Turborozvlhčení

Vše o preparování hmyzu.. metody, tipy, rady a pomůcky
Odpovědět
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 586
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Turborozvlhčení

Příspěvek od prosektor »

Ve Winklerově klasice Sbíráme hmyz a zakládáme entosbírku jsem narazil na Barberovu tekutinu, která by měla umět rychlé lokální rozvlhčení materiálu, např. kvůli vyndání genitálu - stačí prý potřít štětcem. Máte s tím někdo zkušenost?

Složení: 95% alkohol (53 dílů), voda (49), etylacetát (19), benzen (7).
Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 500
Registrován: 29 dub 2010, 13:40
Bydliště: Střelice u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Turborozvlhčení

Příspěvek od Honza H. »

Další způsob "turborozvlhčení" je dát suchého brouka do injekční stříkačky, nalít do stříkačky vodu (asi 1/3 objemu), pak pístem stříkačky opatrně vytlačit přebytečný vzduch. Palcem ucpat konus stříkačky a tahem za píst vytvořit ve stříkačce podtlak. Vzduch v broukovi expanduje a vybublá z něj ven. Pak pro změnu vytvořit pístem ve stříkačce přetlak - voda vnikne pod tlakem do brouka. Takto na střídačku podtlak/přetlak asi 10x a brouk je poměrně slušně rozvlhčený.
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Turborozvlhčení

Příspěvek od karlos »

Nemusíš ani použít stříkačku. Stačí nalít perlivou vodu do skleničky, pevně uzavřít a zatřepat.
Petrvystrcil

Re: Turborozvlhčení

Příspěvek od Petrvystrcil »

To je všechno moc komplikované,stačí vzít malinký kastrůlek nalít vodu s octem a držet brouka nad výpary.A nebude ani namočený,ani neztratí barvu a bude do minuty rozvlhčený.
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 586
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Turborozvlhčení

Příspěvek od prosektor »

Jde mi o LOKÁLNÍ rozvlhčení, kdy už je brouk na štítku. Pokud by ta Barberova tekutina fungovala, nemusel by se brouk kvůli kopulákům rozvlhčovat celý, ale jen by se potřela prdel.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Turborozvlhčení

Příspěvek od Hali+ »

Zkoušel jsem a nefinguje to moc ideálně. A navíc to při práci docela smrdí. Dělat s tím celý večer by asi byl solidní bolehlav. :nod
Tergity se docela dobře rozvlhčí, ale střed zadečku (střeva) jen tak napůl a ventrity zůstanou tvrdé. Takže ten zadeček potom stejně svým způsobem trháš a obvykle při tom zařvou zadní nohy. Navíc to jde jen u brouků s měkkými krovkami, které jdou pootevřít i suché. U pevných brouků nedostaneš špičkou štětečku na zadeček. Takže na moje skupiny se to nehodí.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 586
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Turborozvlhčení

Příspěvek od prosektor »

Milane díky za informaci, tohle jsem potřeboval vědět, dotyčnou lživou stránku z knížky vytrhnu! :hand
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Turborozvlhčení

Příspěvek od marion »

U drabčíků to není problém, ale tam stačí jakákoli tekutina na poslední 2 články a pak zboku vyšťouchnout (já to sliním, je to tekutina po ruce :-))
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Turborozvlhčení

Příspěvek od Hali+ »

prosektor píše: 24 dub 2017, 07:44Milane díky za informaci, tohle jsem potřeboval vědět, dotyčnou lživou stránku z knížky vytrhnu! :hand
marion píše: 24 dub 2017, 08:41U drabčíků to není problém, ale tam stačí jakákoli tekutina na poslední 2 články a pak zboku vyšťouchnout (já to sliním, je to tekutina po ruce :-))
Přesně tak! Na některé skupiny brouků to asi použitelné bude. Třeba právě na ty drabčíky by se to asi hodit mohlo. Záleží na jakou skupinu brouků to potřebujete. Muselo by se to pak stejně vyzkoušet.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Preparace hmyzu /Insect preparation/“