Hrúbka špendlíkov

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
LucanusCervus
Příspěvky: 93
Registrován: 05 čer 2010, 15:04
Bydliště: Jalovec - Liptov, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Hrúbka špendlíkov

Příspěvek od LucanusCervus »

Prosím Vás aká je najvhodnejšia hrúbka špendlíka, ktorým má byť pripichnutý nalepovací štítok s chrobákom? Postačí 0,45 mm pre chrobáky (brouky) do 2 cm? Bude táto hrúbka dostatočne silná na to aby štítok i s váhou chrobáka udržala? Ďakujem.
Uživatelský avatar
Martináček
Příspěvky: 142
Registrován: 04 kvě 2010, 07:55
Bydliště: Zlín

Re: Hrúbka špendlíkov

Příspěvek od Martináček »

Zdravím na Slovensko. Já používám špendlíky č.2 tedy sílu 0,45mm jen na menší štítky do 20x8mm. Spíše však dávám č.3 tloušťka 0,5mm a od štítku 10x30 dávám č.4. Universální rada není, každý na to může mít jiný názor. Někdo používá silnější, druhý je považuje za silné "krováky". Taky záleží na kvalitě štítku a jeho síle. Hlavní je, aby se štítek s broukem neprotáčel. Musíš si to vyzkoušet. Pokud zvolíš ze začátku slabší špendlík a protáčí se to,tak ho nahradíš silnějším. Nebo tomu pomůžeš jako já : 1.) Vytáhnu protáčející se špendlík 2.) Otřepy papíru štítku po zapíchutém špedlíku tvrdou pinzetou vrátím zpět, dírku jakoby zmenším 3.) Zakápnu dírku mírně lepidle (Herkulesem) a nechám zaschnout. Tím papír na štítku ztvrdne. 4.) Opět propíchnu štítek špendlíkem (spíše o jedno číslo větším). A pak to drží. Pokud to chceš mít jistější, tak propíchneš štítek před zachnutím lepidla. Tím to drží lépe. Někdo to tak dělá. Já to používám minimálně a snad jen jako nouzovku.
Krásní brouci nepatří do mražáku, krásní brouci patří na štítek. Ostrý zrak, dobré lovy, pevnou ruku a pohodové výpravy za poznáním přeje Martináček.
Uživatelský avatar
Martin Havránek
Příspěvky: 81
Registrován: 29 dub 2010, 13:50
Bydliště: Lázně Bohdaneč
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrúbka špendlíkov

Příspěvek od Martin Havránek »

já používám 3 a výš :)
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrúbka špendlíkov

Příspěvek od Michal »

Dříve jsem to dělil podle velikostí štítku, ale nyní už používám téměř na vše velikost č.3 ... jen na piluny č.4 - 5.
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
DeTailes

Re: Hrúbka špendlíkov

Příspěvek od DeTailes »

Taky používám číslo 3...myslím, že až takový rozdíl tam není.
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Hrúbka špendlíkov

Příspěvek od Vašek »

Na štítky do velikosti 25x.. používám č.3
na štítky 30x.. až 38x... č.4
na větší č.5 (na největší, myslím že to je 70x dávám č.6 - na to mi ale asi bude stačit balíček špendlíků na celý život :D ) - na slabších se časem protáčejí
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
DeTailes

Re: Hrúbka špendlíkov

Příspěvek od DeTailes »

To existujou stitky i 70x? Kde se kupuji?
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Hrúbka špendlíkov

Příspěvek od Vašek »

No právě že je dělal Jindra Procházka. Dokonce myslím, že největší dělal 80x
Takhle vypadá nalepená slečna Wellensi (i když štítek není vidět, ale je tam :D ):
http://www.biolib.cz/cz/taxonimage/id40 ... nid=422073
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
DeTailes

Re: Hrúbka špendlíkov

Příspěvek od DeTailes »

Už nedělá?
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Hrúbka špendlíkov

Příspěvek od Vašek »

přečti tohle téma: viewtopic.php?f=41&t=37
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“