Plíseň ve smrtičce

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Plíseň ve smrtičce

Příspěvek od albert001 »

Mám-li ve smrtičce plíseň, jak se jí zbavím? Máčel jsem brouky přes noc v nějakém acetonu, ale nevím, zda je fakt mrtvá.
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Plíseň ve smrtičce

Příspěvek od Yohaness »

Nalej tam ocet a pak(druhý den) brouky vyndej, opatrně mechanicky štětečkem očisti, propláchni vodou, osuš a hned vypreparuj.
Jo a díky za fotky z ED. :mrk
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Plíseň ve smrtičce

Příspěvek od Cassida »

Pokud chceš mít jistotu, že plíseň zabiješ, tak jedině tím, že to propláchneš protiplísňovým svinstvem. Plísně jsou odolné a ocet jistotu rozhodně nedá (ani octan). Měl jsem smrtičku, kde byl octan. Vyprchal a plíseň se objevila.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Plíseň ve smrtičce

Příspěvek od albert001 »

a co líh?
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Plíseň ve smrtičce

Příspěvek od Pepa »

Já to propláchnu tak 3 - 5 minut v roztokuvody se Savem a pak preparuju.. Brouci se navíc vydesinfikují i očistí a povrchově i trochu odmastí. Dělám to tak, že do lahvičky naleju teplou vodu (cca 60°C), přiloju trochu Sava, vhodím brouky, zavřu skleničku, a pak s ní tu danou dobu pohybuju pomalu jako se šejkrem a brouci se krásně očistí.. výborné je to třeba na čištění hovňáku od trusu nebo na brouky vytažené z pastí, když moc nevoní. Nakovec to propláchnu v malém plastovém cedníčku pod tekoucí vodou.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Plíseň ve smrtičce

Příspěvek od ZdenekH »

odhadneš procento toho mísení se Savem, asi jen trošku, co?
jednou jsem chtěl dobělit lebečky preparovaných malých savců a ač vodou ředěné Savo, zašumělo to a nejtenčí lebeční kosti se rozpustily. Nevím co by to udělalo s broukem, proto se ptám na ten poměr :-)
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Plíseň ve smrtičce

Příspěvek od Pepa »

Jo tak 3-5% roztok ne víc, tedy 5ml sava na 1 dl vody. S chitinem ani barvami to nic nedělá.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Plíseň ve smrtičce

Příspěvek od Haci »

albert001 píše:a co líh?
plísně zalikviduje, ale jejich spory ne. Navíc pokud v něm vykoupeš brouky, taky ti ztvrdnou.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Plíseň ve smrtičce

Příspěvek od JAKUB »

mám vyzkouěenej čpavek - tedy čpavkovou vodu... smrad je to strašnej ale funguje to....
cleridae a fulgoridae kolem koule
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Plíseň ve smrtičce

Příspěvek od Cassida »

JAKUB píše:mám vyzkouěenej čpavek - tedy čpavkovou vodu... smrad je to strašnej ale funguje to....
Silně nedoporučuju! Barví - ztmavuje hmyz. Bílá barva zežloutne,...

Tím protiplísňovým svinstvem výše jsem myslel přípravky určené proti plísni. Dříve se používal např. Lastanox (byl účinnej, ale tuším, že obsahoval olovo). Dneska je přípravků dostatek. Např. ty, co se používají do barev, omítek, na dřevo,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Plíseň ve smrtičce

Příspěvek od JAKUB »

Cassida píše:
JAKUB píše:mám vyzkouěenej čpavek - tedy čpavkovou vodu... smrad je to strašnej ale funguje to....
Silně nedoporučuju! Barví - ztmavuje hmyz. Bílá barva zežloutne,...

Tím protiplísňovým svinstvem výše jsem myslel přípravky určené proti plísni. Dříve se používal např. Lastanox (byl účinnej, ale tuším, že obsahoval olovo). Dneska je přípravků dostatek. Např. ty, co se používají do barev, omítek, na dřevo,...
hm zatim sem se nějak nevšim... nemám zas tak velkou frekvenci plesnivejch brouků :-)
cleridae a fulgoridae kolem koule
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Plíseň ve smrtičce

Příspěvek od JAKUB »

naopak - naprosto k tematu - lepší je zabránit plísni ve vzniku než se jí složitě zbavovat.....
cleridae a fulgoridae kolem koule
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Plíseň ve smrtičce

Příspěvek od albert001 »

A co preparace brouků, na kterých je třeba jen trocha plísně? Brouci se trochu rozpadají (ale jen trochu), zdá se, že plíseň je vevnitř. Když vyschnou, je to už v pohodě, očistím - li plíseň venku?
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“