Usmrcení motýla

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lexion
Příspěvky: 2
Registrován: 16 črc 2011, 08:41
Bydliště: Turnov

Usmrcení motýla

Příspěvek od Lexion »

Zajímalo by mě, jakým způsobem usmrcujete motýli. Jsem motýlkář začátečník a můj strejda do motýlů píchá pár kapiček čpavku. Zajímá mě každý tip a trik, jak správně a hlavně rychle imago usmrtit. Dík za odpověď.
sghusk
Příspěvky: 11
Registrován: 28 led 2012, 15:50

Re: Usmrcení motýla

Příspěvek od sghusk »

Ahoj,

Ja pouzivam 7dcl pohar na zavaranie, ale hocijaka ina flasa/pohar sa da pouzit, len aby sa do toho zmestil motyl. Na dno davam chloroformom/octanom namocenu vatu, a na to spongiu kvoli tomu aby sa motyl nedostal do priameho kontaktu s namocenou vatou, lebo mu moze poskodit kridla. Cim vacsie mnozstvo chloroformu/octanu das na vatu, tym rychlejsie usmrtis motyla.
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Usmrcení motýla

Příspěvek od Michal »

Kdysi mně nějaký motýlkář radil, že mu prostě lehce rozmáčkne palcem a ukazovákem hruď :mrk Rychlé, smrtící, účinné ... motýl se ti neumlátí v nějaké smrtičce. Jestli to tak ale někdo skutečně dělá nevím. Motýlkář nejsem.
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
sghusk
Příspěvky: 11
Registrován: 28 led 2012, 15:50

Re: Usmrcení motýla

Příspěvek od sghusk »

Ano, to je dobra metoda, ale len na denne motyle. Na nocne by som odporucal chloroform/octan.
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1180
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Usmrcení motýla

Příspěvek od J.P. »

Případně je zmáčknout a pak ještě na chvíli pro jistotu dát do smrtičky. Někdy to zmáčknutí člověk přesně neodhadne a motýl se může vzpamatovat a ošoupat třeba v motýlářském sáčku.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Usmrcení motýla

Příspěvek od Cmelik »

Větší deňáky v síťce trochu zmáčknout a pak injekcí kapku čpavku do hrudi (nebo jen přidržet s křídly lícem k sobě a rovnou v síťce usmrtit čpavkem), menší deňáky a noční raději v síťce přendat do smrtičky, podusit a opět kapička čpavku. Není dobré nechat motýla ve smrtičce zemřít, zvláště deňáci (hlavně modrásci) a píďalky mají tendenci umřít v poloze s křídly přitisknutými pod tělem rubem k sobě a takto docela ztuhnout. Pak se s nimi hodně blbě manipuluje (v téhle poloze je bez odření správně napíchnou na špendlík je docela umění). Já jako smrtičku používám zavařovačku se šroubovacím víčkem, na dně s vrstvou hlaďounké sádry. Na ní dopředu nakapu trochu (!) éteru, v sádře docela dlouho vydrží, nevypařuje se tak rychle jako z vaty. Ale to je už detail.
zahal
Příspěvky: 23
Registrován: 17 říj 2011, 22:31
Bydliště: hlinsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Usmrcení motýla

Příspěvek od zahal »

Zdravim,v domacim chovu smrtim v mrazaku.ale obcas se mi objevi u korene kridla vlhka skvrna -pri napinani.Vubec nevim cim to je-jestli je to tim mrazakem nebo je smrtim prilis brzo.Diky za odpoved.
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“