Kam bezpečně s právě preparovaným materiálem?

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
matej
Příspěvky: 155
Registrován: 30 dub 2010, 13:12

Kam bezpečně s právě preparovaným materiálem?

Příspěvek od matej »

Včera mě pes shodil plato s právě preparovanými věcmi a dost špeky. Vše na maděru. Já to většinou dávám pak rychle do krabice, ale není nějaký typ na uložení těchto většinou špendlíky opíchaných, lepených věcí?
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: kam bezpečně s právě preparovaným materiálem

Příspěvek od papa »

např. krabice od bot :-) nepráší se ti na to ..dobře to schne .. mám jich už asi přes padesát .. to ti už nikdo neshodí
co mám dělat ale s těma blbejma botama ku..va
Vindobon
Příspěvky: 1539
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: kam bezpečně s právě preparovaným materiálem

Příspěvek od Vindobon »

matej píše:Já to většinou dávám pak rychle do krabice...
Je-li míněna obvyklá sbírková, tedy dobře těsnící krabice, hrozí plíseň anebo poškození barev. Chce to nechat vyschnout a až potom přepíchat do sbírkových krabic. Na sušení se hodí třeba zmíněné krabice od bot, jen je třeba si hlídat rušníky; do takových krabic se dostanou mnohem snáze než do sbírkových s těsným víkem.

Alternativně lze i čerstvě preparovaný materiál (nalepovaný, s napichovaným to pochopitelně nejde) napíchat do sbírkové krabice, je ale nutné ji aspoň jednou za den otevřít a vyvětrat, dokud preparáty nevyschnou. Jak moc hrozí plíseň, záleží také na množství; kvůli jednomu čerstvě vypreparovanému broukovi nemusíme krabici denně větrat.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Kam bezpečně s právě preparovaným materiálem?

Příspěvek od míra »

Každý entomolog pracující profesionálně by měl používat výhradně k tomu určenou techniku. Například profesionální řadu IKEA entomologische vercajk.
Na sušení právě preparovaných věcí se mi osvědčila řada KVISLLE entomologische krabic (na snímku bílá plechová krabice vpravo. Zároven doporučuji typovou židli HOOLME entomologische sesle, na snímku rovněž vidíte profesionální svítidla řady SVITAJCK entomologische kukni. V šuplíku sice nevidíte ale je tam lahev SWERGE limonad keyrum. Jo a taky tip na cvičící brouky při preparaci. Osvědčilo se mi takového jedince zapíchnout do švedské kuličky IKEA(pozor zásadně hlavou napřed) Pak je možné trochu namočit do omáčky lunsgrund a šup,,, sežrat. A brouk necvičí :D
A ted vážně.
Opravdu se mi osvědčila krabice jménem KVISLLE. Je to plechová krabice s 4 šuplíky, které nemají boky a jsou polepeny korkem. Vždycky vezmu prázdný šuplík, dám na stolek, na to mohu pokládat kousky polysterenu, kde preparuji. Pak brouky vypreparované mohu i s šuplíkem a polysterenem zašouplnout do krabice( vejde se pohodlně), nebo případně mohu preparované brouky zapíchat jen na dno zásuvky na korek a zastrčit. Krabice větrá, mám ji nad topením. Pro mne osobně šikovná pomůcka, viz foto.
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Kam bezpečně s právě preparovaným materiálem?

Příspěvek od Vašek »

Léta používám na sušení papírové krabice, které se používají pro ukládání tiskopisů A4 a mají je v každém lepším obchodě s kancelářskými potřebami.
Je docela vzdušná a materiál tam můžu nechat schnout jak dlouho chci. Jen ji občas kvůli breberám vystříkám Biolitem.
Nechce se mi fotit, tak jen odkaz:
http://www.paketo.cz/krabice-skladaci-s ... GwodSK0OGA
Používám ty nejnižší, 50mm vysoké. Stojí doslova pár korun a kus polystyrenu se sežene vždy :)
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: kam bezpečně s právě preparovaným materiálem

Příspěvek od Vašek »

papa píše:např. krabice od bot :-) nepráší se ti na to ..dobře to schne .. mám jich už asi přes padesát .. to ti už nikdo neshodí
co mám dělat ale s těma blbejma botama ku..va
Krabice od bot je zbytečně vysoká
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
matej
Příspěvky: 155
Registrován: 30 dub 2010, 13:12

Re: Kam bezpečně s právě preparovaným materiálem?

Příspěvek od matej »

Opravdu se mi osvědčila krabice jménem KVISLLE. Je to plechová krabice s 4 šuplíky, které nemají boky a jsou polepeny korkem. Vždycky vezmu prázdný šuplík, dám na stolek, na to mohu pokládat kousky polysterenu, kde preparuji. Pak brouky vypreparované mohu i s šuplíkem a polysterenem zašouplnout do krabice( vejde se pohodlně), nebo případně mohu preparované brouky zapíchat jen na dno zásuvky na korek a zastrčit. Krabice větrá, mám ji nad topením. Pro mne osobně šikovná pomůcka, viz foto.
to vypadá dobře, dík
drží tam na korku ti brouci?
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Kam bezpečně s právě preparovaným materiálem?

Příspěvek od hong »

dík, Míro, za inspiraci, dnes jsem koupil Kvislle...
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Kam bezpečně s právě preparovaným materiálem?

Příspěvek od míra »

hong píše:dík, Míro, za inspiraci, dnes jsem koupil Kvislle...
:yes
JÁ NESNÁŠÍM IKEU :D
ale musím musím, a občas i něco koupím
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Kam bezpečně s právě preparovaným materiálem?

Příspěvek od papa »

míra píše:
hong píše:dík, Míro, za inspiraci, dnes jsem koupil Kvislle...
:yes
JÁ NESNÁŠÍM IKEU :D
ale musím musím, a občas i něco koupím
.. je to pěkné, ale bohužel to nemá předek .. (je to na něco jiného to chápu :) - tak to se na to asi prášit bude, pokud tam něco nepřiděláš,
500Kč také není málo, pro mne x 50 ks hm :whew
matej
Příspěvky: 155
Registrován: 30 dub 2010, 13:12

Re: Kam bezpečně s právě preparovaným materiálem?

Příspěvek od matej »

papa píše:
míra píše:
hong píše:dík, Míro, za inspiraci, dnes jsem koupil Kvislle...
:yes
JÁ NESNÁŠÍM IKEU :D
ale musím musím, a občas i něco koupím
.. je to pěkné, ale bohužel to nemá předek .. (je to na něco jiného to chápu :) - tak to se na to asi prášit bude, pokud tam něco nepřiděláš,
500Kč také není málo, pro mne x 50 ks hm :whew

Já si koupil a myslím, že moje otázky vyřešilo. Zatím se mi tam vešlo týden preparace plus předtím již zpreparované a vyschlé, co jsem jen nestačil zařadit. Celkem 350 kusů brouků.
Pokud počítám, že do týdne je brouk suchý, tak papo zprepčíš za týden více jak 350x50, tedy 150 000 kusů brouků? :D To je více bež rusinsect a insect sale a všechny ostatní prodejní trhy dohromady :D
Ale jak píšu, přijde mě to na umístění zpreparovaného jak dělané, zepředu vidím co kde je a vytáhnu. Krabice od bot to je opravdu síla :clap
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Kam bezpečně s právě preparovaným materiálem?

Příspěvek od karlos »

Také používám na sušení krabice od bot. A to přímo velké krabice od dámských kozaček. Jednoduchým řezem je srovnám na výšku mírně přesahující muzejku, papírovou páskou zafixuji ořízlé okraje a dovnitř vlepím polystyren. Celá operace zabere cca 20 minut, což je méně než cesta do Ikei. Výrobní náklady 0, spokojenost nekonečná.
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Kam bezpečně s právě preparovaným materiálem?

Příspěvek od papa »

karlos píše:Také používám na sušení krabice od bot. A to přímo velké krabice od dámských kozaček. Jednoduchým řezem je srovnám na výšku mírně přesahující muzejku, papírovou páskou zafixuji ořízlé okraje a dovnitř vlepím polystyren. Celá operace zabere cca 20 minut, což je méně než cesta do Ikei. Výrobní náklady 0, spokojenost nekonečná.
ty voe Karlosi, mne už asi začal zakrňovat mozek :D to mne vůbec nenapadlo, že to můžu seříznout, jdu na to :doh
už se těším na květen !!
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Kam bezpečně s právě preparovaným materiálem?

Příspěvek od papa »

matej píše:
papa píše:
míra píše: :yes
JÁ NESNÁŠÍM IKEU :D
ale musím musím, a občas i něco koupím
.. je to pěkné, ale bohužel to nemá předek .. (je to na něco jiného to chápu :) - tak to se na to asi prášit bude, pokud tam něco nepřiděláš,
500Kč také není málo, pro mne x 50 ks hm :whew

Já si koupil a myslím, že moje otázky vyřešilo. Zatím se mi tam vešlo týden preparace plus předtím již zpreparované a vyschlé, co jsem jen nestačil zařadit. Celkem 350 kusů brouků.
Pokud počítám, že do týdne je brouk suchý, tak papo zprepčíš za týden více jak 350x50, tedy 150 000 kusů brouků? :D To je více bež rusinsect a insect sale a všechny ostatní prodejní trhy dohromady :D
Ale jak píšu, přijde mě to na umístění zpreparovaného jak dělané, zepředu vidím co kde je a vytáhnu. Krabice od bot to je opravdu síla :clap
Jestli mi goliáši a helicoprisové, sternocery, scarabaeusové, piluny apod ... vyschnou za týden .. ok ... mne teda ne, a už to řeším i sušením u kamen abych to popohnal :)
Preparoval jsem v pátek (o víkednu nemohu) a za jeden den jsem udělal 4 krabice od kozaček a krabička se špendlíkama je v pr... (1000ks).
Momentálně mám doma na sušení asi těch 50 krabic ... dokud nebudu mít vypreparované z výpravy všem tak to nebudu rozpíchávat do krabic na určování nebo sbírkových :whew
Ale to je můj postup ... mne se to rovnátko z ikeii líbí, jen nemá dveře :)
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Kam bezpečně s právě preparovaným materiálem?

Příspěvek od papa »

papa píše:
matej píše:
papa píše:
.. je to pěkné, ale bohužel to nemá předek .. (je to na něco jiného to chápu :) - tak to se na to asi prášit bude, pokud tam něco nepřiděláš,
500Kč také není málo, pro mne x 50 ks hm :whew

Já si koupil a myslím, že moje otázky vyřešilo. Zatím se mi tam vešlo týden preparace plus předtím již zpreparované a vyschlé, co jsem jen nestačil zařadit. Celkem 350 kusů brouků.
Pokud počítám, že do týdne je brouk suchý, tak papo zprepčíš za týden více jak 350x50, tedy 150 000 kusů brouků? :D To je více bež rusinsect a insect sale a všechny ostatní prodejní trhy dohromady :D
Ale jak píšu, přijde mě to na umístění zpreparovaného jak dělané, zepředu vidím co kde je a vytáhnu. Krabice od bot to je opravdu síla :clap
Jestli mi goliáši a helicoprisové, sternocery, scarabaeusové, piluny apod ... vyschnou za týden .. ok ... mne teda ne, a už to řeším i sušením u kamen abych to popohnal :)
Preparoval jsem v pátek (o víkednu nemohu) a za jeden den jsem udělal 4 krabice od kozaček a krabička se špendlíkama je v pr... (1000ks).
Momentálně mám doma na sušení asi těch 50 krabic ... dokud nebudu mít vypreparované z výpravy všem tak to nebudu rozpíchávat do krabic na určování nebo sbírkových :whew
Ale to je můj postup ... mne se to rovnátko z ikeii líbí, jen nemá dveře :)
Nejsem génius, ale:
papo zprepčíš za týden více jak 350x50, tedy 150 000 kusů brouků
350x 50 = 17500 ne ???
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Kam bezpečně s právě preparovaným materiálem?

Příspěvek od marion »

ad papa - jen pro upřesnění tvého textu-znamená to, že jsi v pátek za jeden den vypreparoval 1000 kusů brouků ? pokud ano pak smekám, ono totiž text, že jsi spotřeboval 1000 špěndlíků (včetně fixace brouků?) a naplnil 4 krabice od kozaček nic neříká o počtu brouků, to já bych plni 4 krabice od kozaček měsíc :-)
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Kam bezpečně s právě preparovaným materiálem?

Příspěvek od papa »

marion píše:ad papa - jen pro upřesnění tvého textu-znamená to, že jsi v pátek za jeden den vypreparoval 1000 kusů brouků ? pokud ano pak smekám, ono totiž text, že jsi spotřeboval 1000 špěndlíků (včetně fixace brouků?) a naplnil 4 krabice od kozaček nic neříká o počtu brouků, to já bych plni 4 krabice od kozaček měsíc :-)
nepočítám to, odhaduji pouze podle spotřeby špendlíků, takže min. 800 až 1000 ks, převážně hovno brouci, samozřejmě bez fikace na to musím používat poslední dobou kancelářské špendlíky, který jsou na prd ...
PS: bohužel najít celý den na preparaci je pro mne velký úspěch, většinou dělám jen večer po 100-200ks :nech a to pouze prosinec-půlka března ... pak již jdu na lov :) a tak se mi to jen hromadí :sweat
hovno.jpg
tesa.jpg
Naposledy upravil(a) papa dne 29 úno 2016, 10:35, celkem upraveno 3 x.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Kam bezpečně s právě preparovaným materiálem?

Příspěvek od marion »

Tak to je síla. U mně záleží na tom co preparuju, třeba takoví plavčíci pro hali+ jde jen o to jak rychle vyndám štítek-kápnu lepidlo-položím na to brouka bok a napíchnu na špendlík, Scarabaedi jsou taky dobře, když jsem preparoval kolegovi materiál s tanzanie, tak takoví Scarbaeidi nad 1-2 cm šli úplně dobře, horší jsou tesařící z těch na všechny strany něco trčí :P no a nejhorší jsou kulatí prťavci kde preparuju genitalie, to klidně s jedním strávím třeba 10 minut.
Zase to má ale výhodu že neřeším sušení, než je upravím, tak jsou skoro uschlí :D
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Kam bezpečně s právě preparovaným materiálem?

Příspěvek od Štěpán »

karlos píše:Také používám na sušení krabice od bot. A to přímo velké krabice od dámských kozaček. Jednoduchým řezem je srovnám na výšku mírně přesahující muzejku, papírovou páskou zafixuji ořízlé okraje a dovnitř vlepím polystyren. Celá operace zabere cca 20 minut, což je méně než cesta do Ikei. Výrobní náklady 0, spokojenost nekonečná.
Taky mám krabici od dámských kozaček, výborná věc :yes
Štěpán
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“