Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od Štěpán »

Hoši, v jakých nádobkách odmašťujete brouky perchlorem? Mám skleněné nádobky s širokým hrdlem, ale mají plastové uzávěry, které perchlor pomalu rozpouští... Zatím to řeším tak, ře nádobku zakryju Petriho miskou, aby se neodpařoval. Na různých webech firem s laboratorním vybavením jsou k nalezení pěkné nádobky se skleněným víkem, ale buď si člověk musí objednat velké množství nebo u malého odběru zaplatí poplatek za manipulaci. A ty ceny nejsou zrovna při zemi :shake
Štěpán
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od Pepa »

No záleží z jakého plastu, myslím, že pokud by to byl z PE (polyethylénu) tak se nerozpustí. a co takhle nádobky s plechovými víčky (jen ne hliník nebo pozink). :)
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od Štěpán »

Z bezpečnostního listu jsem vyčetl, že má korozivní účinky na zinek, hliník a železo, což eliminuje skoro vše s plechovým víčkem, co se dá běžně použít...
Štěpán
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od karlos »

Perchlor mám již dva roky v malé skleněné lahvičce od PAPRIKOVÉ POMAZÁNKY SÁBA (Ajvar), výrobce Hamé. Sklenička má má obyčejné šroubovací víčko z plechu. Je to vlastně taková malá zavařovačka. Dokonce i těsní tak, že se z ní nic neodpařuje. Takže Štěpáne můžeš klidně eliminovat doporučené rady....
Uživatelský avatar
Fčelda
Příspěvky: 452
Registrován: 02 kvě 2010, 11:08
Bydliště: Praha

Re: Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od Fčelda »

karlos píše:Perchlor mám již dva roky v malé skleněné lahvičce od PAPRIKOVÉ POMAZÁNKY SÁBA (Ajvar), výrobce Hamé. Sklenička má má obyčejné šroubovací víčko z plechu. Je to vlastně taková malá zavařovačka. Dokonce i těsní tak, že se z ní nic neodpařuje. Takže Štěpáne můžeš klidně eliminovat doporučené rady....
Nic moc se Štěpáne nestane, akorát Ti časem slezou vlasy... :D
Tenebrionidae P, Aphodiini CZ, Carabini P, okrajově Silphinae E, Lethrinae E
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od Štěpán »

Fčelda píše:
karlos píše:Perchlor mám již dva roky v malé skleněné lahvičce od PAPRIKOVÉ POMAZÁNKY SÁBA (Ajvar), výrobce Hamé. Sklenička má má obyčejné šroubovací víčko z plechu. Je to vlastně taková malá zavařovačka. Dokonce i těsní tak, že se z ní nic neodpařuje. Takže Štěpáne můžeš klidně eliminovat doporučené rady....
Nic moc se Štěpáne nestane, akorát Ti časem slezou vlasy... :D
No, budu o tom přemýšlet, jestli mi to za to stojí... :D
Štěpán
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od ivo »

Fčelda píše:
karlos píše:Perchlor mám již dva roky v malé skleněné lahvičce od PAPRIKOVÉ POMAZÁNKY SÁBA (Ajvar), výrobce Hamé. Sklenička má má obyčejné šroubovací víčko z plechu. Je to vlastně taková malá zavařovačka. Dokonce i těsní tak, že se z ní nic neodpařuje. Takže Štěpáne můžeš klidně eliminovat doporučené rady....
Nic moc se Štěpáne nestane, akorát Ti časem slezou vlasy... :D
:bandit Nestraš,myslis i ty moje? :bandit
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od karlos »

Fčelda píše:
karlos píše:Perchlor mám již dva roky v malé skleněné lahvičce od PAPRIKOVÉ POMAZÁNKY SÁBA (Ajvar), výrobce Hamé. Sklenička má má obyčejné šroubovací víčko z plechu. Je to vlastně taková malá zavařovačka. Dokonce i těsní tak, že se z ní nic neodpařuje. Takže Štěpáne můžeš klidně eliminovat doporučené rady....
Nic moc se Štěpáne nestane, akorát Ti časem slezou vlasy... :D
Je to v pohodě, zatím mi nespadnul ani jeden jediný vlas :chuckle
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od Yohaness »

karlos píše:
Fčelda píše:
karlos píše:Perchlor mám již dva roky v malé skleněné lahvičce od PAPRIKOVÉ POMAZÁNKY SÁBA (Ajvar), výrobce Hamé. Sklenička má má obyčejné šroubovací víčko z plechu. Je to vlastně taková malá zavařovačka. Dokonce i těsní tak, že se z ní nic neodpařuje. Takže Štěpáne můžeš klidně eliminovat doporučené rady....
Nic moc se Štěpáne nestane, akorát Ti časem slezou vlasy... :D
Je to v pohodě, zatím mi nespadnul ani jeden jediný vlas :chuckle
To chápeme, ale měl bys tady odhalit tu historku, jak si před léty zaměnil lahvičky Perchloru a šampónu... :)
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od Štěpán »

Podle toho, co tady Karlos píše, tak zaměnil spíš lahvičku pomazánky s lahvičkou perchloru :D
Štěpán
Uživatelský avatar
Bombi
Příspěvky: 227
Registrován: 02 kvě 2010, 19:13
Bydliště: Brno

Re: Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od Bombi »

Dotaz: je na odmašťování lepší perchlór či aceton? Po koupeli v acetonu se mastnota často ráda vrací zpět, děje se podobný flashback i s perchlórem?
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od karlos »

Yohanessi, obávám se, že již delší čas není co odhalovat natož česat apod.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od Cassida »

Bombi píše:Dotaz: je na odmašťování lepší perchlór či aceton? Po koupeli v acetonu se mastnota často ráda vrací zpět, děje se podobný flashback i s perchlórem?
Už se to tady porůznu řešilo. Stačí dát do okénka hledej heslo "benzín". Mám pocit, že dost lidí upouští od perchloru a používá čistý benzín, nebo čistý líh. Čistý líh je dost drahý (nějaký 90 %), takže benzín vychází asi nejlépe. Já zkoušel jak čistý benzín z lékárny, tak "čistý" technický benzín na čištění a odmašťování. Neviděl jsem žádný rozdíl, tak jsem již zůstal u techničáku. Ale myslím, že ty úplně obyčejné technické benzíny ideální nejsou (je už to poznat podle barvy).
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od Štěpán »

Na odmašťování brouků je podle mě nejlepší perchlor, je to silnější odmašťovadlo než benzín. O to větší je to sajrajt...
Štěpán
Uživatelský avatar
Juri-Jarda M.
Příspěvky: 25
Registrován: 29 dub 2010, 05:00
Bydliště: Čechy

Re: Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od Juri-Jarda M. »

Ahoj

mám dotaz ohledně per-chloru. Jak tam brouky dáváte? Jak dlouho? Dáváte tam brouky i na štítcích? Jak zamezíte tomu aby brouk neležel na dně kde se usazuje mastnota. Můj kamarád to řešil skleněnou nádobou s korkovým uzávěrem, brouky na štítcích zapíchnul do korku a nechal ponořit jen štítek s broukem (štítek i brouka to řádně odmastilo). Nikdy jsem per-chlor nepoužíval tak se raději ptám.

Díky Jarda
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od Štěpán »

No, já na ideální řešení nepřišel. Mám dosud skleněnou lahvičku s umělým víčkem, po použití (vyluhování brouků) obsah zpátky vyleju do původní lahve s perchlorem. Ono se to tam všechno smísí a myslim, že je to v pohodě, časem lahev vyhodim a koupim další (odmašťování nedělám moc často). Lepší by bylo mít malou lahvičku s nerozpustným a odolným víčkem, kde bych měl perchlor permanentně odlitý, žádná ale není běžně dostupná (laboratorní materiál).
Dělám to tak, že do skleničky dám zmuchlaný toaleťák, naleju perchlor, dám tam brouky na štítku (bez špendlíků) - množství podle velikosti lahvičky. Navrch dám zase trochu smotaného toaleťáku (opatrně!) a zavřu víčkem tak, aby byli brouci celí ponoření v tekutině.
Doba setrvání v perchloru záleží především od velikosti brouka (a tudíž od množství tuku v tkáních) - podle zkušenosti brouk do 1 cm - 1-2 dny, do 2 cm - 3-7 dnů, velké (Megopis) min. 7 dnů.
Štěpán
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od Cassida »

Ten smotaný toaleťák (zejména ten nahoře) tam má jakou funkci Štěpáne?

PS: Já tam brouky dávám i se špendlíkama (pokud se tam vejdou). Ale jde to do benzínu, jak už jsem psal výše. Normální skleněná lahvička s plechovým víčkem (typu "od přesnídávky"). Benzín je jen na dně, aby to stačilo na ponoření brouků. Vyměňuji odhadem (když se to začně zabarvovat či kalit).
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od Štěpán »

Benzín není tak agresivní, podle ofiko informací perchlor způsobuje korozi plechu, takže nedoporučuju v něm špendlíky máčet. Džaste, právě proto, že tam nejsou ty špendlíky a brouci na štítcích v perchloru plavou na hladině.
Štěpán
Uživatelský avatar
Fčelda
Příspěvky: 452
Registrován: 02 kvě 2010, 11:08
Bydliště: Praha

Re: Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od Fčelda »

Štěpán píše:Benzín není tak agresivní, podle ofiko informací perchlor způsobuje korozi plechu, takže nedoporučuju v něm špendlíky máčet. Džaste, právě proto, že tam nejsou ty špendlíky a brouci na štítcích v perchloru plavou na hladině.
tak když bude brouk štítkem nahoru, tak by to nemusel být problém...
Tenebrionidae P, Aphodiini CZ, Carabini P, okrajově Silphinae E, Lethrinae E
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Tetrachlorethylen/perchlorethylen

Příspěvek od Štěpán »

Vyzkoušejte a uvidíte, třeba přijdete na lepší řešení :-)
Štěpán
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“