Ukládání krabic

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
burysek

Ukládání krabic

Příspěvek od burysek »

Už delší dobu si kladu otázku proč všichni (soudě dle fotek sbírek) ukládáte krabice do skříní na výšku ? Já je osobně ukládám "naležáka", protože je to jistě méně náchylné na destrukci obsahu. Jedinou výhodu svislého uložení vidím v snadnějším přístupu k dané krabici. Do jednoho regálu se mi vejde 5 krabic (40x30) na sebe ve 3 řadách a i když potřebuji vyndat tu spodní, tak nevidím problém ty 4 nad ní přemístit. Navíc i odpadá riziko že se mi ve svislé poloze vysype dezinfekce nebo vylije ether z kalíšků na nitrobenzen, který do krabice jednou za čas vkládám. Může mi to někdo objasnit ?
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Ukládání krabic

Příspěvek od krep »

Nevím, kromě již zmíněné manipulace třeba to, že se "neprověsí" štítek. :party
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
anonymus

Re: Ukládání krabic

Příspěvek od anonymus »

Jak všichni , muzejky klasicky nastojato a velké naležato, akorát tam mám namontované lištičky abych s nimi mohl manipulovat .
burysek

Re: Ukládání krabic

Příspěvek od burysek »

krep píše:Nevím, kromě již zmíněné manipulace třeba to, že se "neprověsí" štítek. :party
Sice se neprověsí, ale zato je náchylný k protočení (pokud není zajištěný špendlíky)
Honza píše:...mám namontované lištičky abych s nimi mohl manipulovat .
Ty už máš to své soukromé muzeum dotažené k dokonalosti :yes
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Ukládání krabic

Příspěvek od Vašek »

S krabicemi nastojato se určitě líp manipuluje. Malé muzejky mám nastojato a velké zatím naležato (4 na sobě) - u velkých to chci také předělat, protože vždy je potřeba vyndat tu spodní :) a mám je výšce - každá manipulace navíc při zvednutých rukou nad hlavou je riziková.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ukládání krabic

Příspěvek od aphodius »

Jak já to vidím, tak nejlepší pro uskladněné preparáty by bylo uložení krabic nastojato, avšak dolů hlavou, aby štítky ze špendlíků visely dolů (jenže takhle to asi nikdo z nás nedělá).
anonymus

Re: Ukládání krabic

Příspěvek od anonymus »

Aphodius: Ale dělá , nedovedu si představit jiný způsob ukládání materialu v malých krabicích. :mrk
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Ukládání krabic

Příspěvek od míra z. »

Mám to jako Honza, nikdy mě nenapadlo dělat to jinak....
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ukládání krabic

Příspěvek od aphodius »

Paráda, tak jsem rád, že jsem se mýlil. Já to mám hlavou nahoru a ze zvyku tak u toho zřejmě již zůstanu.
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Ukládání krabic

Příspěvek od Vašek »

Jasně, já taky hlavou dolů.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Ukládání krabic

Příspěvek od hong »

aphodius píše:Paráda, tak jsem rád, že jsem se mýlil. Já to mám hlavou nahoru a ze zvyku tak u toho zřejmě již zůstanu.
inu, já to mám hlavou nahoru stále méně často.
Stáří...
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukládání krabic

Příspěvek od Michal »

TIP:
Při ukládání krabic, vyhledávejte nižší místa. Krabice a hlavně brouci v nich nemají rády pády ze dvou a více metrů. To jsem si šel takhle vyndat jednu krabici uloženou vespod jednoho sloupečku ... po dvou krocích od skříně jsem za sebou uslyšel děsnou ránu. Spadly mně dvě krabice. Myslel jsem, že mně jeb.e ... :angry
Na štěstí to neodnesli všichni brouci ... kupodivu jich to přežilo téměř třičtvrtě bez újmy. Ovšem ti co to odnesli ... a odlepili se ... ti byli totálně na srač.y. Možná by to dopadlo lépe, kdyby to nebyli velcí střevlíci. Věřím, že mrněk by to přežilo daleko více. Jinak krabice byly naprosto v pohodě. Jedna byla dokonce se skleněným víkem.
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ukládání krabic

Příspěvek od aphodius »

Michale, to je tragédie! Kdyby se to stalo mě, asi bych vzteky zbytek sbírky rozkopal...
Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 500
Registrován: 29 dub 2010, 13:40
Bydliště: Střelice u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukládání krabic

Příspěvek od Honza H. »

Ještě že to byli jenom střevlíci..
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukládání krabic

Příspěvek od Michal »

Honza H. píše:Ještě že to byli jenom střevlíci..
Jo Honzo, přesně tohle byla má první souvislá věta co jsem po těch nadávkách vyslovil.
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Ukládání krabic

Příspěvek od karlos »

Ber to jako plus - můžeš si sestavit pěkné aberačky :smoke
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Ukládání krabic

Příspěvek od Yohaness »

Vsadím se, že kydyby byli ti Carabové napíchaní, škoda by byla menší. :mrk
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Renda

Re: Ukládání krabic

Příspěvek od Renda »

Michale to je výzva !!! nechceš udělat pokus a informovat nás o výsledku. Sázím na Honzu :D
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukládání krabic

Příspěvek od Michal »

Yohaness píše:Vsadím se, že kydyby byli ti Carabové napíchaní, škoda by byla menší. :mrk
To každopádně. Ale píchnout do krovky krásného a dokonalého brouka se mi opravdu nechce. Já jsem spíš na tu estetiku než na praktičnost. :)
Já jsem dokonce neměl ani štítky s brouky v těchto dvou zásobních krabicích zajištěné špendlíky. To by asi také zmírnilo škodu. Ale tím nárazem se prakticky u všech povolilo sevření špendlíku štítkem, takže všechny ty co to přežily musím píchnout větším špendlíkem, jinak se štítek protáčí.

Nějaký výzkum by byl ale na místě. Protože jen tak pro zajímavost:
Brouci sbíraní mnou: Pád přežilo cca 95%
Brouci od jiného sběratele: Pád přežilo pouze cca 5%
Pořád přemýšlím, čím by to mohlo být. Nabízí se rozdíl ve způsobu smrcení. Možná hraje úlohu i datum sběrů. Moji brouci rok sběru převážně 2013, od jiného sběratele 2012. Takže ti moji mohou být ještě vláční. Všechny jsem preparoval já, naprosto stejným způsobem a ve stejném časovém horizontu. Letos na podzim. Zajímavé.

Tímto bych vás rád poprosil o poskytnutí svých sbírek k pokračování tohoto všeobecně prospěšného pokusu. Poškozené brouky vrátím. :hand :D
Hlavně bych rád Yohanesse poprosil o poskytnutí krabice píchnutých Holotypů a Paratypů jeho Geotrupů a Lethrusů. Není se čeho bát. Měli by to přežít. :D
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
Senex
Příspěvky: 124
Registrován: 30 dub 2010, 14:58

Re: Ukládání krabic

Příspěvek od Senex »

Když povolí sevření, je to vždy malér.
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“