Výroba napínadla na motýly

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
deny1111
Příspěvky: 1
Registrován: 03 zář 2012, 07:54

Výroba napínadla na motýly

Příspěvek od deny1111 »

Hledal jsem na foru ale nenašel a proto jsem si dovolil založit toto téma.
Prosím poradil by mi nekdo s výrobou napínadel??
a je lepší rovný nebo s uhlem ?? dal by sem někdo prosím návod ??
Děkuji za případné rady.
Milda
Příspěvky: 438
Registrován: 30 dub 2010, 19:23
Bydliště: Vlkoš u Přerova

Re: Napínák na motýli

Příspěvek od Milda »

Urcite s uhlem, osobne jsem je nevyrabel, delal je muj otec, ale nic slozityho to neni. Zkusim sem vhodit par fotek-snad dnes odpoledne.
Milda
Příspěvky: 438
Registrován: 30 dub 2010, 19:23
Bydliště: Vlkoš u Přerova

Re: Napínák na motýli

Příspěvek od Milda »

Milda píše:Urcite s uhlem, osobne jsem je nevyrabel, delal je muj otec, ale nic slozityho to neni. Zkusim sem vhodit par fotek-snad dnes odpoledne.
tak fotky jsou níže:
1. z knížky, kde je jedna strana pohyblivá, tím se stává napínadlo univerzální jak pro malé, tak i velké motýly,
2. a 3. foto dělané ze dřeva doma, materiál hlavní části (kde se vpichují špendlíky) je lipové dřevo, zbytek libovolně. Třetí foto je to samé zespod.
4. foto - kupované, 2 lišty z lípy, polystyren, překližka vše slepené

PS: ten úhel je hodně důležitý!!!
Přílohy
univerzální
univerzální
dělané - vrch
dělané - vrch
dělané - spodek
dělané - spodek
kupované - lepené
kupované - lepené
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 586
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Výroba napínadla na motýly

Příspěvek od prosektor »

Laická otázka: k čemu je ten úhel dobrý?
Milda
Příspěvky: 438
Registrován: 30 dub 2010, 19:23
Bydliště: Vlkoš u Přerova

Re: Výroba napínadla na motýly

Příspěvek od Milda »

Skoro vsem motylum po sundani z napinadla kridla klesnou do roviny. Pokud by tam ten uhel nebyl, tak by spadly cca 6 stupnu pod tuto pomyslnou rovinu. To by bylo pri nejmensim nehezke ;)
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Výroba napínadla na motýly

Příspěvek od Cmelik »

Doporučuji místo polystyrénu dát poreten (nejlépe ten starý, hutný, pokud ho někde kusy vyhrabeš; ten nový je moc řídký, bublinkatý). Za rok je polystyrén tak rozpíchaný, že ti v tom motýl na špendlíku bude plandat a nevypreparuješ ho, ani kdyby ses po...l. A kdybys náhodou nakonec napínadla kupoval, bacha na ty monstrózní zrůdy, které poslední roky prodává Entosphinx (myslím ta s nastavitelnou šířkou žlábku). Jsou naprosto nepoužitelná, vymyslel je člověk, který v životě nepreparoval. Já je blbec jednou přes internet koupil a po týdnu jsem je všechny rozmlátil, nechal si jenom "prkna" a slepil z nich napínadla nová.
ZenGarden
Příspěvky: 1
Registrován: 19 úno 2014, 12:55

Re: Výroba napínadla na motýly

Příspěvek od ZenGarden »

Mám na světě první dva motýlky Samie cynthie r., čekám na ostatní kokony a druhy... Rady o napínácích jsou užitečné. No a právě řeším to dilema - vyhodit je pak po spáření a nakladení, nebo preparovat? Když je vypreparuji, tak zase co s nimi... Musí se nějak vyčistit vnitřek - prdelka? Nebo to jen vyshne a nekazí se to?
Děkuji
Všetečka Josef
Příspěvky: 265
Registrován: 30 dub 2010, 16:04
Bydliště: Česká Lípa

Re: Výroba napínadla na motýly

Příspěvek od Všetečka Josef »

Zaskoč do nějakýho antikvariátu a mrkni po nějaký starší knížce ,třeba Sbíráme motýly (1972) od J.Mouchy,nebo brožuru od J.R.Winklera(1974) Sbíráme hmyz a zakládáme ent. sbírku.Zaručeně něco najdeš.
jiri111
Příspěvky: 154
Registrován: 25 úno 2014, 16:23

Re: Výroba napínadla na motýly

Příspěvek od jiri111 »

Vím že vlákno je o výrobě, ale dovolím si zde odlišný názor. Napínadlo potřebuješ ze všeho nejvíc, využiješ ho stokrát, třistakrát. Tady bych nevymýšlel nic amatérského a koupil to nejlepší, co na trhu je. Taky jsem měl podomácku dělaná napínadla z lipového dřeva, ale dnes používám jen dovezená (z Bioquip.com), to dřevo je tak měkké, že zatlačíš špendlík hladce jedním prstem, napínadla mají technicky precizně zpracovaná. Nic moc dalšího z Bioquipu mě už nezaujalo, krabice mají naprosto dementní, snad skládací síťky jsou slušné. Ale napínadla mají podle mě nejlepší na světě.
tetonb
Příspěvky: 132
Registrován: 26 kvě 2011, 09:09
Bydliště: Chomutov

Re: Výroba napínadla na motýly

Příspěvek od tetonb »

Nejlepší napínadla dělá Přemek Šíma, jsou z tvrdého polystyrénu, polepené milimetrovým papírem...nikdy jsem nic lepšího nepoužíval a že jsem toho za cca. 25 let už vypreparoval dost. Dřevo je pro mě moc tvrdé (bolí mě pak prstíky)...jediné co se dalo ještě používat byla balsa, ale ta šla do kopru ještě rychleji než obyč polystyrén.

http://www.truhlarstvi-sima.cz/index.ph ... ka=vyrobky
jiri111
Příspěvky: 154
Registrován: 25 úno 2014, 16:23

Re: Výroba napínadla na motýly

Příspěvek od jiri111 »

Ještě jsem přehlídl dotaz na ty Samie cynthie. Nemusíš mít vůbec strach, všichni motýli i včetně těch nejtlustších oblud (lišajové, martináči) se nechávají jen vyschnout na napínadle, v klidu, suchu, teple. Ne na slunci samozřejmě. Zadeček jim pěkně vyschne. Nechej je tam klidně měsíc i dva, abys měl jistotu, že po sundání se nesvěsí křídla dolů.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Výroba napínadla na motýly

Příspěvek od Cassida »

Nejde mi o výrobu napínadla, jako spíše o koupi řekněme "nadměrné velikosti" napínadla. Co jsem koukal, tak největší se standardně dělají o šíři 14 cm, což je na některé tropické bestie naprosto nedostatečné. Víte někdo o výrobě a prodeji větších napínadel, které mají šířku třeba i přec 20 cm, aby se na nich dala vypreparovat i Thysania a velcí martináči?
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
entoexpert
Příspěvky: 12
Registrován: 10 říj 2016, 10:21

Re: Výroba napínadla na motýly

Příspěvek od entoexpert »

Postačí dát na napínadlo podle potřeb velký proužek čtvrtky. Pokud přesahuje křídlo málo, stačí jen obyčejným papírem podložit Pokud přesahuje více, je lepší podložit křídlo již od trupu.
Napínadlo pro tropy mám 15cm a dle mého bohatě stačí
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Výroba napínadla na motýly

Příspěvek od Cassida »

Jasně, to je taky řešení. Ale větší napínadla někteří motýláři mají. Je ale možné, že je to jejich vlastní výroba,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Výroba napínadla na motýly

Příspěvek od míra »

Přesahující křídla odstřihnout a přilepit na štítek pod motýla.
Přesně podle unifikovaných pravidel EU12548/lepidoptera/museum.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Výroba napínadla na motýly

Příspěvek od Cassida »

Jaromíre, Tvé hříchy budou sečteny :D
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Výroba napínadla na motýly

Příspěvek od míra »

Jo jo, jinak já sem tam připíchnu na vejškáček balsová prkýnka. Ale je to provisorium, balsa je měkoučká.
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“