Kudlanky

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
filskl
Příspěvky: 20
Registrován: 26 čer 2014, 13:33

Kudlanky

Příspěvek od filskl »

Dobrý den,

jsem chovatel kudlanek a chtěl bych si udělat takovou sbírku druhů na výstavu. Nemám s tímto však žádné zkušenosti, proto by mě zajímalo, jestli lze preparovat již mrtvou kudlanku (nechce se mi jí zabíjet) a jen ji namočit do chemikálií, nebo je nutné ji otrávit. Nerad bych totiž, aby mi začala hnít. Její zadeček má docela velký objem, cca jako menší tarantule. Zajímalo by mě jak se to řeší, jestli se tyto místa vyprazdňují, nebo napustí čímsi? Konkrétně se jedná o druh Hierodula Membranacea a Hierodula Majuscula. (ty patří mezi velké kudlanky, cca 10cm)

Děkuji předem za vaše názory a rady


filskl
Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 500
Registrován: 29 dub 2010, 13:40
Bydliště: Střelice u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Kudlanky

Příspěvek od Honza H. »

Lze určitě použít i čerstvě uhynulou kudlanku. Pokud má velký zadeček, je vhodné jej vyprázdnit, aby po preparaci, během schnutí, nezačaly útroby hnít. Nejčastější způsob, používaný i u ostatního hmyzu s velkým zadečkem, je ze spodní části zadeček jemnými nůžkami podélně rozstřihnout, útroby vytahat pinzetou, dutinu eventuleně vytřít smotkem vaty namožené do benzínu či jiného rozpouštědla a poté vycpat vatou či buničinou, aby se zadeček při následném schnutí nedeformoval.. Viděl jsem i způsob, kdy lze zadeček vyplnit čirým sanitárním silikonem. Poté jedince klasicky vypreparovat, nechat vyschnout.. Způsob preparace cca takhle.
filskl
Příspěvky: 20
Registrován: 26 čer 2014, 13:33

Re: Kudlanky

Příspěvek od filskl »

Perfektní, děkuju, přesně takhle jsem si to představoval. Nemůže ale potom taková sbírka zapáchat? Jen aby mi to hned nevyhodili z domu :-D
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Kudlanky

Příspěvek od Yohaness »

Ale ty tykadla jim netrhej, jestli je bude mít v pořádku, můžeš je preparovat podél těla. :)
Nyní vážně - mám pocit, že kudlanky, strašilky a podobná havěť při preparaci a následném vysušení ztrácejí barvy. Jednou jsem vypreparoval z tropů dovezenou, barevně nádhernou kudlanku a stal se z ní nevýrazný nahnědlý preparát. Tak abys pak nebyl smutný. :mrk
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
filskl
Příspěvky: 20
Registrován: 26 čer 2014, 13:33

Re: Kudlanky

Příspěvek od filskl »

Kudlanek budu mít stále dost, takže kdyby náhodou po letech nějaká vybledla, tak ji vyměním. Přidává se do té krabice s preparáty nějaký roztok proti bakteriím, nebo něco takového? Myslím kvůli zápachu a plísním.
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Kudlanky

Příspěvek od Vindobon »

Jediné smysluplné a účinné řešení proti plísním je suché skladování preparátů, podobně co se týče baktérií. Problémem můžou být rušníci a případně pisivky. Jinak ochrana sbírky před škůdci se tu už probírala.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Kudlanky

Příspěvek od Cmelik »

filskl píše:Perfektní, děkuju, přesně takhle jsem si to představoval. Nemůže ale potom taková sbírka zapáchat? Jen aby mi to hned nevyhodili z domu :-D
Neblázni, teprve mírný zápach mrtvého hmyzu spolu s invetem (tím starým, krystalickým) dával krabicím, potažmo celé sbírce to pravé kouzlo.
Giannis

Re: Kudlanky

Příspěvek od Giannis »

filskl píše:Perfektní, děkuju, přesně takhle jsem si to představoval. Nemůže ale potom taková sbírka zapáchat? Jen aby mi to hned nevyhodili z domu :-D
Neboj se nikdo tě nevyhodí :D hele Invet je už minulost,tablety sehnat nejdou,ale mělo to svoje kouzlo.No a když tam dáš levandulové tablety,tak ty krabice budou krásně voňavé.
filskl
Příspěvky: 20
Registrován: 26 čer 2014, 13:33

Re: Kudlanky

Příspěvek od filskl »

Ok, děkuju vám všem za rady, třeba někdy pošlu fotky sbírky. Jinak kdybyste měl někdo v budoucnu zájem o kudlanky, budou k dostání, kdyžtak nápišu do jiného vlákna.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Kudlanky

Příspěvek od aphodius »

filskl píše:...jsem chovatel kudlanek... Konkrétně se jedná o druh Hierodula Membranacea...
Tak to jsou docela hovada:
Přílohy
hierodula_membranacea01.jpg
filskl
Příspěvky: 20
Registrován: 26 čer 2014, 13:33

Re: Kudlanky

Příspěvek od filskl »

No, ale je pravda, že na fotkách vypadají větší.
filskl
Příspěvky: 20
Registrován: 26 čer 2014, 13:33

Re: Kudlanky

Příspěvek od filskl »

Zdravím,

vypreparoval jsem kudlanku, vykoupal v asi 8% lihu, ale stejně asi po týdnu byla kompletně černá, :head začalo to hlavou, trupem, atd.... Myslím, že je to tím lihem. Má se používat silnější? Nebo jak tento hmyz připravíte na sušení vy? Vnitřnosti ze zadečku jsem také vyndal, takže v něm nic nezůstalo. Brouk mi vždy normálně uschnul, ale nikdy jsem sbírku nedělal, takže nevím co by dělal časem.
nikde jsem na internetu nenašel, jestli se hmyz nějak musí připravit k následné preparaci. Opomenul jsem něco důležitého? Sušil jsem ji na látkové podložce (suché) normálně v pokoji.

Předem děkuji za vaše odpovědi,

filskl
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Kudlanky

Příspěvek od Cassida »

filskl píše:Z, vykoupal v asi 8% lihu,
To si ji koupal v silnějším pivu ne? :D Normální ležák má kolem 5% :) To se pak nediv. To i technický benzín, nebo denaturovaný líh je lepší volba,... Někde na fóru už se psalo o konzervačních činidlech. Osobně jsem nikdy ani kudlanku, ani větší "kobylky" v ničem nemáčel a normálně preparoval na sucho (i bez vyndávání vnitřností). Vždy zatím bez problémů.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Kudlanky

Příspěvek od marion »

Vždy jsem vše preparoval nasucho a bez problémů. Většinu matriálu jsem preparoval v práci na službách a pohoda, teď občas něco dělám doma (rodinný domek-přízemí-větší vlhkost) a větší brouci nebo blanokřídlí nechtějí schnout a jedno větší šídlo dokonce shnilo místo aby uschlo. Chci tím říct, že je zřejmě podtstatnější je sušit větší hmyz co nejrychleji jinak neschne ztrácí barvy, černá až shnije. Zatím jsem neskoušel sušení na topení ?! máte zkušenost?

samozřejmě u 99% mých sběrů to je jedno- jsou do 1 cm :D
filskl
Příspěvky: 20
Registrován: 26 čer 2014, 13:33

Re: Kudlanky

Příspěvek od filskl »

No jo, to mě vůbec nenapadlo. Pivo zrovna desinfekce není :-D Díky, příště zkusim topení, mam ještě pár pokusů.
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“