Zamražení sběrů

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 8
Registrován: 18 zář 2010, 12:36
Bydliště: Chrudimsko

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od MartinT »

A nestačilo by brouky nechat v obyčejné ledničce??V mrazáku moc místa nemám.
Cerambycidae
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od ivo »

Posledni dobou mam nejake problemy se smrcenim v octanu,pred tim se mi to nestavalo.Nekteri brouci jsou dost tuzi i po dvou trech dnech.Octan by mel byt v pohode,brouci jsou mrtvi za chvilku.Myslite,ze tim zmrazenim ta tuhost povoli?
Richard
Příspěvky: 32
Registrován: 30 dub 2010, 19:22
Bydliště: Č. Budějovice

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od Richard »

Mám tentýž problém. Zkoušel jsem dávat skutečně minimální množství octanu až jsem ho musel přikápnout,
protože brouky neusmrtil. Brouci jsou ztuhlí, rozvlčení rovněž moc nepomáhá. Tykadla a chodidla jdou těžko
narovnat, spíše je ulomím. Stejné je to u zamražených i nezamražených sběrů.
Nikdy jsem tenhle problém neměl. :shake
Nevím, jestli nemůže být na závadu stáří octanu, mám ho asi 30 let starý.
ČR: Dytiscidae, Gyrinidae, Haliplidae
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od ivo »

Ad Richard:Nevím, jestli nemůže být na závadu stáří octanu, mám ho asi 30 let starý.[/quote]
Ja ho mam teda novy. :cry:
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od karlos »

ivo píše:Ad Richard:Nevím, jestli nemůže být na závadu stáří octanu, mám ho asi 30 let starý.
Ja ho mam teda novy. :cry:[/quote]

... to ještě neznamená, že není starý :mrk
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od ivo »

Ale usmrcuje v pohode.
Uživatelský avatar
mee
Příspěvky: 534
Registrován: 09 kvě 2010, 19:00
Bydliště: United Kingdom

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od mee »

redeny nejakou potvorou ?
Zdeno Lucbauer
Dorcadiini W
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od ivo »

Vcera mi dal DavidekH jiny,tak uvidim.Hlavne me zajima jestli tuhost nepomine v mrazu. :?:
Richard
Příspěvky: 32
Registrován: 30 dub 2010, 19:22
Bydliště: Č. Budějovice

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od Richard »

Můj octan určitě ředěný ničím nebyl, dříve se preparovalo jedna báseň.
Teď se mi do preparace nechce, vůbec mě to netěší. :cry
Na příští sezonu si zkusím pořídit "nový octan".
ČR: Dytiscidae, Gyrinidae, Haliplidae
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od Štěpán »

Já jsem po různých zkušenostech koupil octan v roce 2009 v obchodě s chemikáliemi, kde mám jistotu, že není pančovaný. Mám ho od té doby ve tmě a chladu, jak se obecně uváděno (v lednici). Smrtí od počátku do teď stejně a preparace je stejná - v pohodě. Radím, koupit kvalitní nový octan. Pokud ztrácí účinnost a musí se ho do smrtičky dávat víc a víc, je to špatně - koupit nový.
Štěpán
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od Haci »

problém s tím, že brouci jdou težko vypreparovat se mi občas stvává když je jich ve skleničce jen pár. Jelikož piliny/toaleťák je rychle vysuší a pak jsou jak gumáci. Dá se to vyřešit sbíráním do menších lahviček...
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od aphodius »

Nebo do smrtičky nejdřív vhoďte aspoň dvacet různých měkkých hmyzáků (sarančat, nějakou kobylku, švába pod.), a pak už bude dobře "zaběhnutá" (pozor - platí pouze u dřevěných pilin/hoblin).
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od wayup »

Starim ethylacetatu to urcite nebude, spis primarne spatnou kvalitou (mohl byt necim riznuty). Ja mam jeste cca 4 litry z r. 2000, kdy jsem si jej drze pripsal na objednavku rozpoustedel a nafasnul ve skladu UMCH. Je v p.a. kvalite, nikdy nebyl v lednici, jen ve tme a smrti spolehlive + hmyz je naprosto vlacny.
Otto Meszároš, Col. Carab.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od aphodius »

Taky používám výhradně ethylacetát p.a. V technickém jsou různé nežádoucí přiboudliny.
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od Štěpán »

Přidávám osobní nemilou zkušenost s mrazení nasáčkovaného materiálu. Když jsem vyndával krabičku s pytlíčky z mrazáku, vypadla mi z ruky na zem...
No, příště si snad dám větší pozor, toto je snad jediná opravdová nevýhoda zmraženého matroše, několik minut (podle velikosti brouků) jsou brouci křehcí, asi jako by byli zpreparovaní a vysušení. Uvedený otřes nepřežila část nejmenších brouků (upadané nohy, tykadla). Tak zvlášť začátečníci, bacha na to!
Štěpán
Uživatelský avatar
jirikrouza
Příspěvky: 216
Registrován: 17 čer 2011, 08:02
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od jirikrouza »

Využiji tohoto vlákna, ....mám občasný problém se střevklíky (c. cancellatus, c. ullrichi apod.) to co se krásně leskne při chycení a před smrcením, jako by po usmrcení v octanu ztratilo šmrnc, lsek i barvy ztmavnou. Čím to je? dá se to nějak vrátit do původního čerstvého vzhledu? Napadlo mě jestli to nemůže být třeba tím že jsem je neodmašťoval. Díky.
Jirka
Xixuthrus

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od Xixuthrus »

..
Naposledy upravil(a) Xixuthrus dne 24 pro 2013, 10:07, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od Hali+ »

aphodius píše:Taky používám výhradně ethylacetát p.a. V technickém jsou různé nežádoucí přiboudliny.
Souhlas. V poslední době se pančuje kde co. :angry Octan, DMHF, glycerin... Když to jde, tak taky používám kvalitu pro analýzu (p. a.). Zrovna u octanu je často k vidění "č." (jen čistý), nebo dokonce "tech." (technický!). Čím nižší kvalita, tím větší procento nečistot a dalších látek z výroby... Ano, čím nižší kvalita, tím je to samozřejmě levnější, ale ruku na srdce, za jak dlouho vyplýtváte 900 ml octanu? Tj. jednu láhev, litrové už se nedělají, šetří se na všem... Já osobně mám láhev na řadu let, takže mě pár korun navíc přijde jako rozumná investice...
Mimochodem, když glycerín, tak jedině bezkonkurenční starý ruský... :mrk
Přílohy
tabulka čistoty.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Pavel L.
Příspěvky: 177
Registrován: 02 kvě 2010, 15:59

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od Pavel L. »

A kde se nechá ten kvalitní octan sehnat,případně jaká je kvalita octanu běžně prodávaného na burzách?
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Zamražení sběrů

Příspěvek od aphodius »

Na burzách bych ho určitě nekupoval. Vyrábí ho např. Tamda, která ho distribuuje do lékáren.
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“