Plesniví brouci

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Plesniví brouci

Příspěvek od albert001 »

Jak preparujete v krabičce zplesnivělý materiál? Já se snažím opatrně vypreparovat klasickým způsobem, případně ještě vymáchám v ethanolu, octanu či podobném činidle. Jaké máte zkušenosti s preparací a prací s takto znehodnocenými jedinci?
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
PavelJakubec
Příspěvky: 257
Registrován: 02 kvě 2010, 09:25
Bydliště: Praha

Re: Plesniví brouci

Příspěvek od PavelJakubec »

Já to jako ty máchám v lihu, ale většinou je to k ničemu a mám místo brouka takové puzzle na štítku.
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Plesniví brouci

Příspěvek od Nebria »

Bohužel mívají snahu se rozpadat, jestliže není zaplísnění velké a není zašpiněný štítek, stačí přetřít a očistit brouka štětečkem namočeným v lihu. Restaurátorky mi namíchaly vodičku - strašný smrad a bohužel má snahu barvit brouky do hněda, dá se to však odstranit v okeně, jenže to se týče jen velkých brouků a bez barevné pigmentace, Purpuricena bych tím nepucoval :cry
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
Fčelda
Příspěvky: 452
Registrován: 02 kvě 2010, 11:08
Bydliště: Praha

Re: Plesniví brouci

Příspěvek od Fčelda »

jeden sběr z Řecka, který mi zplesnivěl, jsem vyráchal v savu. Preparovat se dalo, akorát tykadla a chodidla občas upadla, naštěstí to všechno byli skoro černí brouci, takže nebyl problém ohledně tomentu. A na podzim jsem preparoval následující kus C. problematicus a úplně v pohodě. Jen to bylo v octanu.
Přílohy
374.jpg
Tenebrionidae P, Aphodiini CZ, Carabini P, okrajově Silphinae E, Lethrinae E
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Plesniví brouci

Příspěvek od Cassida »

Možná zbytečné, ale osobně bych takový materiál vykoupal v něčem s obsahem fungicidu (nějaká protiplísňová svinstva) - už se rozebíralo myslím vícekrát v jiných vláknech. Stejné jako uchovávání sběrů na/po expedicích (v čem napouštět piliny atd.). Jenom lihu bych nevěřil (aby nějaké spory náhodou nepřežily). Plísně (zvláště ty tropické) jsou svinstvo a nikdy nevíte, co je to zač.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“