Umytí brouků

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Karel
Příspěvky: 23
Registrován: 01 kvě 2010, 20:04

Umytí brouků

Příspěvek od Karel »

Když vytáhnu brouky ze smrtičky, jsou často špinaví - od hlíny, pilin a jsou také zamaštění. Chtěl bych se zeptat, čím je nejlepší brouky očistit - umýt vodou nebo něčím jiným opláchnout. Benzín se mi neosvědčil - broukům zesvětlají krovky - krovky se rozšklebí. Nevím, jestli je vhodné použít při umytí vodou mýdlo.
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Umytí brouků

Příspěvek od krep »

myju ve vodě, benzín samozřejmě používám též na odmaštění
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Umytí brouků

Příspěvek od JAKUB »

voda s jarem - ale fakt pár kapek jako v televizní reklamě. na odmaštění perchloretylen nebo benzín

no jestli to zesvětlení krovek nebude právě to že se to zvíře odmastí....
cleridae a fulgoridae kolem koule
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Pepa »

já používám většinou teplou vodu s jarem, na hovńouse vodu s trochou sava nebo izopropylalkohol.. naleju do skleničky s víčkem, naházím brouky a pak s tím tak cca 5 minut pohybuji pomaleji jako se šejkrem. Benzin používám vyjímečně na mastné brouky, na brouky s voskovým pokryvem se nehodí... tam jen tu vodu s jarem.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Ian »

Používám čistou Okenu (Carabidae, Scarabaeidae, Curculionidae mimo Lixini, většina Buprestidae atp.). Po vytažení sběru z mrazáku (vždy množství, které stačím během asi dvou dnů vypreparovat), naleji Okenu do malé skleněné mističky v takovém množství, aby brouci plavali a do ní vysypu rozmražený sběr. Poté preparuji. Pomocí malého štětečku, binoklu a krychličky polystyrénu "potaženého" ubrouskem, na který brouka "hore kotky" pokládám (vysaje přebytečnou Okenu) roztáhnu nohy a přívěsky. Otočím, nalepím na štítek, pomocí štětečku a pinzety upravím končetiny a štětečkem namočeným v čisté vodě očistím povrch těla. Na pevně přilepené nečistoty použiji štěteček sestřižený na krátko, coby kartáček (skvělé například na Scarabaeidae, Trox). Chce to trochu cviku, aby se brouk neodlepil, ale tímhle stylem jsem schopný udělat dvoumilimetrového Bembidiona za pět minut, s tím, že po Okeně mu odstávají všechny chlupy :D . Je s podivem, kolik nečistot, plus povlak mastnoty se vždy na dně misky i při zdánlivě čistém hmyzu objeví. Okenu po každých asi třiceti kusech vyměním.

Větší carabidy, scarabaeidy atp. lze naložit do Okeny i na několik dní, u menších je potřeba dávat pozor aby se jim nenacucávali zadečky (je potřeba je potom minucií mírně propíchnout), aby se brouk při vysychání a ztráty velkého množství tekutiny na štítku nekroutil.

Nepoužívat na barevné druhy typu Lixus, Saperda, atp.
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Radomír »

Špinavý hmyz (zvláště hovňousky) nechávám prolézat vlhkým praným pískem, až potom smrtím. Je to bez námahy.
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Nebria »

Na rod Carabus je též dobré použít lepidlo Herkules, když jím potřete krovky a štít, necháte mírně zaschnout a pak za pomoci špendlíku sloupnete je brouk dokonale čistý a jsou studovatelné i sebemenší detaily struktury. POZOR!!! Nepoužívat na ochlupené druhy, dochází k depilaci! :)
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Karel
Příspěvky: 23
Registrován: 01 kvě 2010, 20:04

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Karel »

Měl jsem půl roku v octanu piluny - rhesus. Po vyjmutí ze smrtičky jsem je umyl mýdlem a důkladně opláchl vodou. Po vyschnutí došlo k tomu, že časti krovek úplně zesvětlaly - doslova sflekatěly. Krovky se také rozšklebily do stran. Nevím, jestli to způsobil octan a nebo mýdlo.Po dlouhé době pak světlá místa opět ztmavla.
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Radomír »

Octan se postupně rozkládá na etylalkohol a kyselinu octovou, tedy kyselé prostředí. Mýdlo je stearan sodný, takže reakce alkalická. A hnědé barvivo melanin asi zareagoval na tu změnu prostředí. Potom na vzduchu se časem ustanovila nová rovnováha mezi ionty, ale to je jen moje hypotéza. Vhodnější by asi bylo použít saponát a ne mýdlo.
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Adam »

Nemáte tip, jak očistit Trachyphloeusy a podobná šupinatá zvířata s výraznějším reliéfem? Používám vodu se savem nebo jarem a funguje do dobře skoro na všechny brouky, ale zvlášť na nosatce neplatí nic :finger
burysek

Re: Umytí brouků

Příspěvek od burysek »

Tak, tak. Taky s tím teď trochu zápasím. Coby neznalec nosatců kolikrát nevím co je ještě bordel (písek, hlína atd.) a co již vlastní struktura brouka. I po několika dnech v jarové vodě nebo benzinu nezaznamenávám nějakou větší proměnu. A drhnutí nakrátko sestřiženým štětečkem asi nebude to pravé ořechové, jelikož krom nečistoty jdou i šupinky nebo ochlupení :doh .
Zrovna včera jsem dělal nějakého 2mm Trachyphloeuse a byl to neskutečný zážitek. Celý v pískovém balu, který po několikahodinovém louhování, nedoznal výraznějších změn.
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Adam »

Tak to jsme na tom stejně. Nakonec jsem ztratil nervy a co šlo, to jsem odrbal štětkou na čištění uší. Jeden je teda nahatej a tři jsem pro jistotu nechal napůl obalené hlínou a pískem :D Ale pěkně mě to štve....
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Cmelik »

Tak já tyhle potvory očistím jen nasucho trojnulkou špendlíkem a pak (opět nasucho) štětečkem. Krusta se takhle dá odloupnout, aniž to vezme sebou i ochlupení. Samozřejmě tam trochu bordelu zůstane, ale není to tak hrozné.
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Adam »

Když ten bordýlek na broukovi udělá odlitek, tak to jde. Ale zvlášť n těch Trachyphloeusech je to taková směs jílovitého blátíčka inkrustovaná pískem a to se prostě odloupnout nedá. A odrolit taky ne.
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Pepa »

Zkusil bych ještě izopropylalkohol, dost špíny dokáže rozpistit a uvolnit, ale vím že u těhle nosatců je to s tou krustou hrozný, oni do toho snad musí ještě něco vylučovat co to spojí a zamezí rozpuštění vodou. Nebo jsou to možná nějaké pryskyřice a na to se asi fakt nejlíp hodí něco na bázi alkoholu
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Umytí brouků

Příspěvek od marion »

Kdysi jsem zkoušel dát na brouka jemnou vrstvičku lepidla Hercules, nechat trochu zavadnout a v době kdy je ještě elastické sloupnout, špína se nalepí a chloupky zůstanou. Teď nedělám nic, determinátoři to určí stejně a já nejsem estet.
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 696
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Radim »

Slyšel jsem že by se brouci dali čistit ultrazvukem používaným na čištění brýlových skel v optice. Jestli to ale opravdu funguje - a hlavně jestli to vůbec stojí za to - nevím.
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Umytí brouků

Příspěvek od Adam »

Radim: zkoušel jsem to. Na klinice máme takovou UZ čističku na odstraňování cementu z korunek a můstků. Hodil jsem to tajně do toho v ependorfce s vodou a nechal to tam 10 minut bzučet. Odloupaly se jen největší balvany, ale ta jemnější špína zůstala. Prostě zůstanou zapatlaní :think
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Umytí brouků

Příspěvek od kormik »

Já je nechávám tak, už to k nim prostě patří, navíc má dost druhů štětinky, které pak při čistění odřeš.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Umytí brouků

Příspěvek od krep »

Postupuji stejně jako Kormik (upozorňuji, že hovňouse nedělám)
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“