Nalepování brouků na štítky

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Hali+ »

marion píše:...Až ho spotřebuju zkusím ten rybí klih, ...
Marione, zkusil jsem ho a velmi rychle jsem od něj odešel. Zasychá úplně jiným způsobem a hrozně se z něj "tahají nitě". No však uvidíš sám. Řídký špatně lepí a tužší tahá nitě. A ladit během večera několikrát hustotu fakt nebylo na moje nervy. ;-)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od marion »

Dík za radu, co teda používáš?
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Hali+ »

Na malé brouky (cca do 4 mm) hustší DMHF, na střední brouky (cca do 20 mm) Herkules a větší napichuju.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
LeChat
Příspěvky: 167
Registrován: 11 led 2011, 22:57
Bydliště: Brno

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od LeChat »

Přešel jsem na lepidlo na tapety a jsem spokojený. Dá se naředit na hustou nebo řídkou konzistenci. Jednou lepím brouky, druhou přívesky. Nevýhoda je, že se po pár týdnech až měsících zkazí a začne řídnout, není však problém udělat nové. Větší brouky jsem s tím však lepit nezkoušel, tam bude asi lepši Herkules.
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od drabcik »

Pro odpůrce rybího klihu- já bych se ho nezříkal. Líbí se mi možnost rozvlhčení ( jak zmiňuje Petr Boža výše ) v případě potřeby přepreparování. Jinak pro Petra- nutnost přelepování vznikla díky mým nešikovným rukám a díky lepení kusů na průsvitné štítky ( navíc to byly kusy z počátků preparace, když jsem se ji teprv učil ). Není to klihem. K poznámce Haliho že klíh dělá nitě. To se stává v případě, že je déle otevřený. Já to řeším tím způsobem, že otočím lavičku, nechám stéct trochu klihu na víčko ( asi tak na 1- 14 ks brouků) a pak odebírám potřebné množství z víčka. Při tomto způsobu se nitě nevytahují. Zatím mám s klihem dobré zkušenosti a tím pádem nemusím řešit kvalitu herkulesu. Někdo tu zmiňoval lepidlo na tapety, ale od toho jsem po vyzkoušení rychle upustil, nebylo to ono.
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Hali+ »

LeChat píše:...Nevýhoda je, že se po pár týdnech až měsících zkazí...
Lepidlo musí udržet brouka dlouhé roky, takže nějak nevidím důvod používat lepidlo, které se kazí už v lahvičce.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od hong »

hong píše:používám lepidlo podobné Herkulovi, které má ještě jako plnidlo křídu (snad...nejsem si jistý). Kradu to u sebe ve firmě, kde toho spotřebováváme hektolitry... podívám se na název a dám to sem. Tohle lepidlo rychleji schne než Herkules, je lepivější a tak toho nemusím tolik naplácat na štítek...
No, mrknu se po neděli na název.
Používáme (tedy i já používám na lepení brouků) lepidlo Duvilax BD 20. Zkoušel jsem ještě u strýca Gůgla zjistit, jaký že je vlastně rozdíl mezi tímto lepidlem a Herkulem - nenašel jsem kloudnou odpověď. A žádná křída tam není, nevím, jak jsem na to přišel... Fakt je, že se mi s tímhle pracuje líp, než předtím s Herkulem...
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Hali+ »

Špatně se rozpouští vodou, ne? V technickém listu má, že snižuje propustnost vody. To by pak možná mohlo vadit u přepreparovávání.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od hong »

Hali+ píše:Špatně se rozpouští vodou, ne? V technickém listu má, že snižuje propustnost vody. To by pak možná mohlo vadit u přepreparovávání.
nezkoušel jsem ještě přepreparovávat, ale když zhoustne, tak přidáním pár kapek vody se dá namíchat zase na přijatelnou viskozitu... stejně jako Herkules.
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Štěpán »

Hali+ píše:
LeChat píše:...Nevýhoda je, že se po pár týdnech až měsících zkazí...
Lepidlo musí udržet brouka dlouhé roky, takže nějak nevidím důvod používat lepidlo, které se kazí už v lahvičce.
Používám lepidlo na tapety na bázi škrobu (Taposa, 1l cca 20 Kč). Je pravda, že se mi po odlití do menší lahvičky po nějaké době zkazilo, každé lepidlo má svoji expiraci, navíc do té malé lahvičky jsem mohl zatáhnout nějakou infekci sám (můj zlozvyk oblizovat štětec, aby měl pořád pěknou špičku). Po zaschnutí, stejně jako Herkules, se už nic nezkazí a vydrží roky. U starého Herkulesu mám osobně ověřeno, že drží beze změn 20 let, u Taposy cca 5 let, tedy tak dlouho, co ji používám.
Já vždy lepím brouka Herkulesem na štítek, posléze nohy a tykadla Taposou. Podle velikosti brouka lze snadno upravit hustotu lepidla. Dělám to tak, že mám talířek, kde mám už zaschlé lepidlo. Stačí kapka vody a během chvilky lepidlo opět získá zpět své vlastnosti, což s Herkulesem nejde.
Herkules je navíc dražší, ten nový navíc smrdí a po zaschnutí lesklý. Taposa je levná a bez zápachu. Když se jí dá jen málo, tak není na štítku vůbec vidět.

Rybí klih jsem nikdy nezkoušel, ale mám k tomu nějakej vnitřní odpor.
Štěpán
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Hali+ »

hong píše:nezkoušel jsem ještě přepreparovávat, ale když zhoustne, tak přidáním pár kapek vody se dá namíchat zase na přijatelnou viskozitu... stejně jako Herkules.
Jasný, tomu rozumím. Já mám na mysli variantu, kdy to "plně vytvrdne" (třeba po několika letech) a je potřeba to z nějakého důvodu znovu rozpustit? Pokud by to nebylo odzkoušené, tak bych měl strach, že obzvláště maličké brouky už ze štítku nikdo nesundá bez poškození.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Štěpán »

Taposa jde jednoznačně snadněji (i po letech) rozpustit ve vodě než Herkules. Přijde mi, že u Taposy je jedno, jestli je lepidlo zaschlé 15 min. nebo 15 let, funguje stále stejně. Mám to odzkoušené u brouků lepených před cca 5 lety, déle Taposu nepoužívám. Jedná se o přírodní lepidlo rostlinného původu, přesné složení teď nemohu najít.
Štěpán
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Štěpán »

Ještě poznámku - já sbírám brouky relativně velké, takže ke štítku je lepím vždycky za břicho Herkulesem. Takového Caraba nebo Plagionota by Taposa neudržela (podle mě). Taposa je lepidlo na nazatížené spoje, Herkules vydrží mnohem víc. Ale pro přichycení přívěsků je ideální a myslím, že u maličkých (tedy hmotnostně zanedbatelných) brouků by si člověk v pohodě vystačil čistě jen s Taposou.
Štěpán
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Pepa »

hong píše:
Hali+ píše:Špatně se rozpouští vodou, ne? V technickém listu má, že snižuje propustnost vody. To by pak možná mohlo vadit u přepreparovávání.
nezkoušel jsem ještě přepreparovávat, ale když zhoustne, tak přidáním pár kapek vody se dá namíchat zase na přijatelnou viskozitu... stejně jako Herkules.
Lepidla na bázi polyvinylacetátu (tedy bílá jako Hercules, Duvilax aj.) se dělí na vodou rozpustná a vodostálá, ale všechna jsou vodou ředitelná. Dokud jsou tekutá, tak se vodou dají naředit. Ale některá jsou po zaschnutí již vodou nerozpustná. Viz třeba některá PVAC lepidla, které používají truhláři. Doporučuji, pokud mám nějaké jiné než Herkules, vyzkoušet jeho rozpustnost ve vodě po zaschnutí, nejlépe tak po 2 dnech.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
LeChat
Příspěvky: 167
Registrován: 11 led 2011, 22:57
Bydliště: Brno

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od LeChat »

Ja pouzivam lepidlo Metylan standart. Pouzivam ho vpohode do velikosti stitku 25 na delku. Jen se musi namichat opravdu huste, tak aby po otoceni lahvicky vzhuru nohama lepidlo nezacalo tect. Na lepeni privesku ma jen o neco vetsi viskozitu, nez voda.
Skladuju v lednicce a jak vidim, ze lepidlo zacina ridnout, do 20 minut pripravim nove v destilovane vode. Do lepidla se postupne zanasi sajrajt, takze je jasne, ze nevydrzi vecne.
Karelk
Příspěvky: 166
Registrován: 27 zář 2013, 17:48

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Karelk »

Jak nalepit 2 mm kovaříka?
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od bozapetr »

takového obra ? normálně ... lepidlo doporučuju vodnatější ... pírníky nalepuju tak, že štětcem s lepidlem přetřu štítek a pírníka mám připraveného na preparačním sklíčku ... horší to je pak se spematékou toho pírníka
ale 2 mm brouka , notabene s pevnýma krovkama doporučuju měkkou pinzetku ...
Karelk
Příspěvky: 166
Registrován: 27 zář 2013, 17:48

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Karelk »

Děkuji, možná to zkusím.
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od bozapetr »

Karelk píše:Děkuji, možná to zkusím.
se omlouvam karluka - kdyz jsem to cetl,co jsem psal, vyznelo mi to dost hrube ... ja lepim z 90% brouky kolem 2-4 mm, tak mi nedocvaklo hned, ze nekdo proste treba nema binokl a zkusenosti ...
brouky si prichycuji krycim sklickem - otocim brouka krovkama dolu, steteckem nebo preparacni jehlou roztahnu nohy, tykadla a jemnou pinzetou otocim zpet na nohy ... pak nanesu lepidlo - na tyhle male brouky musi byt tekute - chce to cvik jaka hustota pro urcitou velikost a pak brouka na kapku lepidla prenesu pomoci mekke pinzety ...doupravim ...
pokud neni binokl k ruce, delal bych to jako kdysi - upravim brouka na zadech, necham ho v teto poloze ,,prischnout" tak 10-15 min a pak brouka lepim s pomoci obyc lupy stejne jak pod binoklem ... to zavadnuti mi pomahalo v tom, ze tykadla a nohy uz budou drzet a nevracet se zpet ...
hodne trpelivosti preju a jeste jednou se omlouvam
Karelk
Příspěvky: 166
Registrován: 27 zář 2013, 17:48

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Karelk »

Děkuji za návod, ale stále váhám se do toho pustit, protože kovařík je tak tenký, že jej beru jen na vlhký štěteček. Pak ty brouky jsem sbíral pro kamaráda a ptám se na to jen kvůli tomu, že za chvíli budou suchý i když rozvlhčit by něměl být problém. Navíc mám jen okulár a jenomu kovaříkovi už jsem neopatrným pohybem špendlíku odtáhl štít od krovek, takže je vidět ten pružný dřík a vrátit to nevím jak, ale stejně mu chybí nějaká noha tak to nevadí. Nechtěl bych ale ostatní zkazit.
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“