Preparace motýla

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Ripley

Preparace motýla

Příspěvek od Ripley »

Zdravím.Jelikož jsem zde s podivem nenašel žádné téma tykající se preparace motýla,dovolil jsem si jej zde založit.Celkově i na celém fóru je jen malinko resp.téměř vůbec nic o motýlech.Ovládli to zde brouci.Proto bych se chtěl zeptat,zda někdo neví o nějakém českém fóru,kde by se řešili motýli.A nebo pokud bude někdo ochotný mi poradit zde,byl bych rád.Potřeboval bych poradit především ohledně rozvlhčování suchých motýlů v sáčku.Něco jsem si na netu našel,ale je několik způsobů a rád bych byl poučen,který je nejvhodnější.Někdo radí celý sášek vložit mezi vlhkou buničinu na 24 h.To jsem zkoušel a motýl(Phoebis ruruna)nebyl dostatečně rozvlhčen.Křídla při roztahování "křupala"u tělíčka.Navíc buničina rychlě schla,takže jsem ji musel dovlhčovat.Je lepší motýla vytáhnout ze sáčku?Nebo by byla lepší jiná metoda?Ještě k lepení prasklých křídel...jaké je vhodné lepidlo?Předem díky za odpověď.
Petr
Uživatelský avatar
starbaits
Příspěvky: 106
Registrován: 29 dub 2010, 05:44
Bydliště: Hluk, Zlínský, Česká republika

Re: Preparace motýla

Příspěvek od starbaits »

Sice dělám brouky :mrk Ale občas musím manželce našponovat nějakého motýla co si kůpí na burze za mýma zádama :x A tak rozvlhčuju octovou vodou na buničině v petriho misce a ještě injekcí opatrně vstříknu trošičku octové vody do hrudi těla motýla od zadečku ve směru k hlavě a po cca 24 hodinách ho vypreparuju :)
Václav Šilha
Příspěvky: 218
Registrován: 29 dub 2010, 06:08
Bydliště: Nové Strašecí

Re: Preparace motýla

Příspěvek od Václav Šilha »

Pár osobních postřehů. Během 24 hodin nemůže buničina vyschnout - rozvlhčovaný motýl musí být uzavřen v Petriho misce (nebo jiné). Pokud ho opatrně ze sáčku vyndáš a položíš do menší misky, která se vejde do rozvlhčovadla, motýl se rozvlhčí rychleji. Nesmí přijít do přímého kontaktu s navlhčenou buničinou ( spíš tedy převlhčenou ), to je otázka cviku a vyplatí se to natrénovat na nějakém běžnějším materiálu. U některých i po rozvhlčení neohebných křídel se dá pomoci, jak je uvedeno výše, vstříknutím vlažné vody. Dá se rovněž použít špendlík a svalové úpony křídel opatrně propíchat - je to otázka citu a cviku. Co se lepidla týče, já používám klasický Herkules.
Václav Šilha, e-mail: coleoptera@bubakov.net
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Preparace motýla

Příspěvek od Cmelik »

Většinu rad už napsali pánové přede mnou, přidám pár svých (rozvlhčil jsem už pár tisícovek motýlů, a pro tvůj klid, zpočátku jich i dost zkazil; ale to k tomu bohužel patří). Já rozvlhčuji v krabičkách do mrazáku s klipsovým víčkem (jsou myslím z GB a jsou opravdu dokonale těsnící, žádný Chinašunt), dají se koupit např. v Globusu. Na dno dám papírový ubrousek či hajzlpapír a navlhčím tak, aby byl opravdu mokrý, ale ne aby tam stála voda, na to dávám nalámané špejle, aby se sáčky nedotýkaly přímo vlhkého papíru. Rozvlhčení trvá minimálně 24 hodin (samozřejmě podle velikosti). Deňáci se rozvlhčují podle mě hůř a musí se furt kontrolovat. Jo, sáčky nesmí být nahuštěné, hlavně se nesmí celou plochou dotýkat, protože se na styku nějak nakupí vlhkost a křídla se v tomto místě převlhčí (vzniknou neodstranitelné skvrny). Po zhruba dni pak začnu preparovat, ale některé kusy se musí občas ještě dovlhčit, pokud člověk zjistí, jako ty, že jsou křídla v kloubu nepohyblivá a že při dotyku preparační jehly vydávají praskavý zvuk. To rozhodně nesmí! Nejhorší jsou asi modrásci, jejich křídla často zůstávají i při pečlivém rozvlhčování v kloubech nepohyblivá a při preparaci se "zalomí" (dá se to přežít, ale vidět to je). Pak musí nastoupit trochu násilí (nebo injekce s teplou vodou, ale to jsem nikdy nepoužil): vezmu tvrdou pinzetu a tělo motýla z boku (hlavně u kloubů těsně pod nimi) nekompromisně smáčknu. Tím se klouby trochu uvolní. Samozřejmě se to musí dělat trochu citlivě, ne tělo rozmasakrovat. Ale to se časem nacvičí.
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Preparace motýla

Příspěvek od Cmelik »

Jo, ještě jedna poznámka: to s tím "opravdu mokrým papírem" se týká jen sáčkovaných motýlů, pokud rozvlhčuješ napíchané motýly, musí být papír jen vlhký, ne mokrý (dělám to tak, že po navlhčení papíru vezmu zchumlaný suchý hajzlpapír a přebytečnou vlhkost odsaji). Pokud je u napíchaných papír mokrý, vlhkost se v kapičkách vysráží na těle motýla i křídlech. A to je pak blbé.
Ripley

Re: Preparace motýla

Příspěvek od Ripley »

Díky všem za rady.Chce to opravdu cvik a zkušenosti.Ty modrásky bych dělat nechtěl,ale stejně se tomu nevyhnu :D .Teď jsem dodělal N.niveu a byla to piplačka.Natržené křídlo.Václave,ta buničina opravdu vyschla jinak bych to nepsal.Asi byla málo navlhčená a v bytě přetopeno :) .Ještě jednou díky a přeji všem hodně všestranných úspěchů.
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Preparace motýla

Příspěvek od Renno »

Založil jsi dobré téma :yes ...žádný jiný forum pro motýláře nehledej...ptej se a zakládej motýlářská témata tady ..od toho to tady je....počátky původního fora byly určeny jen broučkařům....smyslem tohoto fora je ale uspokojit informacemi všechny entomology...máš tady v tomto ohledu pole neorané :D
jinak to rozvlhčování je myšleno samozřejmě v uzavřených krabičkách....v těch nic vyschnout nemůže :mrk
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
ĽubošV
Příspěvky: 193
Registrován: 14 kvě 2010, 07:33

Re: Preparace motýla

Příspěvek od ĽubošV »

Čo sa týka rozvlhčovania, bolo povedané všetko podstatné. Moja prax je však taká, že sa mu bránim ako sa len dá. Rozvlhčovaný materiál nikdy nie je tak vláčny ako čerstvý a tomu potom zodpovedá i komfort pri preparácii a jej samotná kvalita ( už spomínané zlomy krídiel, stláčanie a deformovanie hrude pre aspoň čiastočné rozhývanie kĺbov krídiel, nehovoriac o ich poškodení oterom pri zvýšenej fyzickej manipulácii alebo prevlhčením...) U vlastných zberov, pokiaľ nie je možné preparovať ihneď, sa dá vo veľkej miere rozvlhčovaniu predísť uchovaním čerstvého zberu v mrazáku. Potrebná je plastová, hermeticky uzatvoriteľná krabica (ja s úspechom používam plastové krabičky od kyslých rýb). Na dno položím dobre prevlhčený savý paier (servítok, toaleťák) alebo buničitú vatu. Vložím do mrazáku a nechám riadne zmrznúť. Do vychladenej krabičky naukladám čerstvý zber, označím! a uložím späť v mrazáku. Dobre uložený a hermeticky ( toto je veľmi dôležité, pretože inak materiál v mrazáku vyschne) uzavretý materiál je aj po viac ako pol roku po rozmrazení úplne vláčny. Väčšie druhy aj po roku a viac. Manipulácia pri vyberaní zmrznutého materiálu z krabičky musí byť veľmi jemná, pretože je hlboko podchladený a v tejto podobe i krehký. Teda zvlášť pozor na nohy a tikadlá.
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Preparace motýla

Příspěvek od Cmelik »

Díky Luboši (promiň, že tvé jméno píšu česky) za připomínku možnosti motýly zmrazit. Teda to mě nenapadlo, i když u brouků už jsem to také začal používat (a jiný způsob uchování sběrů už nechci ani vidět). Hned letos to vyzkouším, i když u mě bude trochu problém, že deňáky už moc nesbírám. Určitě to půjde i u napíchaných nočních, ale bude to chtít trochu větší mrazák. Manželčina svíčková asi poletí :). Jinak souhlasím, že nejlepší je preparovat hned, nevysoušet. Praktikuji to u motýlů chycených do "kýblu" s chloroformem. Pokud se tihle nechají vyschnout, jejich křídla se neskutečně zarputile vracejí do polohy, kterou měla, když motýl zemřel. Hned ráno po návratu je napíchám a dovlhčím. Jinak prozradím dobrou fintu, co s motýly, kterým i po dokonalém vyschnutí na napínadle sklesávají křídla (a i po opakovaném rozvlhčení a přepreparování). Poradil mi to jeden machr na píďalky, snad se nebude zlobit, že to tu napíšu: tihle motýli se znovu napnou a po vyschnutí se i s napínadlem (tedy pořád napnutí) dávají střídavě tak vždy na dvanáct hodin do vlhka (třeba akvárko s deklem) a zase vyschnout. To celé zopakovat aspoň třikrát (čtyřikrát uschnout, třikrát rozvlhčit). Letos jsem to porvé vyzkoušel na asi třiceti zarputilcích (které jsem v posledních pěti letech postupně asi desetkrát přepreparovával, vždy se stejným výsledkem: po 24 hodinách byla křídla svěšená) a výsledek je dokonalý - i po dvou měsících jsou křídla tak, jak mají být.
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Preparace motýla

Příspěvek od Cmelik »

Jo, ještě důležitá poznámka: ta finta asi nepůjde použít na deňáky, tam by tím nejspíš vznikly skvrny na křídlech, hlavně u těch modrásků a tmavých okáčů. Asi to jde jen u nočních, ti mají jiný typ šupinek na křídlech.
Ripley

Re: Preparace motýla

Příspěvek od Ripley »

Tak jsem se dnes pokusil o třetí preparaci.Udělal jsem to jak mi radil kolega Cmelik.Hodně vlhkou buničinu jsem dal do krabičky na potraviny cca 12x12 cm.Na ni položil nalámané špejle a na ně sáček s motýlem(Papilio aristeus).Co jsem udělal navíc bylo to,že jsem ustřihnul rohy sáčku...viděl jsem to někde na videu na Youtube.Krabici jsem uzavřel.Motýla jsem vyndal po 26 hodinách.Ještě před tím jsem si všimnul,že v krabičce a na papíře jsou kapičky vody.To by asi nemělo být,řekl jsem si.Po rozbalení sáčku jsem zjistil,že kapičky vody jsou i na jedné rubové straně křídel motýla.Otřel jsem je a začal s preparací,ale brzy jsem skončil.Motýl nebyl dostatečně rozvlhčený.Tělo bylo úplně suché a křídla nešly od sebe.Vložil jsem motýla již bez sáčku znovu na špejle a uzavřel krabičku.Chci se zeptat jak zabránit srážení vody v krabičce,zda ji nechat zavřenou a také na to zda není lepší,jak už jsem psal v prvním příspěvku dát sáček mezi dvě vlhké vstvy buničiny.Předem díky za rady.
Naposledy upravil(a) Ripley dne 04 úno 2012, 23:39, celkem upraveno 1 x.
moth
Příspěvky: 137
Registrován: 29 pro 2011, 11:27
Bydliště: Liberec

Re: Preparace motýla

Příspěvek od moth »

Nedávej ho znova do krabičky, ale jestli je trochu rozvlhčený tak do něj píchni injekci s vodou. Za chvilku je rozvlhčený, ale chce to cit nesmíš to přehnat.
Ripley

Re: Preparace motýla

Příspěvek od Ripley »

Ta injekce mě napadla později také a provedl jsem ji,ale stále nevím jak zabránit tomu velkému orosení.Zda dát méně vlhkou buničinu(otázkou je,nebudu motýla rozvlhčovat týden?),zda krabičku nenechat raději otevřenou,zda stříhat ty rožky u sáčku a jesli není lepší dát motýla mezi dvě vlhké buničiny.
Uživatelský avatar
mee
Příspěvky: 534
Registrován: 09 kvě 2010, 19:00
Bydliště: United Kingdom

Re: Preparace motýla

Příspěvek od mee »

Ripley píše:Ta injekce mě napadla později také a provedl jsem ji,ale stále nevím jak zabránit tomu velkému orosení. temu sa neda zabranit. Nenechavej to tam dlouho, protoze voda muze taktez skodit.Zda dát méně vlhkou buničinu(otázkou je,nebudu motýla rozvlhčovat týden?)Nevim jak to myslis. Ja to delam tak, ze napustim do krabicky vrici vodu, na to nejaky polystyren, proste neco co plave. Na ten polystyren dam vatu kterou nenapoustim. na tu vatu sacek s motylem. Jasne ze ho muzes otevrit. Kdyz je to neco velke a stare, je dobre do thoraxu vpichnout vodu alebo ocet - pomuze to zrychlit proces a potom tu krabicku zavri,zda krabičku nenechat raději otevřenou,zda stříhat ty rožky u sáčku a jesli není lepší dát motýla mezi dvě vlhké buničiny.v zadnem pripade to nenechavej otevrene. Na to tam je ta voda a ty pary, ktere teho motyle rozvlhci. A nedavej to medzi dve buniciny. Jakmile motylek napusti prilis vody, znehodnoti se.
Zdeno Lucbauer
Dorcadiini W
Milda
Příspěvky: 438
Registrován: 30 dub 2010, 19:23
Bydliště: Vlkoš u Přerova

Re: Preparace motýla

Příspěvek od Milda »

S dennaky mam take jakousi zkusenost. Pro rozvlhceni pouzivam starou plechovou krbici, ktera se drive pouzivala na svacinu. Neni zcela tesna (na rozdil od tech nynejsich plastovych), ale vyschnuti buniciny zabrani. Ja tedy nepouzivam bunicinu, ale to je dle meho nazoru jedno. Motyli tam nedavam v saccich, ale naprimo, nese to ovsem velke riziko pri vytahovani ze sacku, ze vam "uleti" nejaka ta koncetina a nedej boze tykadlo. Na spodku krabice mam velmi jemny presivany sterk, na tom stary pijak a na nem spejle. Pak klasicky vyse popsany postup. Po nejakych 24-30 hodinach zkousim, jak jsou na tom. Uchopim je za telo (jako kdyz je chces zmacknout) a trochu je pomackam, uvolni se a trochu pri tom mackani pooteviraji kridla. Pak je tam jeste necham a vybiram dle aktualniho rozvlhceni, pricemz pred preparaci znovu zmacknu telo, aby se kridla co nejvice uvolnila. Injekce jsem nezkousel. Nejvetsi problem ale nemam s modrasky, ale se soumracniky, ti se po rozvlhceni delaji nejhur a je lepsi je v terenu napichnout na spendlik do krabice a roztahnout jim kridla. Ten sam postup je samozrejme vyhodou u vsech motylu, ale v realu to u vsech nejde. To bys musel s sebou vozit tech krabic trochu povic.....
Ripley

Re: Preparace motýla

Příspěvek od Ripley »

Díky za rady.Jen mi ještě vrtá hlavou ty vysrážené kapičky na křídle.Když jsem motýla vytáhnul ze sáčku,byly na křídle(na tom co bylo na vatou)z rubové strany vysrážené kapičky vody.Z předešlých rad vím,že se křídla nesmějí dotýkat vlhké vaty,tudíž pokud to chápu dobře nesmí příjít do styku s vodou,ale když krabičku zavřu,tak se těm kapičkám na křídlech nevyhnu.Je to problém?Říkám si asi není,když jsem to udělal podle rad,ale nadruhou stranu zde nikdo ty kapičky na křídlech nezmínil,tak prosím ještě o jednu radičku :-).Snad už tam potom pokoj.Díky.
Uživatelský avatar
ĽubošV
Příspěvky: 193
Registrován: 14 kvě 2010, 07:33

Re: Preparace motýla

Příspěvek od ĽubošV »

Odsaj to jednoducho preč. Trebárs toaletným papierom. Podstatné je, aby nebolo premáčané krídlo. Tie kavapôčky tam nesmú zostať dlho. Musíš si uvedomiť, že rozvlhčovanie motýľov je problematické. Je tam kopec všelijakých takýchto zádrhelov a vláčnosť rovnajúcu sa čerstvému materiálu aj tak nikdy nedosiahneš. Človek sa s tým natrápi, pričom veľmi slušná kvalita preparácie sa dosahuje iba ťažko.
Milda
Příspěvky: 438
Registrován: 30 dub 2010, 19:23
Bydliště: Vlkoš u Přerova

Re: Preparace motýla

Příspěvek od Milda »

Ano, kapicky se obcas objevi, ale jak pise LubosV, pokud nejsou kridla promocena, neni duvod k panice.....
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Preparace motýla

Příspěvek od Cmelik »

Jak píše Luboš, kapky je třeba opatrně odsát (nejlépe kapesníčky na jemné dámské nosíky). Mně se tam objevovaly málokdy, asi to bylo tím, že jsem sáčky tak každých pět hodin kontroloval (to vřele doporučuji). On fakt naprosto univrzální návod neexistuje, chce to prostě zkoušet. Milda má pravdu, soumračníci jsou asi největší vopruz. Já je nezmínil, protože je tak nějak pořád neřadím k typickým deňákům. U nich je hlavně problém, že nemají přední a zadní křídla rostlá ve stejné výšce těla (při pohledu z boku), trochu jako vážky, takže vlastně nelze dosáhnou toho, aby byly všechny čtyři kořeny křídel přiloženy přesně na desky napínadla (pokud je zároveň motýl předozadně vodorovně – dá se to trochu eliminovat tím, že se tělo motýla trochu zadečkem skloní víc do žlábku). A pak když člověk napne levou stranu a srovnává zadní křídlo na pravé, ta na levé se pod pauzákem zase posunou dozadu, ať jsou sebevíc obpíchaná. Nejvíc to dělají ti rezaví. Já soumračníky spíš vychovával, a když už jsem nějaké nachytal, dával jsem je hned v terénu do krabičky s vlhkým hajzlpapírem, aby nevyschli (to jsem právě dělal i s modrásky). A doma jsem je okamžitě preparoval.
Uživatelský avatar
ĽubošV
Příspěvky: 193
Registrován: 14 kvě 2010, 07:33

Re: Preparace motýla

Příspěvek od ĽubošV »

:yes súhlas s Cmelikom. Ideálne je počítať aj s časom na preparáciu, pokiaľ sú motýle čerstvé, resp. ako som už popisoval, použiť mrazák. Keď sa už reč točí viacmenej okolo deňňákov, fakt je, že pár druhov sa preparuje blbo aj za čerstva, i keď si človek dopraje kvalitné napínadlá a ostatné "nádobíčko" k preparácii. Netreba snáď nejako zvlášť zdôrazňovať, že pri preparácii rozvlhčovaných motýľov sa v tomto kompromisy rozhodne nevyplácajú. Zvlášť s tmavými samičkami modráčikov treba pri preparácii zaobchádzať nesmierne šetrne.
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“