Umytí brouků

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
LeChat
Příspěvky: 167
Registrován: 11 led 2011, 22:57
Bydliště: Brno

Re: Umytí brouků

Příspěvek od LeChat »

Díky za info, takže vlhkost. Příště to zkusím vytáhnout dřív. Chystám se konečně zakoupit sirné knoty a vytvořit nádobu na smrceni, ale lenost je lenost. :D Nemá někdo tip v čem to po zapálení smrtite?

Z dicerek jsem měl zatím možnost lovit jen berolinensis a po pravdě jsem si ani nevšiml, že nějaké supinky na sobě mají. U takové moesty je to jasně vidět.
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Štěpán »

DejF píše: 18 zář 2017, 11:41 Co se Capnodů týče, tak je problém s vlhkostí ne s octanem. Tzn. že když ho v octanu třeba "utopíš", ale za chvíli vytáhneš a pak bude zabalený v bonbónku z toaleťáku jen v mírně vlhkém prostředí, problém by být neměl. Když bude brouk týden ve smrtičce v kontaktu s vlhkými pilinami, tak zčerná. Když se o Capnody "postarám", barvy drží... když nějakého zapomenu v pilinách, zčerná.
Tuky jsou nerozpustné ve vodě, takže půjde pravděpodobně o kombinaci vlhkosti a prosakování všelijakých tekutin z brouka, případně působení výparů z těchto tekutin ve vlhké (mokré) smrtičce nebo pytlíku.
Štěpán
Uživatelský avatar
Ivoš M.
Příspěvky: 404
Registrován: 03 kvě 2010, 06:42
Bydliště: Jihlava

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Ivoš M. »

Dostal se mi do ruky Hexan (C6 H14). Myslíte, že by jím šel při odmašťování brouků nahradit lihobenzín.
Pyrochroidae CZECH REPUBLIC
Uživatelský avatar
Ivoš M.
Příspěvky: 404
Registrován: 03 kvě 2010, 06:42
Bydliště: Jihlava

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Ivoš M. »

Tak jsem zapátral v dřívějších odkazech a běžně se používá.
Pyrochroidae CZECH REPUBLIC
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Umytí brouků

Příspěvek od hong »

Hexan je těkavější složka tzv. "lékařského benzínu". Umyje stejně dobře, je akorát dražší a dřív se ti odpaří. Pokud nemáš přímo "levný zdroj" n-hexanu, je to spíš zbytečný přepych...
Sieťka
Příspěvky: 76
Registrován: 11 dub 2020, 10:51

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Sieťka »

Zdravím, Ja som nachytal Cicindely a po použití octanu mi flaky na krovkách stratili žltú farbu, čo mám robiť aby sa tá farba vrátila?
Uživatelský avatar
mikky
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2011, 18:01

Re: Umytí brouků

Příspěvek od mikky »

To:Sieťka

některé cicindelky po usmrcení pustí tuk - omastí se. Já je dávám do chloroformu (vždy tak do 3 ks do sklenky s víčkem (od dětské přesnídávky). Dávám je tam na cca 16 hodin (někdy na den), pak je vyndám a nechám oschnout. Barvy se vrátí (pokud tedy ten problém byl v omaštění). Ale dávám tam exempláře, které již byly vyschlé, tj. více jak měsíc po preparaci.
Pozor na únik par, chloroform je těkavý a zdraví škodlivý, proto s tím pracuji na balkoně a ne v uzavřené místnosti (a snažím se moc nedýchat, abych neusnul :) ). Pozor také na silikonové hlavičky entomologických špendlíků, ty se v chloroformu rozpouštějí). Proto je tam dávám sundané ze špendlíků, jen nalepené na štítku.
Pokud by se takto čistil ještě neproschlý exemplář, pak zbylý tuk znovu krovky omastí, proto s tím čekám více jak měsíc po preparaci. Výhodou je to, že takto ošetřený brouk už rušníkům a jiným potvorám moc nechutná, nevýhodou je, že brouk je křehčí (nefixuje ho ten tuk), takže pozor na manipulaci.
M
Sieťka
Příspěvky: 76
Registrován: 11 dub 2020, 10:51

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Sieťka »

Ahoj
Ďakujem za odpoveď počkám a potom toskúsim nejak odmastiť ak to bude treba.
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“