Umytí brouků

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Umytí brouků

Příspěvek od marion »

Nemám po ruce foťák, tak alespoň neumělá skica. Myslel jsem, že je to běžná a hojně užívaná věc. Výhodou je. že sklíčko je částečně pružné takže můžeš více přitlačit-samozřejmě podle tvaru a chitinu brouka. Já většinu brouků preparuju na tvrdé podložce, jen hodně kulaté, Mordellidy a méně chitinované na polystyrebu, kdy je dávám do různých důlků a štěrbin, aby bylo tělo chráněné a přitom fixované, na tvrdé, ale i na pružné podložce se méně chirtinovaní zdeformujou a rozchlípnou se jim krovky.
samozřejmě hovořím hlavně o milimetrových broucích atypických tvarů a ne se zcela pevným chitinem, u velkých a chitinovaných je to jedno.
Přílohy
sklíčko.jpg
sklíčko.jpg (15.57 KiB) Zobrazeno 21424 x
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Umytí brouků

Příspěvek od karlos »

Sklíčka občas rády prasknou. Od jisté doby používám s větším úspěchem obyčejnou vizitku. Rozhodně jsou pružnější než sklíčka,nemusím se bát rozmáčknutí nějakého prťavce, dobře se drží a hlavně jich jsou plné vizitkáře. I já mluvím o bezproblémové preparaci brouků 2-3 mm.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Umytí brouků

Příspěvek od marion »

Jo to občas prasknou, dokonce bych řekl, že docela často, ale to není problém, mám jich zásobu, vizitky jsem nezkoušel, ale vadilo by mi, že je neprůhledná a nemohu kontrolovat co se děje s tím co nevidím - promáčknutí, odpadnutí končetin....
je o ale věc zvyku, kompromisem by mohl být kus celuloidu nebo něčeho podobného-průhledného, dostatečně pevného a nepraskajícího.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

marion píše:Myslel jsem, že je to běžná a hojně užívaná věc...
To ano, jen mě zajímalo konkrétní provedení. Já to používám takhle:
Přílohy
pomůcka k preparaci.jpg
Ferda
Příspěvky: 167
Registrován: 11 kvě 2010, 18:42

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Ferda »

Na malé brouky 2-3 mm používám do špičky sestřihnutý proužek PVC, do kterého se balí hračky nebo nářadí
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Umytí brouků

Příspěvek od marion »

řekl bych že moje verze je jemnější, ale je to věc zvyku
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Mě by se to za to maličké madlo blbě drželo - jsem zvyklý na korkovou zátku. Taky je mezi námi rozdíl v tom, že já preparuju většinou hnojníky - a ti jsou podstatně větší než ty Tvoje mrňky (nejmenší evropský hnojník je Aphodius arenarius, cca 2.5-3.5 mm dlouhý).
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

recesívny homozygot píše:Takže tam bol problém! Jasné! Super! Vďaka za vyjasnenie! Najprv mechanické nečistoty, upraviť podopretím špendlíkmi, nechať vyschnúť, a používať výhradne lek. benzín...
Tady máš ještě ukázku, jak luhuju zcela vyschlé brouky v benzínu já:
Přílohy
benzínová lázeň
benzínová lázeň
recesívny homozygot
Příspěvky: 12
Registrován: 01 srp 2016, 08:26

Re: Umytí brouků

Příspěvek od recesívny homozygot »

aphodius píše:Já myslím, že v mnoha předchozích příspěvcích se tazatel dočte, jak na to - opakujeme to stále dokola. Odmašťování by se mělo provádět až u zcela očištěných (čistou vodou nebo vodou s malým množstvím saponátu) a naprosto vyschlých preparátů, a to v čistém lékařském benzínu (bez etanolu), nebo v jiném obdobném činidle (např. hexan, aceton, perchlorethylen atd.). Hmyz určený do sbírkové krabice jako trvalý suchý makropreparát by v podstatě nikdy neměl přijít do styku s etanolem.
Práve som čistením vo vode s malým množstvom saponátu zničil dve vzorky bystrušiek. :wring
Nechal som ich ponorené v tekutine cez noc + pár hodín. Vyliezla brušná časť spod kroviek, abdominálne tergity vyzerajú ako dezintegrované, alebo je kutikula rozpustená, neviem. :head
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Umytí brouků

Příspěvek od marion »

Myslím, že jenom nasály vodu a po uschnutí by se to mohlo spravit. Brouci se jen umyjou, ale nemáčejí dlouhodobě.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

recesívny homozygot píše:Práve som čistením vo vode s malým množstvom saponátu zničil dve vzorky bystrušiek. :wring
Nechal som ich ponorené v tekutine cez noc + pár hodín.
Umytím brouka vodou s přídavkem saponátu se myslí jednorázové omytí za pomocí namáčených štětečků - nikoli luhování brouka, a už vůbec ne několik hodin!! :shock:
recesívny homozygot
Příspěvky: 12
Registrován: 01 srp 2016, 08:26

Re: Umytí brouků

Příspěvek od recesívny homozygot »

aphodius píše:
recesívny homozygot píše:Práve som čistením vo vode s malým množstvom saponátu zničil dve vzorky bystrušiek. :wring
Nechal som ich ponorené v tekutine cez noc + pár hodín.
Umytím brouka vodou s přídavkem saponátu se myslí jednorázové omytí za pomocí namáčených štětečků - nikoli luhování brouka, a už vůbec ne několik hodin!! :shock:
Uff, no, myslel som, že sa im nič nestane. Nemal som čas, tak som ich nechcel nechať na suchu, aby sa s nimi dalo manipulovať. A také pekné kúsky bystrušiek to boli - čierne, okraje kroviek do zelena, mne zatiaľ neznáme...zvláštne, že iné 2 druhy ostali v poriadku. No, vďaka.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Umytí brouků

Příspěvek od marion »

že by něco takového
viewtopic.php?f=67&t=8162&hilit=Morphocarabus
tam puntík od Nových Zámků nevidím, ale možná to je C.violaceus
recesívny homozygot
Příspěvky: 12
Registrován: 01 srp 2016, 08:26

Re: Umytí brouků

Příspěvek od recesívny homozygot »

aphodius píše:
recesívny homozygot píše:Takže tam bol problém! Jasné! Super! Vďaka za vyjasnenie! Najprv mechanické nečistoty, upraviť podopretím špendlíkmi, nechať vyschnúť, a používať výhradne lek. benzín...
Tady máš ještě ukázku, jak luhuju zcela vyschlé brouky v benzínu já:
Takže ak mám dôkladne vyschnutých chrobákov, môžem ich ponoriť do benzínu na cca. 3 dni? Výsledok = pekné, čisté, lesklé? Len sa divím, že podľa priloženej fotky si ich najprv prilepil na štítok a lúhuješ aj štítok, aj so špendlíkmi...neodlepí sa to alebo niečo také...? : ) Alebo o to nejde a nakoniec štítky vymeníš?
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Čistý benzín nebo hexan papírovým štítkům nic neudělá, a pokud používáš správné disperzní lepidlo (např. Herkules), nemají na něj benzínové uhlovodíky žádný vliv, stejně tak ani na nylonové hlavičky a lak špendlíků. Jak jsem uvedl výše, já luhuju brouky asi 24 hodin a během této doby benzín několikrát zcela vyměním (před vyjmutím brouků z lázně by měla být tekutina čirá, bezbarvá - nikoli zažloutlá - jinak by na broucích i štítcích zůstal po odpaření uhlovodíků mastný film).

Foto luhovaných preparátů jsem sem dával už dříve:

viewtopic.php?f=24&t=1719&start=100#p78192
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Ještě přidám svou zkušenost s porovnáním odmašťovacího účinku lékařského benzínu s 95 % n-hexanem: podle mých zjištění má lékařský benzín oproti n-hexanu dvojnásobnou účinnost v odmašťování zvláště tučných preparátů (např. Geotrupidů) - n-hexan z nich vytáhne za stejný časový interval daleko méně mastnoty, pročež odmašťování v něm musí trvat mnohem déle než v benzínu pro dosažení srovnatelného výsledku.

Složení lékařského benzínu přikládám:
Přílohy
benzín lékařský - složení.png
recesívny homozygot
Příspěvky: 12
Registrován: 01 srp 2016, 08:26

Re: Umytí brouků

Příspěvek od recesívny homozygot »

Díky moc.
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Umytí brouků

Příspěvek od ivo »

A co toto na odmastovani brouku?benzinovy cistic z drogerie.
Ma nekdo zkusenost?Kupoval jsem benzin v lekarne,a tento je mnohem levnejsi.
Přílohy
IMG_5050.JPG
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Cassida »

Ivo, sice přesně tento výrobek neznám, ale "benzínový čistič" bych se použít bál. Protože je to čistič, asi to nebude čistý benzín. A to je riziko. Zkušenosti mám s normálním technickým benzínem, který se v drogerkách prodává v plechových pixlách. Je horší než lékařský, ale mně naprosto vyhovuje (respektive stačí),...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Umytí brouků

Příspěvek od aphodius »

Do toho bych nešel, ani kdybych na chleba neměl.
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“