Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran stitku

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od karlos »

Takový dotaz... nebylo by lepší lepit mrňky spíš tím tapetovým lepidlem? Rozvlhčuje se bezvadně a veškeré zbytky se lehce odstraní protřepáním ve vodě.
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Nebria »

Lepidlo z rybích kostí jsem používal na počátku 90.let, musím říct že to bylo zatím to nejlepší co jsem kdy viděl, pří rozvlhčení nezanechávalo žádné stopy na brouku a drželo perfektně i v podobě malinké kapičky. Jinak já osobně jsem se nesetkal s problémem rozpadajících se kusů (mimo kusy které byly na štítek poskládány jako puzzle už původním preparátorem), spíš s utopenými kusy v lepidle a neodlepitelnými kusy (lepeno kanagonem, vteřinovým lepidlem a podobnými zrůdnostmi).
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od JAKUB »

jj tuhle jsem od jednoho opravdu starého entomologa (rozuměj sběratele) dostal brouky které lepil kanagomem a strašně se divil co mi na tom vadí, a zahlásil že kanagon přestali dělat takže to začal lepit hustým nitrolakem.....
cleridae a fulgoridae kolem koule
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od wayup »

Nebria píše:Lepidlo z rybích kostí jsem používal na počátku 90.let, musím říct že to bylo zatím to nejlepší co jsem kdy viděl, pří rozvlhčení nezanechávalo žádné stopy na brouku a drželo perfektně i v podobě malinké kapičky. Jinak já osobně jsem se nesetkal s problémem rozpadajících se kusů (mimo kusy které byly na štítek poskládány jako puzzle už původním preparátorem), spíš s utopenými kusy v lepidle a neodlepitelnými kusy (lepeno kanagonem, vteřinovým lepidlem a podobnými zrůdnostmi).
No, ty pripady, kdy se brouk rozsypal v dusledku toho, ze byl rekonstruovanej uz pred puvodnim nalepenim, jsem na mysli nemel, ale taky jsem se s tim setkal, naposled dneska kdy Carabovi z r. 1982 upadlo tykadlo a pak taky stit a bylo jasne videt, ze to bylo kdysi dolepene, vlastne cele telo bylo tak nejak vyplnene Herkulesem.

U blbe nalepenych brouku je problem odlepit predevsim tykadla, pokud jsou prilepena vetsim mnozstvim lepidla po cele delce, napr. na 6-7 clanku. A po 15ti letech je jedno, ze lepidlo byl rel. dobre rozpustny Herkules. Radikalni rozvlhceni napr. vrouci vodou je take loterie, brouk se snadno prevlhci a rozpadne se (navic nikdy nevim, kolikrat byl v minulosti jiz rozvlhceny, resp. zda treba nebyl castecne "shnily" z pasti, nebo treba pred preparaci 5 let v mrazaku) a hrozi i zmena barev.
Otto Meszároš, Col. Carab.
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Nebria »

Brouky - zvláště Carabus odlepuji Okenou, nebo Ironem, oba prostředky působí rychle a brouka i očistí od prachu a podobně, spíš to chce trpělivost, ale je jasné že každý zásah je problémem a může vést k poškození brouka.
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od wayup »

MilanP píše:Víceméně souhlas s Marionem. Nicméně pokud brouci necvičí, snažím se u brouků, určených do mých krabic o určitý soulad se standardem. Nohu v nejhorším přilepím trocho lepidla na tapety. Co se týče brouků, kterí mne nezajímají (tesaříci, krasci, střevlíci a podobná havěť) a jsou určení na rozdání, resp. směnu, nerovnám jim končetiny vůbec a lepím je Herkulesem na štítek a snažím se, aby nohy nepřečnívaly štítek. Anebo ještě lépe lepidlem na tapety (v případě, že jde o hromadný nalepení na větší štítek podle skupin). Sběratelé těchto ozdobných skupin si stejně většino hlídají úpravu a preparaci na svoji velikost štítků. To lepidlo na tapety se mi zdá v případě menších brouků lepší obecně, na štítku po něm nezůstavají stopy. A ve vodě se velmi rychle při rozvhčení rozpustí.
Nemáte někdo přehled, čím se lepí na štítky ve světě, kde ti chudáci sběratelé neznají náš Herkules. Existuje ještě nějaká výroba Syndetikonu? Herkules vyhovuje a je levný, niméně bych chtěl něco vědět o alternativách.
A Otto, ženský bych do entomologie netahal.To srovnání kulhá na obě nohy.:-)
Cus Milane, no, mel jsem na mysli urcita obecne esteticka kriteria dle naturelu kazdeho soudruha, snazim se je uplatnovat tak nejak u niversalne :-). Jinak brouci, co nesbiram (tedy sbiram, ale ne pro svoji sbirku), zustanou obycejne v mrazaku, nebo je nasackuju pro pripadne zajemce..... bezne je nenalepuju.... az na vyjimky. Lepidlo na tapety ma tu vyhodu, ze stitek pak pri nasviceni nevypada jako "poejakulovany". Kdyby je pouzivala vetsina tech, co brouka utapeji v Herkulesu, bylo by jeste dobre. Ad brouci, co te nezajimaji - ti Carabove od tebe byli OK, repreparace bez problemu. Dik.
Otto Meszároš, Col. Carab.
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od wayup »

Nebria píše:Brouky - zvláště Carabus odlepuji Okenou, nebo Ironem, oba prostředky působí rychle a brouka i očistí od prachu a podobně, spíš to chce trpělivost, ale je jasné že každý zásah je problémem a může vést k poškození brouka.
Ano, to je pravda. Iron pouzivam take, popr. silne naredenou kys. octovou.

Mile me prekvapilo, jak perfektne se mi povedlo prepreparovat 2 kusy Callisthenes reticulatum, chytane v r. 1904 jistym V.M.Duchonem, tusim zakladajicim clenem CSE. Rozvlhceni 24hod, brouci perfektne vlacni a kompaktni.... neupadlo nic.
Otto Meszároš, Col. Carab.
Giannis

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Giannis »

Wayup-vysvětly mě tu logiku,přepreparovat 2 kusy C.reticulatum chytané z roku 1904,mít originální kus a nalepit jej na nový štítek. :head
anonymus

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od anonymus »

To není žádný originální kus , jsou to jenom staré kusy z roku 1904 :)

kdyby to byl originální kus tak by musel přepreparovávat kus (Typ) z roku 1787

Calosoma (Callisthenes) reticulatum (Fabricius, 1787)
Carabus reticulatus Fabricius, 1787

:mrk
Giannis

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od Giannis »

Honzo špatně jsi mě pochopil,možná jsem to špatně definoval.Myslím tím,že když mám něco tak starého,tak je hřích tomu dávat vylepšenou podobu,neboli preparaci.Tam je kouzlo a rukopis toho dotyčného sběratele,a přepreparovat to do ůhledné a dokonalé preparace je škoda.Věřím tomu že kus byl nalíchnutý na špendlík a když ho pak šoupneš na štítek,tak to už není ono.Toto byl můj poznatek,ale at si každý dělá jak chce.
Jinak Honzo tvoji preparaci komentovat nebudu,ty ji máš dotáhnutou do dokonalosti,lepší jsem neviděl. :mrk
anonymus

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od anonymus »

Když ono je to těžké , je pravda když předěláš staré kusy ztrácejí to kouzlo (patinu) minulosti.Ale obrazy a starožitnosti (já vím asi se to takto nedá přirovnávat k broukům) se také restaurují.Pokud ale dbáš trochu na estetický vzhled sbírky a máš ji pro radost a potěchu oka tak hold i ty staré kusy předěláš.Myslím si že tím nijak netrpí dokladová, historická a vědecká hodnota kusu.

Je to ale každého jeho věc zda ponechá v původním stavu či předělá.A jak by jsem měl postupovat při zapůjčení typového materialu když mám povoleno vypreparovat kopulační orgány , to prostě někdy nejde bez přepreparování kusu.Tak prostě ten typ rozvlhčím a vyčistím vyndám kopulační orgány a pěkně vypreparuju. (Nikdy mi to nebylo vyčteno ba naopak jsem dostal poděkování, ale je to potřeba předem domluvit).

Všechen typový material i ve své sbírce mám přepreparovaný.
Naposledy upravil(a) anonymus dne 22 lis 2012, 09:31, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky

Příspěvek od aphodius »

Pepa píše:Herkules se ještě docela dobře rozpustí, ale jak časem vyzraje, tak se z něj stává taková ta žvýkačka a to je fakt hnus. Na to už musím použít drsnější rozvlhčení 15- 20% roztokem kyseliny octové a zahřátím na min. 60°C...
Herkules je velmi snadno rozrušitelný (a tuším i rozpustný) 96% etanolem, a to i po mnoha letech. Zjistil jsem to náhodou, když jsem dával staré preparáty na odmaštění i se štítky a špendlíky do Petriho misky a místo benzínem jsem je zalil stoprocentním lihem - výsledek byl téměř okamžitý: brouci se odlepili od štítků aniž bych jim musel mechanicky pomáhat.
Naposledy upravil(a) aphodius dne 23 lis 2012, 00:27, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Nebria »

ČÁST O LOKALITNÍCH LÍSTCÍCH BYLA Z DŮVODŮ ZACHOVÁNÍ PŮVODNÍHO TÉMATU VLÁKNA PŘESUNUTA NA : viewtopic.php?f=24&t=5108
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od wayup »

OK souhlas.
Otto Meszároš, Col. Carab.
MartinKuchar
Příspěvky: 3
Registrován: 25 pro 2012, 12:36
Bydliště: Litoměřice

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od MartinKuchar »

Kdyby se brouci nelepili, neměli byste žádné problémy. Já osobně preferuji špendlík, lepím jen malé.
Prostě nechápu jak se dnes lepí 3 cm brouk, viděl jsem větší na štítky.
Každý používá jinou velikost na stejně velkého brouka, ve sbírce se to nedá srovnat, otáčí se to, musí se to fixovat dalšími dvěma.
Snad tahle módní záležitost jednou skončí, bohužel na burzách to prodává každý, i když vlastní má na špendlíku.
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Renno »

Preparace se vyvíjí a trendy se mění, často se k určitým tachnikám opět vracíme. Osobně sbírám tři skupiny brouků, ve dvou jde o malé kusy, takže samozřejmě lepím. Třetí skupinu velkých brouků jsem od začátku lepil a už to nechci předělávat, kdybych se ale mohl znovu rozhodnout tak bych volil píchání v každém směru :D :yes
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
wayup
Příspěvky: 242
Registrován: 20 kvě 2010, 20:25
Bydliště: Praha

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od wayup »

Renno píše:Preparace se vyvíjí a trendy se mění, často se k určitým tachnikám opět vracíme. Osobně sbírám tři skupiny brouků, ve dvou jde o malé kusy, takže samozřejmě lepím. Třetí skupinu velkých brouků jsem od začátku lepil a už to nechci předělávat, kdybych se ale mohl znovu rozhodnout tak bych volil píchání v každém směru :D :yes
Já už je nepíchám v žádném směru :devil
Otto Meszároš, Col. Carab.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Hali+ »

Třeba takový Hydrophilus na štítku...? Ne, ne, jedině špendlík! A hned od začátku jasná volba.. :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od JAKUB »

nejspíš při přesunu nebo zásahem s moderátorské hůry (to si nestěžuju - ona to nebyla bůh ví jaká perla) zmizel můj povzdech nad lepením brouků, tak jsem konečně udělal tu fotku...pro "pobavení" a znova proklel toho dotyčného "preparátora"
chlupatej chroust Anoxia - velikost 3,5cm nalepono plošně včetně nožek
Přílohy
lepidlo.jpg
cleridae a fulgoridae kolem koule
Petr M.
Administrátor
Příspěvky: 267
Registrován: 29 dub 2010, 12:03
Bydliště: Česká Kamenice

Re: Nešvary při nalepování brouků na štítky a pieta stran st

Příspěvek od Petr M. »

Jakube nikdo to nesmazal,tvůj příspěvek je jinde .... viewtopic.php?f=24&t=374&p=44459#p44459
Petr Matúšových
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“