Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran stitku

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od DejF »

Já se teď učím preparaci ala Kubáň... možná to není tak hezké, ale určitě je to praktické. Na broukovi je vidět vše a je víc chráněn než na trojúhelníčku spodním štítkem. A navíc se dá jedna půlka udělat esteticky (což v mém případě neplatí). Ale je to piplačka.
Přílohy
úhelníky.jpg
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
anonymus

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od anonymus »

aphodius píše:
Honza píše::mrk
Ano, to je ukázka špatně vypreparovaných hnojníků. :P
:moon :D
Uživatelský avatar
Fčelda
Příspěvky: 452
Registrován: 02 kvě 2010, 11:08
Bydliště: Praha

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Fčelda »

DejF píše:Já se teď učím preparaci ala Kubáň... možná to není tak hezké, ale určitě je to praktické. Na broukovi je vidět vše a je víc chráněn než na trojúhelníčku spodním štítkem. A navíc se dá jedna půlka udělat esteticky (což v mém případě neplatí). Ale je to piplačka.
tak teď věřím, že někteří estéti jdou úplně do kolen a potupně zvrací... :chuckle nicméně praktické to určitě je, ovšem raději bych to řešil možná průhlednými štítky.
Tenebrionidae P, Aphodiini CZ, Carabini P, okrajově Silphinae E, Lethrinae E
anonymus

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od anonymus »

Průhledné štítky používal i Fleischer :mrk (jenom jsem mu trochu popravil preparaci a ponechal na původním štítku)
Další možnost je vyseknout do štítku kulatý otvor.
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od drabcik »

No jo, ale čím na ty průhledné štítky lepit, aby to drželo? Někde na začátku tématu jsem viděl odkaz na průhledné štítky, tak bych to chtěl zkusit. Klasika -Herkulesem?
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Hali+ »

Stejně nakonec přijdete na to, že nejlepší je dávat je rovnou na bok... :mrk
Dejte na mě a neztrácejte čas děláním dírek do štítků, vystříháváním a podobnými pochybnými zdržovačkami...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od DejF »

Hali+ píše:Stejně nakonec přijdete na to, že nejlepší je dávat je rovnou na bok... :mrk
Dejte na mě a neztrácejte čas děláním dírek do štítků, vystříháváním a podobnými pochybnými zdržovačkami...
+
Fčelda píše:tak teď věřím, že někteří estéti jdou úplně do kolen a potupně zvrací... :chuckle nicméně praktické to určitě je, ovšem raději bych to řešil možná průhlednými štítky.
No, proč by zvraceli, když půlka může být podle jejich gusta (což u brouka naboku nejde)... to stačí, když si jen ublinknou :D. A na druhé půlce se dá bádat :mrk. Já těm průhledným štítkům nějak nevěřím... nevěřím, že to nijak nezkresluje; chloupky, když budou od lepidla budou jiné, atd., atd. Dle mého, když je to v luftě, tak to je nejlepší.
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od drabcik »

Nebyla by teda někde fotka těch preparovaných, daných na bok prosím? Pokud už to tady někde nebylo.
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Hali+ »

Jeden takový obrázek je hned u mého jména... :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od drabcik »

Mňo jo, kam to koukám,že pro oči nevidím :oops: :head . Jen, kdyby byl trochu větší.
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Hali+ »

A takhle v mé krabici vypadá namátkou třebas "řádka" druhu Haliplus sibiricus.
Na focení většího detailu bohužel nemám vybavení...
Přílohy
P1281501__.jpg
P1281502__.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od drabcik »

Díky moc, přesně tohle jsem potřeboval vidět. Tenhle způsob preparace zas může být docela rychlý.
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Hali+ »

A rod Hydrophilus zcela klasicky napichuju...
Ono jinak stejně nejdou určit, naprostou většinu znaků mají vespod.
Přílohy
P1281511__.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Juri-Jarda M.
Příspěvky: 25
Registrován: 29 dub 2010, 05:00
Bydliště: Čechy

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Juri-Jarda M. »

Hali+ píše:A rod Hydrophilus zcela klasicky napichuju...
Ono jinak stejně nejdou určit, naprostou většinu znaků mají vespod.
A jak dodržujete výšku na špendlíku. Jak mě psal Honza tak používá dvě velikosti preparačních podložek. Řeší se to i nějak jinak?

Jarda
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od marion »

Dříve jsem výšku určoval tak, že jsem brouka propích a strčil to do vejškáčku hlavičkou špendlíku dolů a podle toho brouka posunul aby byli všichni stejně. Byla to asi druhá dírka na vejškáčku cca 1,5 cm mezi hlavičkou špendlíku a horní stanou brouka
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Hali+ »

Používám klasické "vějškáčky" (osobně těm svým říkám vejskáčci :-). Vyrobil mi je kdysi dávno za sociku otec z pertinaxu, aby dlouho vydržely. A měl recht, třeba oproti obyčejným prodávaným dřevěným jsou pořád jako nové.
Připichuju postupně od nejvyššího po nejnižší stupínek. Výšky jsem tehdy převzal myslím z Winklera (25, 21, 17 a 13 mm). Ale ono je to v podstatě jedno, nikde to není striktně definované. Tyhle rozměry jsou +/- klasické, ale ať si to samozřejmě každý vyrobí jak chce. Je to prostě jen prostředek pro ulehčení práce. Všechno musí odsejpat, brouků k determinaci je nějak pořád víc a víc... :D
Přílohy
P1291514__.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Hali+ »

marion píše:Dříve jsem výšku určoval tak, že jsem brouka propích a strčil to do vejškáčku hlavičkou špendlíku dolů a podle toho brouka posunul aby byli všichni stejně. Byla to asi druhá dírka na vejškáčku cca 1,5 cm mezi hlavičkou špendlíku a horní stanou brouka
Ano, přesně tak, u rodu Hydrophilus se také snažím, aby nad broukem zůstalo aspoň 5 mm špendlíku, aby s tím šlo manipulovat. Takže v takových případech také začínám raději na druhém stupínku odshora a u těch největších jihoamerických třeba i na třetím a pak to ručně přizpůsobím těm cca 5 mm nad broukem.
Ale na mě nedejte, já se s tím moc nemažu... Rozvlhčit, vykuchat, napíchnout, nohy-tykadla-makadla co nejblíž k tělu, usušit, lokalitu, determiňák a do škatule s ním...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Giannis

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Giannis »

DejF píše:Já se teď učím preparaci ala Kubáň... možná to není tak hezké, ale určitě je to praktické. Na broukovi je vidět vše a je víc chráněn než na trojúhelníčku spodním štítkem. A navíc se dá jedna půlka udělat esteticky (což v mém případě neplatí). Ale je to piplačka.
Tady máš originální štítek od polské firmy a nemusíš nic vyrábět.
Přílohy
KartonikiL.jpg
KartonikiL.jpg (12.25 KiB) Zobrazeno 20423 x
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Nebria »

Tento štítek původně vyráběl Entosphinx, ale nevím zda ho ještě dělá, můj názor je že je míň praktický než trojúhelník.
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Vlada Skoupy
Příspěvky: 156
Registrován: 01 kvě 2010, 08:44

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Vlada Skoupy »

Štítky do "L" vyrábí, jak jsem již psal, také pan Polanecký v Kdyni. Některé firmy od něj štítky určitě kupovaly.
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“