze 9, Vysočany, K Žižkovu 11/640 ho tam ve své prodejně prodává 5 l za 605 Kč. Mají ho i v litrovkách. Jediný háček je v tom, že chemikálie prodávají jen na ŽL.
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od ivo »

Nevi nekdo,kde nejlepe koupit lekarensky benzin?
pachylister
Příspěvky: 73
Registrován: 01 kvě 2010, 10:23

Re: Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od pachylister »

Ahoj Ivo,
My jsme loni na podzim kupovali lékařský benzín tady:

https://www.verkon.cz/laboratorni-chemi ... pismeno/b/

2 litry (balení nikoliv ve skle, jak tam mají na fotce, ale v plechovce po 1 litru, což bylo lepší pro přepravu) stály i s poštovným 523 Kč ( 1 litr tedy pod 200 Kč - poštovné bylo asi 120-160 Kč - už si nepamatuji), teď ale tam cenu a dostupnost nemají uvedenu - jenom nutný kontakt (tak počítej, že bude asi o něco dražší)
Ale cena je to pořád dobrá (tady v místní zelené lékarně Lemon stojí 50 ml už 85 Kč ! = na 1 litr to vychází 1700,-Kč - to z toho člověk opravdu zezelená :envy )

Je tam ale zádrhel - jak píše nahoře kolega Borůvka 2,.. bylo to na povinný živnostenský list :sweat , myslím, že si s tím poradíš...
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od Cassida »

Na odmašťování brouků je lékařský benzín zbytečný přepych! Prakticky identickou službu udělá ten z drogerie! Na odmašťování brouků je dle mých zkušeností čistý víc než dost,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od ivo »

Diky obema za odpoved.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od aphodius »

Cassida píše: 27 dub 2022, 16:30 Na odmašťování brouků je lékařský benzín zbytečný přepych! Prakticky identickou službu udělá ten z drogerie! Na odmašťování brouků je dle mých zkušeností čistý víc než dost,...
To nikomu nedoporučuju - dle zkušenosti několika kolegů benzín z drogerie v broucích zanechává kapalné chemikálie olejnaté konzistence, které pak způsobují zkřehnutí až rozpad preparátů nebo minimálně změny barvy. Jedině čistý benzín je OK. Když jsem ještě sbíral brouky, kupoval jsem ho v kovových kanystrech á 10 l za 500,-Kč přímo od výrobce TAMDA OIL. Nevím ale, jestli ta firma ještě funguje.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od marion »

toto jsem napsal před 6 lety-asi to bude stejné
marion píše: 04 pro 2016, 18:44
ivo píše:A co toto na odmastovani brouku?benzinovy cistic z drogerie.
Ma nekdo zkusenost?Kupoval jsem benzin v lekarne,a tento je mnohem levnejsi.
Kolega kupoval decku benzínu v lekárně a stála cca 20 Kč (čísla si vymýšlím, poměry by však měly odpovídat), zajímal se se proč, když litr stojí taky 20 Kč a bylo mi vysvětleno že benzín 2 Kč, lahvička 3 Kč a nalití 15 Kč, ale celý litr mu dle nějakých předpisů nemohou (nebo nechtěli?) prodat. Bylo to před pár lety a docela mně to rozveselilo. (Taky mi to připomnělo, když jsem chtěl opravit v počítači CD mechaniku, to aby zjistili co tomu je-bez záruky, že to půjde opravit - 500 Kč, nové mechanika 600 Kč).
rok 2016
marion píše: 23 pro 2016, 08:43 Zapomněl jsem na to, aktuální cena lékařského benzínu v naší lékárně je 93 Kč za 900 ml.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od Cassida »

Já mám jiné zkušenosti Afouši. Nikdy se mi nic nerozpadlo a mám výborné zkušenosti třeba s čištěním svižníků (což jsou celkem křehcí brouci). Žádné změny barvy! Zkřehnutí preparátů způsobuje prakticky každé rozpouštědlo - o tom už se tu debaty vedly (je to obecně tím vysušením). Samozřejmě je lepší, čím je chemikálie čistší. Ale techničák z plechovky (konkrétně od výrobce Severochema) mně funguje :)
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od kutilka »

Já používám fabrický technický benzín, perou se s ním součástky před montáží - a bez problémů...
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
pachylister
Příspěvky: 73
Registrován: 01 kvě 2010, 10:23

Re: Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od pachylister »

aphodius píše: 28 dub 2022, 03:13
Cassida píše: 27 dub 2022, 16:30 Na odmašťování brouků je lékařský benzín zbytečný přepych! Prakticky identickou službu udělá ten z drogerie! Na odmašťování brouků je dle mých zkušeností čistý víc než dost,...
To nikomu nedoporučuju - dle zkušenosti několika kolegů benzín z drogerie v broucích zanechává kapalné chemikálie olejnaté konzistence, které pak způsobují zkřehnutí až rozpad preparátů nebo minimálně změny barvy. Jedině čistý benzín je OK. Když jsem ještě sbíral brouky, kupoval jsem ho v kovových kanystrech á 10 l za 500,-Kč přímo od výrobce TAMDA OIL. Nevím ale, jestli ta firma ještě funguje.
Dane to zkřehnutí může být způsobeno i lékařským benzínem, ale s tím zbytkovým olejem máš pravdu. Nemaje lékařského benzínu, použil jsem před drahnou dobou také technický benzín. Preparát relativně odmastí, to je pravda, ale na některých kusech zůstávají mastné olejnaté skvrny a ta trvalá změna barvy se také projevila. Stav se nemění ani po následném přečištění v lékařském benzínu. Toto určitě zamrzí. Rozhodně bych v techničáku nekoupal světlé Saperdy.
Je na každém, jak se rozhodne se svou sbírkou naložit, ale pro mne je každý vypreparovaný ex. hodně cenný (byť i kus od druhu velmi hojného), ne kvůli samotným broukům...ale pro stav páteře a zraku, vynaložený čas je třešničkou na dortu.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od Cassida »

Kdo tvrdí, že techničák mění barvu brouků, nahoďte sem KONKRÉTNÍ druhy, které jste tím "zkazili". Schválně se to budu snažit vyzkoušet,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
pachylister
Příspěvky: 73
Registrován: 01 kvě 2010, 10:23

Re: Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od pachylister »

Cassida píše: 12 kvě 2022, 22:07 Kdo tvrdí, že techničák mění barvu brouků, nahoďte sem KONKRÉTNÍ druhy, které jste tím "zkazili". Schválně se to budu snažit vyzkoušet,...
Martine radši to nezkoušej, ta změna barvy neznamená, že se jedna barva změní ve druhou :shake
Ale ta olejnatá složka třeba zprůhlednila krovky Trichiů - zmizela ta žlutooranžová, krovky mastně zhnědly a prosvítají křídla
U druhů jako jsou výše zmíněné Saperdy mohou ztmavnout světlé šupinky a ze světlé octopunctaty máš rázem šedivou. atd....
Tak to bylo myšleno :)
Nevím, byl to benzín z drogerie, ty máš ze Severochemy třeba jiný a taky se to nestalo u VŠECH odmašťovaných preparátů..jenom sem tam některý -prostě to nečekáš :doh . U lékařského benzínu se to nestalo nikdy.
Taky možná, že se do těch brouků koupaných v techničáku z drogerie, kvůli tomu zbytkovému oleji nikdy nedají rušníci - to by byla výhoda.
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od ivo »

Tak se mi podaril u nas v lekarne sehnat lekarensky benzin,a to i bez zivnostenskeho listu. :-P
borůvka 2
Příspěvky: 101
Registrován: 27 kvě 2017, 10:13

Re: Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od borůvka 2 »

ivo píše: 14 kvě 2022, 08:02 Tak se mi podaril u nas v lekarne sehnat lekarensky benzin,a to i bez zivnostenskeho listu. :-P
Ale kolik za kolik ? V lékárnách je hodně drahý.
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od ivo »

borůvka 2 píše: 14 kvě 2022, 22:58
ivo píše: 14 kvě 2022, 08:02 Tak se mi podaril u nas v lekarne sehnat lekarensky benzin,a to i bez zivnostenskeho listu. :-P
Ale kolik za kolik ? V lékárnách je hodně drahý.
900ml za 280Kc.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od aphodius »

Cassida píše: 12 kvě 2022, 22:07 Kdo tvrdí, že techničák mění barvu brouků, nahoďte sem KONKRÉTNÍ druhy, které jste tím "zkazili". Schválně se to budu snažit vyzkoušet,...
Zdar Martine,
měl jsem zkušenost z mládí, kdy jsem použil technický benzín z drogerie tuším z Lachemy, který v broucích jako je piluna nebo hrobaříci zanechal spoustu lehkého ropného oleje, který už se z těch brouků nikdy nešlo vytáhnout. U piluny to mělo efekt celkového ztmavnutí exemplářů a trvalého, nepřirozeného mastného lesku, u hrobařů to totálně změnilo původní oranžovou barvu na hnědou a - jak píše Aleš - zprůhlednilo jim to krovky. Totéž u některých hnojníků. Po této zkušenosti jsem začal používat lékařský benzín, a problémy už nebyly. Některé preparáty jsem musel v petričkách luhovat i 48 hodin, přičemž jsem musel benzín několikrát vyměnit (jakmile jsem viděl, že zežloutl), aby na broucích a na papírových štítcích nebyl mastný film. Spotřeboval jsem ročně asi 15 litrů lékařského benzínu. Kupoval jsem ho, jak jsem napsal, u Tamda Oil, který ho velkoobchodně dodával i do všech lékaren v ČR.
benzínová lázeň.jpg
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od Cassida »

Chápu co píšete, ale mám pocit, že to je již minulostí. Ta olejovitá složka je určitě v "benzínovém čistidle" (nebo jak se to jmenuje). V drogeriích obvykle v plechovkách hned vedle benzínu. To je samozřejmě srágora. Ale ten benzín (čistej techničák) podle mě fakt nic takového neobsahuje. Zkuste si koupit současnou plechovku! Nic z toho co tady bylo popsáno se mi nikdy nestalo! Žádné tmavnutí, žádné změny barev,... Nechci nikoho přesvědčovat, ale fakt mi to přijde divný.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od aphodius »

Možná současný výrobce změnil složení, těžko říct. Pokud bych však ještě sbíral brouky, raději bych to neriskoval a sázel bych na jistotu - čistý "lékařský".

P.S.: ptal se mě kolega, jak jsem ten benzín v petričkách vyměňoval. Jednoduše: odsál jsem ho velikou injekční stříkačkou a stejnou stříkačkou jsem postupně doplnil nový.
Uživatelský avatar
LeChat
Příspěvky: 167
Registrován: 11 led 2011, 22:57
Bydliště: Brno

Re: Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od LeChat »

Zdravím,

má někdo zkušenost s tím, že mu čistý lékařský benzín rozvlhčí úplně vysušené brouky?

První jsem si myslel, že nám v nemocnici benzín něčím ředí, ale když jsem koupil benzín od jiné firmy, stalo se po několika dnech to samé. Rozvlhčení není úplné, ale rozhodně ne zanedbatelné, u menších druhů již po 3 dnech jde skoro volně hýbat tykadly. Má někdo nápad, čím by to mohlo být?
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lékárenský benzín na odmašťování brouků

Příspěvek od aphodius »

To se mi nikdy nestalo. Byli ti brouci vysušení úplně? Nebyli ještě částečně zavodnění?
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“