Stránka 1 z 1

Výroba napínadla na motýly

Napsal: 02 říj 2012, 11:20
od deny1111
Hledal jsem na foru ale nenašel a proto jsem si dovolil založit toto téma.
Prosím poradil by mi nekdo s výrobou napínadel??
a je lepší rovný nebo s uhlem ?? dal by sem někdo prosím návod ??
Děkuji za případné rady.

Re: Napínák na motýli

Napsal: 18 lis 2012, 11:32
od Milda
Urcite s uhlem, osobne jsem je nevyrabel, delal je muj otec, ale nic slozityho to neni. Zkusim sem vhodit par fotek-snad dnes odpoledne.

Re: Napínák na motýli

Napsal: 18 lis 2012, 16:29
od Milda
Milda píše:Urcite s uhlem, osobne jsem je nevyrabel, delal je muj otec, ale nic slozityho to neni. Zkusim sem vhodit par fotek-snad dnes odpoledne.
tak fotky jsou níže:
1. z knížky, kde je jedna strana pohyblivá, tím se stává napínadlo univerzální jak pro malé, tak i velké motýly,
2. a 3. foto dělané ze dřeva doma, materiál hlavní části (kde se vpichují špendlíky) je lipové dřevo, zbytek libovolně. Třetí foto je to samé zespod.
4. foto - kupované, 2 lišty z lípy, polystyren, překližka vše slepené

PS: ten úhel je hodně důležitý!!!

Re: Výroba napínadla na motýly

Napsal: 18 lis 2012, 17:18
od prosektor
Laická otázka: k čemu je ten úhel dobrý?

Re: Výroba napínadla na motýly

Napsal: 18 lis 2012, 21:01
od Milda
Skoro vsem motylum po sundani z napinadla kridla klesnou do roviny. Pokud by tam ten uhel nebyl, tak by spadly cca 6 stupnu pod tuto pomyslnou rovinu. To by bylo pri nejmensim nehezke ;)

Re: Výroba napínadla na motýly

Napsal: 20 lis 2012, 09:06
od Cmelik
Doporučuji místo polystyrénu dát poreten (nejlépe ten starý, hutný, pokud ho někde kusy vyhrabeš; ten nový je moc řídký, bublinkatý). Za rok je polystyrén tak rozpíchaný, že ti v tom motýl na špendlíku bude plandat a nevypreparuješ ho, ani kdyby ses po...l. A kdybys náhodou nakonec napínadla kupoval, bacha na ty monstrózní zrůdy, které poslední roky prodává Entosphinx (myslím ta s nastavitelnou šířkou žlábku). Jsou naprosto nepoužitelná, vymyslel je člověk, který v životě nepreparoval. Já je blbec jednou přes internet koupil a po týdnu jsem je všechny rozmlátil, nechal si jenom "prkna" a slepil z nich napínadla nová.

Re: Výroba napínadla na motýly

Napsal: 10 čer 2014, 23:18
od ZenGarden
Mám na světě první dva motýlky Samie cynthie r., čekám na ostatní kokony a druhy... Rady o napínácích jsou užitečné. No a právě řeším to dilema - vyhodit je pak po spáření a nakladení, nebo preparovat? Když je vypreparuji, tak zase co s nimi... Musí se nějak vyčistit vnitřek - prdelka? Nebo to jen vyshne a nekazí se to?
Děkuji

Re: Výroba napínadla na motýly

Napsal: 11 čer 2014, 00:05
od Všetečka Josef
Zaskoč do nějakýho antikvariátu a mrkni po nějaký starší knížce ,třeba Sbíráme motýly (1972) od J.Mouchy,nebo brožuru od J.R.Winklera(1974) Sbíráme hmyz a zakládáme ent. sbírku.Zaručeně něco najdeš.

Re: Výroba napínadla na motýly

Napsal: 11 čer 2014, 08:00
od jiri111
Vím že vlákno je o výrobě, ale dovolím si zde odlišný názor. Napínadlo potřebuješ ze všeho nejvíc, využiješ ho stokrát, třistakrát. Tady bych nevymýšlel nic amatérského a koupil to nejlepší, co na trhu je. Taky jsem měl podomácku dělaná napínadla z lipového dřeva, ale dnes používám jen dovezená (z Bioquip.com), to dřevo je tak měkké, že zatlačíš špendlík hladce jedním prstem, napínadla mají technicky precizně zpracovaná. Nic moc dalšího z Bioquipu mě už nezaujalo, krabice mají naprosto dementní, snad skládací síťky jsou slušné. Ale napínadla mají podle mě nejlepší na světě.

Re: Výroba napínadla na motýly

Napsal: 10 srp 2014, 14:53
od tetonb
Nejlepší napínadla dělá Přemek Šíma, jsou z tvrdého polystyrénu, polepené milimetrovým papírem...nikdy jsem nic lepšího nepoužíval a že jsem toho za cca. 25 let už vypreparoval dost. Dřevo je pro mě moc tvrdé (bolí mě pak prstíky)...jediné co se dalo ještě používat byla balsa, ale ta šla do kopru ještě rychleji než obyč polystyrén.

http://www.truhlarstvi-sima.cz/index.ph ... ka=vyrobky

Re: Výroba napínadla na motýly

Napsal: 24 srp 2014, 23:01
od jiri111
Ještě jsem přehlídl dotaz na ty Samie cynthie. Nemusíš mít vůbec strach, všichni motýli i včetně těch nejtlustších oblud (lišajové, martináči) se nechávají jen vyschnout na napínadle, v klidu, suchu, teple. Ne na slunci samozřejmě. Zadeček jim pěkně vyschne. Nechej je tam klidně měsíc i dva, abys měl jistotu, že po sundání se nesvěsí křídla dolů.

Re: Výroba napínadla na motýly

Napsal: 22 úno 2018, 15:14
od Cassida
Nejde mi o výrobu napínadla, jako spíše o koupi řekněme "nadměrné velikosti" napínadla. Co jsem koukal, tak největší se standardně dělají o šíři 14 cm, což je na některé tropické bestie naprosto nedostatečné. Víte někdo o výrobě a prodeji větších napínadel, které mají šířku třeba i přec 20 cm, aby se na nich dala vypreparovat i Thysania a velcí martináči?

Re: Výroba napínadla na motýly

Napsal: 22 úno 2018, 15:23
od entoexpert
Postačí dát na napínadlo podle potřeb velký proužek čtvrtky. Pokud přesahuje křídlo málo, stačí jen obyčejným papírem podložit Pokud přesahuje více, je lepší podložit křídlo již od trupu.
Napínadlo pro tropy mám 15cm a dle mého bohatě stačí

Re: Výroba napínadla na motýly

Napsal: 22 úno 2018, 16:29
od Cassida
Jasně, to je taky řešení. Ale větší napínadla někteří motýláři mají. Je ale možné, že je to jejich vlastní výroba,...

Re: Výroba napínadla na motýly

Napsal: 22 úno 2018, 16:36
od míra
Přesahující křídla odstřihnout a přilepit na štítek pod motýla.
Přesně podle unifikovaných pravidel EU12548/lepidoptera/museum.

Re: Výroba napínadla na motýly

Napsal: 22 úno 2018, 18:10
od Cassida
Jaromíre, Tvé hříchy budou sečteny :D

Re: Výroba napínadla na motýly

Napsal: 22 úno 2018, 20:07
od míra
Jo jo, jinak já sem tam připíchnu na vejškáček balsová prkýnka. Ale je to provisorium, balsa je měkoučká.