Nalepování brouků na štítky

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Hadesia
Příspěvky: 134
Registrován: 02 led 2013, 19:18

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Hadesia »

Momentálne síce neviem kde DMHF objednať (zatiaľ používam Euparal) ale ak je to naozaj potrebné túto obtiaž určite prekonám. Hali, ty ho odkiaľ berieš?
Štítky strihať nebudem, moje potvory majú dlhé tenké nohy a tykadlá. Bozapetr, to že cez to nie je vidieť si skúšal alebo len tak si myslíš (obávam sa toho istého ale rád by som to mal potvrdené z praxe, možno existuje dostatočne priehľadný materiál ktorý ako by tam ani nebol). U genitálií to robím tak že vyseknem kruhový otvor do samostatného štítka, podlepím kúskom mikroskopického sklíčka (rezať posledné je celkom zábava ale dá sa to naučiť) zalejem Euparalom a takýto preparát môže okamžite pod mikroskop a dá sa aj vyfotografovať.
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od bozapetr »

dostalo se mi pod ruku par brouku na det s temito stitky. jednak jich ani nebylo treba ( nosatci ) a jednak byl spodek stejne od lepidla . a hlavne - na nejake teckovani a uz vubec sagren zapomen - neslo videt....
tak si vyrob vlastni stitky z krycich skel na ktere prilepis z jedne tretiny pairovy stitek abys mel kam pichnout spendlik
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od DejF »

Já už si to moc nepamatuju, ale že je to na prd, si pamatuju dobře... když vynechám lepidlo, tak myslím, že přes to nebylo vidět v mikráku vůbec nic (jiný lom?, odraz světla?, velké zkreslení? - to už fakt nevím). K determinaci pod binclem nepoužitelné.

Dlouhé, tenké nohy... tak jednu stranu hezky vypreparuješ a druhou složíš pod/k tělo...
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Hali+ »

Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Hadesia
Příspěvky: 134
Registrován: 02 led 2013, 19:18

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Hadesia »

Nejako u tých angličanov nevidím že by to stále mali, u tých španielov je. Teda Hali ty s tým normálne lepíš namiesto Herkulesu alebo som to zle pochopil?
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Hali+ »

Ano, malé druhy brouků, cca do 5 mm. Větší už Herkulesem.
A také tím zalévám aedeagy, je to výrazně praktičtější než třeba euparal, protože DMHF je plně rozpustný ve vodě a nemusí se převádět alkoholovou řadou, používat speciální ředidla atd.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Hadesia
Příspěvky: 134
Registrován: 02 led 2013, 19:18

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Hadesia »

Ďakujem, už len posledná otázka. Výhodou ktorú to má oproti Herkulesu je priehľadnosť? Manipulácia s ním je rovnako dobrá?
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Hali+ »

Je to bezezbytku rozpustné. Když máš chlupatého nebo šupinatého brouka, tak Herkules už z něj nikdy nedostaneš bez toho, aby se někde něco neodřelo. DMHF stačí hodit do vody a je pryč. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Tomas
Příspěvky: 241
Registrován: 17 úno 2017, 20:33
Bydliště: UH

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Tomas »

https://youtu.be/UhgW2ohlqxc
Rychlovka a pohodička. :blush
Curculionidae, Aculeata.
Karelk
Příspěvky: 166
Registrován: 27 zář 2013, 17:48

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Karelk »

Tak jsem dnes zkusil vypreparovat Z. kourili z Lebnice. Po 2,5 hodinách jsem přišel na postup jak by to mělo jít, ale kovařík je skoro zničený. Pod mikroskopem, ale odpovídá Z. kourili. Tak zítra budu dělat další.
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od karlos »

" ... Kovařík je skoro zničený. Pod mikroskopem, ale odpovídá ...." - gestapo by z Vás mělo jistě radost.
Karelk
Příspěvky: 166
Registrován: 27 zář 2013, 17:48

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Karelk »

Chvíli mi trvalo než jsem Vaši repliku pochopil. Nyní se mi to už celkem daří, ale problém je pro mě udělat foto, kvůli malé hloubce ostrosti při focení přes mikroskop.
Karelk
Příspěvky: 166
Registrován: 27 zář 2013, 17:48

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Karelk »

Podle porovnání s ostatními druhy rodu Zorochros by to měl být Z. kourili chytaný na říčce Lebnice 9.7. 2019. Fotografie je samozřejmě bídná. Velikost je 2 - 2,2 mm.
Přílohy
P7231894.JPG
Uživatelský avatar
Tomas
Příspěvky: 241
Registrován: 17 úno 2017, 20:33
Bydliště: UH

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Tomas »

Máte někdo zkušenosti s tímto?
IMG_20200125_151024.jpg
Curculionidae, Aculeata.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Hali+ »

To bude asi nějaký polyvinyl, nebo možná spíš něco na jeho bázi. Otázka je čím je to ředěné a jestli to bude rozpustné "bezezbytkově" (jako je třeba DMHF). Vyzkoušel bych to nejdřív na něčem bezcenném. Na nějakých šupinkovatých nebo chlupatých broucích by to třeba mohlo dělat povlak po rozpuštění (nosatci apod.). Ale taky to může být v pohodě. Jen je divné, že na tom není uvedené složení, jako na většině chemikálií.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Pepa »

základem je polyvinylalkohol, tedy je vodou zcela rozpustné, mělo by odolávat organickým rozpouštědlům. V lihu je rozpustné asi jen částečně. Spíš jde o to jak je přilnavé k chitinu a doba schnutí. Možná ho i vyzkouším, i když ta cena mi přijde dost přemrštěná.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Hali+ »

Myslel jsem si to. Jde o to, aby po rozpuštění nezůstal na broukovi "film". Řada lepidel co se tváří bezezbytkově ten film po sobě zanechávají. Zvlášť u maličkých zvířat je to důležité. Ale neznám to, takže nejprve doporučuji vyzkoušet na něčem bezcenném. A třeba to pak bude super, kdo ví...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Tomas
Příspěvky: 241
Registrován: 17 úno 2017, 20:33
Bydliště: UH

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Tomas »

Díky za odpovědi.
Narazil jsem na to včera v Otrokovicích. Paní od Entosphinx to velice vychvalovala a tak nějak mě ukecala, že jsem jí za to nakonec těch 70Kč dál.
Samozřejmě na to nezačnou hned všechno lepit.
Jak píše Halí. Vyzkouším to na něčem bezceném. No jo, ale kde fčíl vezmu nějaké tesaříky😆
Curculionidae, Aculeata.
Uživatelský avatar
arafat
Příspěvky: 138
Registrován: 04 bře 2013, 16:25

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od arafat »

zkuste lepidlo na tapety
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Nalepování brouků na štítky

Příspěvek od albert001 »

Já v současnosti zcela přešel na tohle lepidlo od Sphinxe. Větší brouky (např. středně velké tesaříky) už bych asi lepil něčím jiným, ale na malé brouky (dřepčíky, střední mandelinky, štaflíky... zkrátka tak do velikosti dejme tomu Phytoecie caerulescens) je to úplně výborný a strašně příjemně se s tím pracuje. Jen je třeba to dobře zavírat, když to jednou v tý nádobce zatuhne, už to původní vlastnosti nezíská (podobně jako Herkules).
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“