Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
OndraK
Příspěvky: 1366
Registrován: 03 kvě 2010, 06:37
Bydliště: Zlín

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od OndraK »

Díky všem za cenné informace.
Melandryidae (W), Tetratomidae (W), Stenotrachelidae (W), Synchroidae (W), Trictenotomidae (W), Salpingidae (P), dřeváci a houbáci (WP), všechna Coleoptera (CE)
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od marion »

J.P. píše: 25 úno 2017, 15:26
marion píše: 25 úno 2017, 09:21 Já bych řekl, že to je okolí Bratislavy, pokud by ovšem com. znamenalo Prešpurskou župu, tak to je většina Slovenska a velká část Maďarska.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pre%C5%A1 ... _%C5%BEupa
No většina Slovenska určitě ne. Prešburská župa (Pozsony) je jen ta tmavě šedá oblast na té mapě Uherska.
Máš pravdu, kouikal jsem narycjhlo a neuvědomil si, že to je celé Maďarsko :oops:
Nicolascoleoptera
Příspěvky: 249
Registrován: 16 dub 2015, 11:09

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od Nicolascoleoptera »

zdravím, nevím kam jinam bych tuto prosbu psal, tak ji dám sem: na pražské burze společnosti byl pán z Prahy 4, prodával štítky ve všech možných formátech, rozdával vzorník s kontaktem, nemohl byste ho sem někdo naskenovat, případně do sz napsat ten telefon? Díky moc
Anthaxiini W
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od DejF »

Nevím, jak moc je aktuální ceník, ale vše ostatní by mělo být OK
Přílohy
_20170608_183326.JPG
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od marion »

Rád bych upřesnění, není to tentýž pán Šafanda, který už štítky nedělá ? děkuji
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od DejF »

Jarda Šafanda štítky dělá, cca před čtrnácti dny jsem jich pár tisíc zase bral :mrk
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od marion »

Tak nevím jestli se pletu, ale asi loni jsem na toto číslo volal a někdo z rodiny mi sdělil, že je nedělá, ale možná si pletu výrobce-při mé sklerose. Pokud funguje, je to škoda, protože zrovna jsem si objednal jinde.
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od krep »

Možná jsi si ho spletl s panem Polanským, který bohužel nedávno zemřel.
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Nicolascoleoptera
Příspěvky: 249
Registrován: 16 dub 2015, 11:09

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od Nicolascoleoptera »

uff, to se mi ulevilo, že funguje, schválně jsem čekal, jak to dopadne.jdu si objednat. Díky, Dejfe za sken. jinak mám zas něco z FR, pokud se na to chceš mrknout (letos víc druhů).
Anthaxiini W
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od kutilka »

Prográmek Jardy Štěpánka na tvorbu a tisk lokalitních štítků. Dá se použít i na determinační štítky.
Nutná registrace.
Trvalo mi cca hodinu, než jsem pochopil všecky nuance, ale pak už to byla pohoda.
Našel jsem pár mušek, zkusím se s ním domluvit na vylepšení.
https://www.entolabels.eu/cs/home/
entolabels I.JPG
Entolabels II.JPG
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od Cassida »

To nevypadá zle Kutilko. Jak je ale definována ta velikost? Zásadní je znát rozměry. Bylo by dobré, aby se daly zadat přesné rozměry v mm. A také počet řádků. Já třeba nejvíc používám řádků 5. Fajn by byly i různé fonty písma (možno měnit pro libovolné části textů zvlášť - jak to umožňuje třeba Word).
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
OndraK
Příspěvky: 1366
Registrován: 03 kvě 2010, 06:37
Bydliště: Zlín

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od OndraK »

Kutilko, jen drobná poznámka, nikdy nevíš kam se tvá sbírka či kus z ní dostane. Až bude třeba nějaký cizinec někdy číst pod tvým broukem "Mor. bor." a nebude vědět nic o tom kdo byl sběratel a kde bydlel, resp. z jakého státu pocházel, tak z toho asi moc moudrý nebude. :mrk
Melandryidae (W), Tetratomidae (W), Stenotrachelidae (W), Synchroidae (W), Trictenotomidae (W), Salpingidae (P), dřeváci a houbáci (WP), všechna Coleoptera (CE)
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od kutilka »

To bylo jen pro demonstraci toho, jak prográmek pracuje. :(
Já používám jiné schéma (s mapovými čtverci).
Cassida: Program napsal Jarda Š. pro svého tatu Frantu Štěpánka.
Který byl znám svými totálně nečitelnými lokalitními štítky. :)
Pokusím se přemluvit jej na lehkou modifikaci programu, aby byl použitelný i pro náročnější použití.
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od bozapetr »

necitelnymi? NEVYHOVUJICIMI !!! jmeno lokality a snad ?? datum ... clovek nevedel,jestli to je z bulharska nebo ceska ...
-( a zvlast to mrzi z duvodu, ze brouky chyta moc pekne -))
Naposledy upravil(a) bozapetr dne 21 srp 2017, 12:43, celkem upraveno 1 x.
koroner
Příspěvky: 95
Registrován: 30 dub 2010, 07:19
Bydliště: Otrokovice

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od koroner »

OndraK píše: 18 srp 2017, 23:09 Kutilko, jen drobná poznámka, nikdy nevíš kam se tvá sbírka či kus z ní dostane. Až bude třeba nějaký cizinec někdy číst pod tvým broukem "Mor. bor." a nebude vědět nic o tom kdo byl sběratel a kde bydlel, resp. z jakého státu pocházel, tak z toho asi moc moudrý nebude. :mrk
Mordor?
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od míra »

:D Kutilko
a nešlo by autora přemluvit, aby program byl určen i pro méne náročné? :D Asi hodinu jsem se pokoušel vytvořit štítek, bez uspěchu, možná by pomohl stručný návod.
Já jsem kdysi používal free program který měl 3 velikosti štítku a co jsi do štítku napsal jsi hned viděl, jo ještě si zadal fotn a počet štítků
Bohužel tento program nejde pod win8, win 10.. takže k tisku štítku mám prastarý noubuk, který si v případě potřeby otevřu a vytisknu.

No budu se pokoušet zapojit i zbylé dvě mozkové bunky, tedy pokud to není jen rýha od čepice a snad se podaří,
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od papa »

Můžu se optat proč se registrovat ?
......celkem levné získání lokalit :-)
jinak :yes
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od marion »

Měl jsem možnost zkoušet různá udělátka a nikdy to nebylo přesně to co si představuju. Nevidím zásadní rozdíl v napsání štítku ve Wordu do formátu, který požívám nebov jeho vytvoření v uvedeném udělátku. Pak to kopírovat ve wordu je taky brnkačka a to píšu ročně mnoho tisíc štítků. pokud se jedná o lokality, které navštěvuju opakovaně, tak současné programy v počítači bez problémů najdou předchozí dokumenty, já si totiž za každý rok ty lokality uložím zvlášť a v dalším roce je zkopíruju a přidávám další. To zajímavější je to z determinákama, kde je fajn používat zavedenou databazi, zvláště, když dělám všechny brouky a je to několik tisíc položek, nějaké udělátko mám od kolegy, ale stejně o nakonec píšu taky ve wordu, to je sice zdržovačka, ale zase ne tak dramatická.

Přikládám aktuálně rozpracované lokality z letoška. Kdy nahoře jsou unikátní texty, které pak kopíruju dle potřeby. Zvláště v cizině je největší problém "vytvořit" lokalitu, zvláště v cizině, když sbírám uprostřed ničeho a mám jen souřadnice.
Přílohy
Lokality-2017-new.doc
(921.5 KiB) Staženo 480 x
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od kutilka »

marion (a ostatní) :
Word je word, ale každý jej neumí, či jej nevlastní.
Myslím, že pro amatérské použití se po malých úpravách tento prográmek dá použít.
Bylo by škoda odradit začátečníky problémy s psaním lokalit.
Programů na tvorbu lokalit je víc.
Já sám používám program, kde je přednastavený seznam všech obcí v ČR,SR a několika středoevropských států s příslušnými mapovými čtverci.
Které si můžu rozkliknout a upřesnit přidáním podčtverců A,B,C,D, popř. ještě a,b,c,d.
Umožňuje i psaní determinačních štítků z přednastavené databáze druhů.
To jen tak na okraj... :)
papa:
Jarda brouky nesbírá a Franta nekamarádí s internetem. Takže se bát nemusíš... :)
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Štítky - lokalitní, determinační, sbírkové...

Příspěvek od hong »

marion píše: 22 srp 2017, 09:28 Přikládám aktuálně rozpracované lokality z letoška. Kdy nahoře jsou unikátní texty, které pak kopíruju dle potřeby. Zvláště v cizině je největší problém "vytvořit" lokalitu, zvláště v cizině, když sbírám uprostřed ničeho a mám jen souřadnice.
Marione :yes :yes
Ale vysvětli mi, kdy všechny ty lokality (a způsob sběru atd.) přesně popíšeš? To máš tak dobrou paměť, že to doplníš do záznamníku až večer po akci? Anebo přímo na lokalitě píšeš a píšeš či diktuješ do mobilu (a ztrácíš čas vyměřený na lov)? To si vzpomeneš večer, že tuhle breberku jsi vyšlapal z kaluže, tuhle sebral na květu, tuhle vyslídil v porostu, tuhle....
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“