Dezinfekce sbírky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od marion »

Kdysi jsem použival thymol do smrtiček jako ochranu před plesnivěním a bylo to bez problémů, podobně se osvědčil i starý Invet.(samozřejmě jsem smrtil octanem a Thymol či Invet přidal až pak, jinak brouci ztvrdli). Hlavně u materiálu z vody (vlhké piliny a zřejmě i spory na broucích), mršin a exkrementů to bez toho déle uchovat nešlo (často plesnivěli už za 3 dny).
Woody
Příspěvky: 59
Registrován: 13 pro 2014, 18:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Woody »

marion píše: 01 čer 2020, 10:31 Kdysi jsem použival thymol do smrtiček jako ochranu před plesnivěním a bylo to bez problémů, podobně se osvědčil i starý Invet.(samozřejmě jsem smrtil octanem a Thymol či Invet přidal až pak, jinak brouci ztvrdli). Hlavně u materiálu z vody (vlhké piliny a zřejmě i spory na broucích), mršin a exkrementů to bez toho déle uchovat nešlo (často plesnivěli už za 3 dny).
Takže dát krystal Thymolu do skleněného kalíšku a ten píchnout do krabice je také varianta? Jak se to dávkuje?
Lepší motýl v krabici, než-li zmrzlý v lednici.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od marion »

netuším já jsem ho používal DO SMRTIČEK při jejich skladování s vláčným materiálem aby neplesnivěl-dával jsem špetku mezi prsty, NIKDY jse nepoužíval jako ochranu v krabicích proti hmyzím škůdcům.
Woody
Příspěvky: 59
Registrován: 13 pro 2014, 18:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Woody »

marion píše: 01 čer 2020, 13:12 netuším já jsem ho používal DO SMRTIČEK při jejich skladování s vláčným materiálem aby neplesnivěl-dával jsem špetku mezi prsty, NIKDY jse nepoužíval jako ochranu v krabicích proti hmyzím škůdcům.
I tak děkuji. Já stejně asi zůstanu u levandulového Orionu jako u prevence a u octanu coby první pomoci při problémech... I finančně je to mnohem šetrnější varianta.
Lepší motýl v krabici, než-li zmrzlý v lednici.
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Acmaeodera »

Thymol si můžete i natrhat - obsahují ho mateřídouška, dobromysl, saturejka, divoký tymián...není to ale pravý insekticid, spíš odpuzovač..
Ale určitě účinnější než jakékoliv napodobeniny invetu... Orion je jistota na 3 měsíce
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Karelk
Příspěvky: 166
Registrován: 27 zář 2013, 17:48

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Karelk »

Známé je také používání papírů, které obsahují pyretroidy, a odpuzují pisivky či rušníky.
Sieťka
Příspěvky: 76
Registrován: 11 dub 2020, 10:51

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Sieťka »

Ja to robím trochu násilne, proste na záchodový papier nakvapkám pár kvapiek octanu a zavrem, po čase ten papier
a nechám zbierku vyvetrať. TO je na rušníky ale na pleseň? neviem ...
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Vindobon »

Sieťka píše: 02 čer 2020, 11:44...nakvapkám pár kvapiek octanu...
V octanu se rozpouští polystyrén (lze si tak podomácku vyrobit alternativu Kanagomu); kdyby měl někdo staré krabice s polystyrénovým dnem, tak je třeba na to dát pozor. Ve troše par se polystyrén asi nerozpustí, ale může třeba na povrchu začít tvrdnout, je to závislé na koncentraci, prostě opatrně, vyzkoušet a nepřehánět.

Jinak členovce spolehlivě zabije zmrazení (v létě stačí -20°C 24 hodin, v zimě by mohlo být lepší -30°C 24 hodin, nebo v době od března do října přemrazit). Zajistit promrznutí — tedy necpat krabice do mrazáku nahusto, ale ponechat mezi nimi alespoň 5 mm mezery. No a je-li opravdu zajištěno promrznutí, mělo by stačit i 10 hodin.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Woody
Příspěvky: 59
Registrován: 13 pro 2014, 18:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Woody »

Sieťka píše: 02 čer 2020, 11:44 Ja to robím trochu násilne, proste na záchodový papier nakvapkám pár kvapiek octanu a zavrem, po čase ten papier
a nechám zbierku vyvetrať. TO je na rušníky ale na pleseň? neviem ...
S plísněmi jsem naštěstí problém nikdy neměl. Ale preventivně mám v místnosti s materiálem dva odvlhčovače vzduchu - ty obyčejné, tabletové a nemohu si je vynachválit!
Lepší motýl v krabici, než-li zmrzlý v lednici.
Poky75
Příspěvky: 4
Registrován: 10 led 2021, 18:26

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Poky75 »

Používáte někdo ještě naftalín? Koukal jsem na Google, že by šel docela jednoduše koupit, ale nevím zda je to ten dávný navtalín, po kterém kdysi ty ento sbírky tak krásně voněly..Mám doma starodávnou plechovku s kuličkama proti molům, kterou jsem kdysi přivezl z Reichu a pomalu začíná docházet. Tak by mě zajímalo, zda je natalín, jako naftalín. Zdravotní rizika jsou mi jasná a vůni levandule nemusím, ač ji pěstuji na zahradě a manželka cpe do skříní.
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od míra »

poky, víš jak krásně voní mírbanovy olej?
a to je sracka nejvyššího kalibru, ale přesto ji používám, vesměs jen když nabydu podezření, že v nějaké krabici je Rusnok. Ježíš ten web furt automaticky mění slova, dá se to zrušit?
nemyslel jsem Rusnok ale rušnik.
ale pak tu krabici rok nechám být a pak ji jen otevřu a nechám vyvětrat . nitrobenzen je absolutní likvidátor všeho.
naftalín je mírná verze nitrobenzenu a myslím, že není tak stoprocentní.

můžem asi všichni litovat invetu, protože ten měl přesnou míru rizika a úspěšnosti.
Uživatelský avatar
Radim N.
Příspěvky: 66
Registrován: 30 dub 2010, 18:03
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Radim N. »

Zlatej Rusnok, největší zhouba je Michl🙂
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od míra »

Hele Radime, nedělej si srandu, člověk si mnohdy nabíhá na hrábě.
píšu si na mobilu a ptám se " píšu si s ctěný profesor Van den Verkem?
a překládá se mi to to "Pičus si ctěný profesor"
/jen ilustrační, ale je to tragedie.../
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Cassida »

Poky75 píše: 25 úno 2023, 03:09 Používáte někdo ještě naftalín?
Naftalín příčetní entomologové nikdy nepoužívali. Neboť jen smrdí a odpuzuje, ale škůdce spolehlivě nezabíjí. To už se tady určitě probíralo. Původní Invet byl 1,4-dichlorbenzen (paradichlorbenzen).
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Ivoš M.
Příspěvky: 404
Registrován: 03 kvě 2010, 06:42
Bydliště: Jihlava

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Ivoš M. »

Původní Invet je myslím nenahraditelný, ale kdeže ta loňské sněhy jsou.😔😔😔
Pyrochroidae CZECH REPUBLIC
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od marion »

už to tady zaznělo jen zopakuju svůj postup
-do skříně sušenou levanduli občas do sáčku s levandulí kápnu levandulovou esenci
-všechny krabice v zip sáčcích
-do krabic alespoň 1xročně insecticid ve spreji (např.Bros proti lezoucímu hmyzu), nejprve ale prostuduju jestli obsahuje ta správná svinstva (viz dřívější diskuze)
na sídlišti jsem neměl problém na baráku mi sežrali kožojedi většinu starých sběrů v zasobních krabicích kam jsem moc nechodil
Uživatelský avatar
Ivoš M.
Příspěvky: 404
Registrován: 03 kvě 2010, 06:42
Bydliště: Jihlava

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Ivoš M. »

Chtěl bych se ještě zeptat, na doporučení tady na fóru jsem si kdysi koupil insekticid ve spreji ORION BARIÉRA, byl perfektní a tenkrát jsem si jich nakoupil několik do zásoby, v současné době nějak zmizel z prodeje. Nevíte někdo, kde by se dal sehnat?
Pyrochroidae CZECH REPUBLIC
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od DejF »

Nevím, jestli to tu někdo řešil, ve vyhledávání mi "ozo(ó)n" (ani příbuzná slova) nenašlo...

Nemáte někdo zkušenosti s ozonizací? Mělo by to působit na vše živé... např zde: https://www.alza.cz/generatory-ozonu/18 ... d=&sc=2640
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Radomír »

marion píše: 25 dub 2019, 21:54 Kolega koupil v drogerii tablety do záchodu a chci to vyzkoušet místo Invetu. Jsou to takové velké tablety vzhledu Inevetu ůcca 5 cm prměr cca 2 cm tlouštka a obsahují p-dichlorbezen-více neuvádějí, váha 75 g, cena 12 Kč. J eto určené jako prostorový dezodorant. Vyrábí MARCA CZ s.r.o., skladový areál Hradešín, 282 01 Český Brod...

toto jsem psal před 9 lety tady v tématu, je fajn, že ještě jsou :yes
Dá se sehnat v normální drogerii? Myslím v ČR. Na SR toto zboží nevedou.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od marion »

Našel jsem jen na internetových obchodech, až půjdu kolem zkusím do "normální" drogerie kouknout, jenže těch zž moc není je to samá teta, dm ...... otázkou je, jestli to ještě vedou, spíše bych to čekal v nějaké obyčejné drogerii se vším možným
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“