Preparace kudlanky

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
panekac

Preparace kudlanky

Příspěvek od panekac »

Dobrý den
Chtěl jsem se zeptat, zda li máte někdo zkušenosti s preparováním kudlanek.
Co všechno je potřeba, aby kudlanka nestratila barvy.? při svých prvních pokusek, kdy bílá kudlanka uplně celá zčernala jsem pochopil, že to musím dělat jinak.
Přečetl jsem něco o tom, že je potřeba kudlance odebrat vnitřní orgány, nanést různé chemikálie, vyplnit vatou a zavřít. jestli chápu dobře po téhle úpravě by kudlanka mohla držet barvu těla, ale co hlava ? Ta u té mé také celá zčernala a nevím, zda jí pomůže vyndání orgánů z těla.
Máte někdo s tímhle nějaké zkušenosti? Budu rád, když se o ně podělíte. Kudlanky chovám a chtěl bych si je uchovat i po smrti . :) děkuji za rady ..
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Preparace kudlanky

Příspěvek od Vašek »

Základem je opatrně vyndat vnitřní ográny, odmastit a vysušit tak, aby nezačalo tělo zahnívat - to pak způsobí černání. Stejně ale některé barvy časem blednou nebo tmavnou, to se asi moc ovlivnit nedá.
Na fotu lupenitky preparované (vycpávané) cca před 20ti lety. Ta vpravo nebyla asi zcela vyčištěná a ztmavla jí přední část těla.
Přílohy
Phyllium.giganteum.jpg
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
panekac

Re: Preparace kudlanky

Příspěvek od panekac »

Vašek píše:Základem je opatrně vyndat vnitřní ográny, odmastit a vysušit tak, aby nezačalo tělo zahnívat - to pak způsobí černání. Stejně ale některé barvy časem blednou nebo tmavnou, to se asi moc ovlivnit nedá.
Na fotu lupenitky preparované (vycpávané) cca před 20ti lety. Ta vpravo nebyla asi zcela vyčištěná a ztmavla jí přední část těla.
zeptám se : jaké přípravky používáte k odmaštění . ? nanášíte v podobě nějakého postřiku ? nebo otíráte hadříkem . ? v případě vyndání vnitřních orgánů zpětně nanáíšíte nějaké chemikálie dovnitř hmyzu, případně čím jej zpětně vyplníte ? díky
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Preparace kudlanky

Příspěvek od Vašek »

1) Lehce jsem rozříznul zadeček příčně asi 4-5 článků před koncem (opatrně, aby nebyl vidět řez z boku)
2) velmi tenkou tvrdou pinzetou zepředu i zezadu vytahoval orgány, dokud nebyla dutina prázdná
3) na špičku pinzety namotal chomáček vaty namočený v lékařském lihu a postupně tělo čistil, až byla vata téměř čistá - ale pozor, např. u některých strašilek se dá z vnitřní strany těla i lehkým tlakem "setřít" barva a tělo se stané průhledné. Nevím, jak je to u kudlanek, ale chce to vyzkoušet.
4) celou dutinu jsem ještě vypláchnul lihem a nechal téměř vyschnout (pár minut)
5) tenkou pinzetou a např. špejlí nacpat do těla vatu - nejlépe po malých kuličkách. Chce to trochu cviku, aby se tělo nedeformovalo. Časem jsem vycpával i nejtenší samce u strašilek, ale první pokusy byly někdy hrozné :chuckle
6) otvor po řezu stačilo většinou prsty uzavřít, vyjímečně jsem vatu v těle okolo řezu natřel Herkulesem a řez na vatu slepil k sobě
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Preparace kudlanky

Příspěvek od Vašek »

Tady si ještě přečti postup od kolegy - dělal to maličko jinak (např. řez po délce těla). Výsledky měl také velmi dobré:
http://www.strasilky.cz/preparace.htm
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
panekac

Re: Preparace kudlanky

Příspěvek od panekac »

Vašek píše:Tady si ještě přečti postup od kolegy - dělal to maličko jinak (např. řez po délce těla). Výsledky měl také velmi dobré:
http://www.strasilky.cz/preparace.htm
Díky ... budu se řídit radami . :)
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Preparace kudlanky

Příspěvek od Nebria »

:yes
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
panekac

Re: Preparace kudlanky

Příspěvek od panekac »

Zdravím ... Tak se našel první dobrovolník bez hnutí na dně terárka.
ŘÍdil jsem se radami, a vypadá to, že kudlanka zůstane stejné barvy jako před smrtí . .:) díky za rady.
Jen jsem chtěl napsat informaci, že barvu z vnitřku kudlanky lze také setřít, jako u strašilek. Nebyl jsem uplně opatrný a barvu jsem setřel, ale jelikož konkrétní kudlanka je bílá a vata uvnitř také, tak to skoro není ani poznat . :)
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Preparace kudlanky

Příspěvek od Vašek »

:yes až uschne (pokud je dobře vybraná tak za 2-3 dny), tak se pochlub a dej foto
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“