Entomologické špendlíky

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Karel
Příspěvky: 23
Registrován: 01 kvě 2010, 20:04

Entomologické špendlíky

Příspěvek od Karel »

Chtěl bych koupit co nejkvalitnější nerezové špendlíky a zajímalo by mě, kdo je dělá nejkvalitnější. Koho by jste mi doporučili.
Uživatelský avatar
starbaits
Příspěvky: 106
Registrován: 29 dub 2010, 05:44
Bydliště: Hluk, Zlínský, Česká republika

Re: Entomologické špendlíky

Příspěvek od starbaits »

Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Entomologické špendlíky

Příspěvek od Nebria »

Nebo taky tady přímo od výrobce:
http://www.entosphinx.cz/spendliky/
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Karel
Příspěvky: 23
Registrován: 01 kvě 2010, 20:04

Re: Entomologické špendlíky

Příspěvek od Karel »

Díky za dobrý typ!
Chtěl bych ještě zeptat na rozvlhčování brouků po vytažení z mražáku.
Když vytáhnu brouky z mražáku, jsou trochu zatvrdlí, proto je musím vždy rozvlhčit - zajímalo by mne, jak dlouho je mám rozvlhčit?
A může dojít k nějakým hnilobným procesům?
Uživatelský avatar
tveverka
Příspěvky: 260
Registrován: 30 dub 2010, 06:02
Bydliště: Kutná Hora

Re: Entomologické špendlíky

Příspěvek od tveverka »

Já je zavřu do filmovky s vlhkým ubrouskem + pár kapek octanu a do druhého dne jsou krásně vláční. Záleží samozřejmě na velikosti brouka, ale i cca 3cm velký je za den, dva vláčný. V případě, že je hodně proschlý, trvá to déle.
Tomáš Veverka
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Entomologické špendlíky

Příspěvek od Michal »

Po vytažení brouků z mrazáku brouky není potřeba přece rozvlhčovat? Rozvlhčí se sami. Z tohohle důvodu je vlastně skladuji v mrazáku. Pokud je tam máš dávané uschlé, tak je nemusíš dávat do mrazáku. Pokud je tam dáš čerstvé ihned ze smrtky, a dáš je do těch "zip" sáčků, tak tyhle sáčky slouží zároveň jako rozvlhčovací prostředí. Vytáhnu si sáček z brouky, a než si udělám kafe, mám brouky vláčné jako bych je chytal včera. :yes
Naposledy upravil(a) Michal dne 20 úno 2012, 15:59, celkem upraveno 1 x.
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Entomologické špendlíky

Příspěvek od Haci »

Přesně tak, jak píše Michal. Pokud ne, tak se mi výborně osvědčil iron. Octan mi naopak občas způsobil zgumovatění a neprospívá světle zbarveným broukům s měkčími krovkami.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Entomologické špendlíky

Příspěvek od marion »

ad Haci - měl bych dotaz, já jsem vždy používal Okenu a ta se teď nedá sehnat, všude je Iron, dle prodavačů je to stejné, ale nemám s tím zkušenost, lze Iron použít na rozvlhčování stejně jako Okenu?
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Entomologické špendlíky

Příspěvek od Nebria »

Iron se zdá být dokonce lepší než okena
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Entomologické špendlíky

Příspěvek od marion »

OK, přejdu na Iron, myslel jsem si, že obsahuje více lihu a brouci můžou ztvrdnout.
Vlada Skoupy
Příspěvky: 156
Registrován: 01 kvě 2010, 08:44

Re: Entomologické špendlíky

Příspěvek od Vlada Skoupy »

Používám ocet, doporučuji místo octanu.
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Entomologické špendlíky

Příspěvek od Yohaness »

Vlada Skoupy píše:Používám ocet, doporučuji místo octanu.
I já. Iron či Okena po znovuvyschnutí brouky přilepí k petriho misce.
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Entomologické špendlíky

Příspěvek od marion »

Okena mi nikdy nezpůsobila přilepení brouků k misce, ale je pravda, že je mám na měkkém papíru a ne přímo na misce. Naopak při použití octa, když vše nezpreparuju mi brouci často zplesnivěli.
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1471
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Entomologické špendlíky

Příspěvek od Radomír »

marion píše:... při použití octa, když vše nezpreparuju mi brouci často zplesnivěli.
:think Nikdy se mi to nestalo, a to jsem je v petričce nechal i 2 týdny.
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Entomologické špendlíky

Příspěvek od Yohaness »

marion píše:Okena mi nikdy nezpůsobila přilepení brouků k misce, ale je pravda, že je mám na měkkém papíru a ne přímo na misce. Naopak při použití octa, když vše nezpreparuju mi brouci často zplesnivěli.
To tedy nechápu, vždyť ocet je sám o sobě proti plísňová a proti hnilobná látka? Octem rozvlhčuji tak dvacet let veškerý materiál a nikdy mi nic neshnilo a nezplesnivělo.
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Entomologické špendlíky

Příspěvek od Haci »

marion píše:ad Haci - měl bych dotaz, já jsem vždy používal Okenu a ta se teď nedá sehnat, všude je Iron, dle prodavačů je to stejné, ale nemám s tím zkušenost, lze Iron použít na rozvlhčování stejně jako Okenu?
Úplně stejné to není, ale funguje to minimálně stejně dobře. Akorát před měsícem jsem narazil doma ještě na okenu a protože mi došel iron, tak jsem jí prubnul a funguje obé stejně. Akorát mi připadá, že okena má více lihu, takže brouci při delším pobytu v ní mají tendenci lehce tvrdnout.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Entomologické špendlíky

Příspěvek od Haci »

Yohaness píše:
marion píše:Okena mi nikdy nezpůsobila přilepení brouků k misce, ale je pravda, že je mám na měkkém papíru a ne přímo na misce. Naopak při použití octa, když vše nezpreparuju mi brouci často zplesnivěli.
To tedy nechápu, vždyť ocet je sám o sobě proti plísňová a proti hnilobná látka? Octem rozvlhčuji tak dvacet let veškerý materiál a nikdy mi nic neshnilo a nezplesnivělo.
Taky mi to nejde do hlavy, ale i mě se to stalo. Navíc ocet nenávratně ničí barvy a zrovna dvakrát není šetrný k malým brouků, kteří mají tendenci se rozpada při delším pobytu v něm. Navíc z něj všechno smrdí jak když bych nakládal okurky :chuckle. Naproti tomu brouci z ironu nesmrdí a i při dlouhém pobytu vněm se nerozpadají, ale každému co jeho oblíbené jest. Chápu, že Lethruse asi neodbarvíš :mrk
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1342
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Entomologické špendlíky

Příspěvek od karlos »

Ocet ředím vodou. Po nějaké době, pokud miska nebo nádoba dobře netěsní, ocet částečně nebo docela vyprchá. Pak může dojít k zplesnivění.
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Entomologické špendlíky

Příspěvek od Haci »

karlos píše:Ocet ředím vodou. Po nějaké době, pokud miska nebo nádoba dobře netěsní, ocet částečně nebo docela vyprchá. Pak může dojít k zplesnivění.
jj, ale s ironem se mi to ještě nestalo i při dlouhodobém vyschnutí a znovurozvhlčování.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Entomologické špendlíky

Příspěvek od marion »

karlos píše:Ocet ředím vodou. Po nějaké době, pokud miska nebo nádoba dobře netěsní, ocet částečně nebo docela vyprchá. Pak může dojít k zplesnivění.
To bude ta příčina, závisí na postupu, já mám brouky v umělohmotné netěsnící misce a vysychání považuju za výhodu, takhle třeba preparuju materiál i několik týdnů (neli let :D ), rozvlhčím preparuju, co nedodělám nechám tak a ono to do druhého dne vyschne a tohle opakuju několikrát, při tomto postupu a užití octa brouci zplesnivěli a malí se rozpadli. A první kdo začal plesnivět nebo hnít v octu byli brouci s exkrementů, mršin a močálů.
Ještě pro upřesnění-protože každý děláme něco jiného-týká se hlavně drobotě, třeba v So-Ne jsem vypreparoval cca 200 drobných Dasytidů, Anthicidů, nosatců, Malachidů. největší cca 4 mm a za ty dva dny my vyschli a musel jsem rozvlčovat asi 3x. Pokud budu preparovat 10 velkých brouků, tak je asi ocet dobrý, protoře je udělám naráz.
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“