Ako správne preparovať saranču?

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
LucanusCervus
Příspěvky: 93
Registrován: 05 čer 2010, 15:04
Bydliště: Jalovec - Liptov, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Ako správne preparovať saranču?

Příspěvek od LucanusCervus »

Dobré ráno. Mám tu mŕtvu saranču Schistocerca gregaria, kúpenú z chovproduktu a rozmýšľam ako ju správne vypreparovať. Je lepšie ju prepichnúť špendlíkom cez štít alebo jej najprv roztiahnuť krídla a pichnúť ju o niečo nižšie, ako je predvedené na tejto fotke? http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... aria_2.jpg Chcem ju preparovať s roztiahnutými krídlami. Ďakujem za odpovede. Vlado
ivo
Příspěvky: 2439
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako správne preparovať saranču?

Příspěvek od ivo »

Sice rovnokridle nedelam,ale ja bych ji preparoval jako motyly na napinadle se zlabkem. :(
LucanusCervus
Příspěvky: 93
Registrován: 05 čer 2010, 15:04
Bydliště: Jalovec - Liptov, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako správne preparovať saranču?

Příspěvek od LucanusCervus »

To bude asi najlepšie. Lenže to napínadlo ešte nemám. Objednával som to už pred dvoma týždňami spolu s množstvom ďalších pomôcok a stále nechodí :D ešte že mi ostal aspoň jeden jediný hrubý špendlík :D ostatné mám tenké, ale na fixáciu a vyrovnávanie postačia. A žliabok asi spravím nejak provizórne...
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1812
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Ako správne preparovať saranču?

Příspěvek od Libor Dvořák »

Píchne se špendlík do hrudi, malinko vpravo od středu (občas jsou znaky na středovém žebru). Přední a střední nohy pokrčené a lehce schované pod tělo, zadní nohy buď složené nebo zcela natažené dozadu. Na vypínadle se vypíná jen prává krytka a křídlo.
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
LucanusCervus
Příspěvky: 93
Registrován: 05 čer 2010, 15:04
Bydliště: Jalovec - Liptov, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako správne preparovať saranču?

Příspěvek od LucanusCervus »

Ďakujem. Len tie krídla nejdú nejak veľmi roztiahnuť a bojím sa aby som ich neulomil. Tá saranča už nejakých pár dní asi bola mŕtva. Nožičkami sa hýbať dá, i keď zadné mi prídu príliš voľné a bojím sa aby sa neodlomili. Tykadlá už javia známky tvrdnutia a pružia, keď nimi chcem pohnúť, takisto aj tie krídla. Asi ju vypreparujem bez roztiahnutia krídel.
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1812
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Ako správne preparovať saranču?

Příspěvek od Libor Dvořák »

Hoď jí na půl hodiny do sklenky s vlažnou vodou. Pak vyndej a zahýbej krytkou a křídlem. Když to bude tuhé, vraž to tam zpět.
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
LucanusCervus
Příspěvky: 93
Registrován: 05 čer 2010, 15:04
Bydliště: Jalovec - Liptov, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako správne preparovať saranču?

Příspěvek od LucanusCervus »

Už to mám. Pekne vypreparovaný i s pravou polovicou krídel sa teraz suší na polystyréne :) Ďakujem za cenné rady. Inak už odkedy som ho našiel mŕtveho, tak som si všimol namodralé sfarbenie zo spodku hrudi. Neviete od čoho to mohlo zmodrať? Nie je to nejaká plieseň alebo známka rozkladu? Nebude to pokračovať ak sa vysuší? Alebo ho pre istotu niečím ošetriť? Ďakujem
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“