Nalepování brouků na štítky

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
vrda

Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od vrda »

Prosím vás, neměl by někdo z vás nějakej hezkej návod na nalepování broučků na štítky...nemám s tím větší zkušenost a nechtěl bych těch pár hezkých jedincu zmrvit.
Uživatelský avatar
Lehrak
Příspěvky: 29
Registrován: 29 dub 2010, 12:41
Bydliště: Hádek

Re: Štítky

Příspěvek od Lehrak »

Já to dělám takto:
Nalepovacích štítků je druhů skoro jako brouků, tak napřed ozkouším jak na něm brouk sedí. (jestli je dost velký nebo zase moc velký, či krátký) Jelikož mám na stole černou skleněnou desku dělám to přímo na ní. Protože na bílém podkladě se mi to blbě odhaduje. Pak ho položim vedle a vezmu lepidlo.

Na nalep. štítek nanesu kapičku herkula (jak velká bude závisí na tom jak velký je brouk, aby v tom neplaval, nesmí být moc malá ani moc velká!!) Kapičku nanáším ent. špendlíkem - jeho hlavičkou. Dříve jsem to dělal dřívkem ale to bylo moc široké. Štětečky bych vůbec nedoporučoval - akorát se to zamaže. Také bys neměl lepit nohy.

No a teď na tu kapičku na nalep. štítku položím brouka. Místo, kde je brouk lepen je tak zhruba bazální část zadních nohou (zadohruď je optimální). To odhadneš, když budeš mít brouka vedle toho štítku. Je dobré si s nim trochu "pohrát" tzn: přitlačit a urovnat, aby byl přesně podle Tvých představ. :)

Pak už jenom špendlík a na výškáček. :-P
Cerambycidae (CZ), Carabidae (CZ)
vrda

Re: Štítky

Příspěvek od vrda »

Díky díky, zkusil jsem a výsledek je parádní :)
burysek

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od burysek »

Trochu z jiného soudku, ale lepení se to také týká, proto je to tady. Dostalo se mi do rukou pár totálně zalitých kusů v Herkulesu. Máte někdo nějaké zkušenosti jestli neexistuje nějaké rozpouštědlo či chemikálie, která by rozpustila ten všudepřítomný Herkules a přitom se brouk neponičil ?
Manuální metoda odstranění lepidla pinzetou je mi známa :doh a proto, když ty kusy vidím, bych se jí rád vyhnul.
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od krep »

Asi ti nezbyde nic jiného, než ta tobě známá metoda... namočit a trpělivě odstraňovat.
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Renno »

nenech to ale úplně rozmočit..lepší je to tak napůl..pak se dají odstranovat velké kusy :mrk
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
burysek

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od burysek »

I když se to rozmočí jak chce, tak u prcků, které mají tykadla pod mm vrstvou lepidla není problém je občas urvat.
Ferda
Příspěvky: 167
Registrován: 11 kvě 2010, 18:42

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Ferda »

Já nalepuji brouky opačně. Obrátím je na krovky, štětečkem roztáhnu nožky a zahnutou preparační jehlou nanesu na spodek brouka lepidlo tak, aby se vůbec nedotýkalo nožek. U větších brouků nanáším lepidlo na dvě místa. Poté položím na brouka štítek potřebné velikosti, pinzetou štítek motočím, zapíchnu špendlík a srovnám brouka tak aby byl uprostřed štítku a nechám lepidlo mírně zaschnout, aby se brouk nehnul. Poté bez problému upravím nožky i tykadla.
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Pepa »

Jo starší lepení Herkulesem rozvlhčit a rozpustit lepidlo je docela oříšek.. nechápu jak někdo může u půl centrimetrových brouků lepit tykadla a nohy :puke .. to je prostě barbarství a s preparací a estetikou to nemá nic společného. Šílím když mi někdo donese takle nalepené Agrily :punch . Jinak ale asi nejlíp se mi daří odlepvání v 30% roztoku kyseliny octové.. po jednom až dvou dnech je brouk dobře odlepený a i zbytky bílého sraženého lepidla jsou pryč nebo se štětečkem krásně očistí.
To Ferda.. tvůj způsob je teda opravdu krkolomný.. dělám to klasicky a ještě se mi nestalo abych s končetinami nemohl hýbat.. k nanesení kapičky lepidla používám tupou preparační jehlu (ent. špendlík bez hlavičky v kusu špejle) a není problém takto nalepit i 2 mm brouka aniž bych ho utopil v lepidle.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Igor Crkon
Příspěvky: 38
Registrován: 27 črc 2010, 19:48
Bydliště: Pu -Svk

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Igor Crkon »

mna by zaujimalo ci tie stitky kupujete alebo si ich vyrabate, popripade z coho ?
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Vašek »

Igore, myslím že většina kupuje - téma o pomůckách zde: viewtopic.php?f=41&t=37
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 500
Registrován: 29 dub 2010, 13:40
Bydliště: Střelice u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Honza H. »

Vím, že mnoho lidí se mnou nebude souhlasit, ale já si preparaci bez podlepování nohou a tykadel nedovedu představit, teda zejména pokud jde o tesaříky. Asi jsem moc velký "estét", ale chci aby preparace nohou a tykadel byla co nejsymetričtější. Dříve jsem používal řídký roztok Herkulesu, ale od loňského roku používám na podlepování přívěsků jen škrobové lepidlo na tapety. Po zaschnutí je takřka neviditelné, dobře drží a je dokonale vodou-rozpustné při rozvlhčování.
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Renno »

Honza H. píše:Vím, že mnoho lidí se mnou nebude souhlasit,
nebude...ale o to víc si borec, že ses k tomu tady veřejně přihlásil :rofl já dřív lepil všechno herkulesem (samozřejmě decentně), pak jsem přešel na sliny pokud to udrží ....cvičáky někdy taky lepím a někdy přispendluji než uschnou
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od krep »

Já to dělám též jako Honza, pacičkám nosatců to neškodí a to tapetové lepidlo je velice dobře rozpustné. :muscle
Ovšem utopení brouka do lepidla je věc jiná - tam je pak problém najít některé znaky :S
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od kormik »

Já používám ještě pořád Herkules. Jen toho brouka v něm neutopím. Nohy a tykadla přichytávám slinama, hlavně mrňousům. Pokud je brouk větší, tak lepidlo naředím se slinama tak, že po opětovném rozvlhčení nikdo nepozná, že jsem nějaké lepidlo vůbec použil. Ale 90% mnou chycených brouků není větší než 1 cm. Spíš menší než 5 mm, takže slinama lepím skoro vše. :mrk
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
burysek

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od burysek »

Přešel jsem stejně jako Honza také na lepidlo na tapety :yes . Už mě nebavilo vždy před preparací řádně vyplachovat ústní dutinu, abych ze sebe neflusal karamelový roztok a také nemožnost si při preparaci vychutnávat kafíčko a jiné pochutiny. Samozřejmě používám velmi slabý roztok, aby v něm nebyly chuchvalce nerozpuštěných šupinek lepidla. Navíc to má jednu výhodu: štítek ho snadno absorbuje, nezanechává žádné stopy, snadno se opět rozpustí a takto naředěná směs mi vydrží i pár týdnů.
burysek

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od burysek »

...co týdnů. Mám to rozdělané v takové skleněné cca 12cm vysoké lahvičce od oliv již téměř rok a stále mám víc jak polovinu :)
anonymus

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od anonymus »

Používá někdo tyto štítky?Jaké s tím máte zkušenosti?
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Renno »

nevím co je tohle za materiál a tyhle neznám...ale osobně jsem si jednu dobu na zkoušku stříhal průhledný štítky z takový tenčí folie, která se používá při kroužkové vazbě tiskovin. Lepil jsem na ně klasicky Herkulesem třeba zlatohlávky a musím říci že to vypadalo skvěle, brouci se neodlepovali a výsledný efekt byl fakt pěknej.
Kdyby se tyhle štítky dali u nás sehnat v pohodě a za dobrou cenu tak bych klidně uvažoval o jejich širším využívání.
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
anonymus

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od anonymus »

u nás asi nejsou k mání, ale dají se objednat tady:

http://www.insectnet.eu/glue_boards.php

uvažuji o objednávce, tak kdyby snad někdo chtěl můžeme jich objednat více
(spíše uvažuji na to dávat a zalévat penisy)
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“