Dezinfekce sbírky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin N
Příspěvky: 81
Registrován: 30 dub 2010, 13:26

Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Martin N »

Chtěl bych se zeptat na Vaše zkušenosti ohledně dezinfekce sbírek.
Po dlouhou dobu jsem používal přípravek Invet, který dříve obsahoval látku paradichlorbenzen. Ten je (lépeřečeno byl) tou účinnou složkou. Dnes je Invet v jiném složení, a tak nevím, protože jsem zaslechl, že prý to rušníci dokonce žerou :chuckle
Dobrá věc je levandule, ale ta jen odpuzuje, takže na "pravou" dezinfekci neposlouží (karantena ap.)
Takže co používáte Vy ?
Cleridae (gen. Trichodes)
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Vašek »

O novém Invetu jsem jsem už také slyšel, že rušníkům chutná :D
Jednou za čas vystříkám celou skříň sprayem (Biolit atd.) a do skříně jsem dal levandulové polštářky (když nic jiného, tak to hezky voní při otevření). Pokud by se objevil škůdce přímo v krabici, mělo by stačit nastříkat víko krabice zevnitř a zavřít, event. dát ještě krabici na nějaký čas do uzavřeného igeliťáku a zaplynovat. To jsem ale ještě naštěstí nikdy nemusel použít.
Přivezené kusy z burzy či odkudkoliv jdou do karantény zcela mimo a pak je rovnou předělávám (doufám že Okena, tedy hlavně líh v ní spolehlivě zabíjí).
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
lepidopter

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od lepidopter »

Ten nový invet je fakt na nic. Dokonce i pisivky si po něm běhají jedna radost :D
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Pepa »

Jo nový invet úplně na nic, já stříkám víka tak cca 2x ročně biolitem nebo Raidem jednou za měsíc prostříknu skříň. zatím plně postačuje.
Jinak výborným způsobem se dá vyplynovat oxidem siřičitým v nějaké uzavřené bedně, ale nejde to provést v bytě. Do těsné bedny dát krabice s pootevřenými víky a zapálit sirné knoty a nechat v bedně cca 24 hodin desinfikovat.. zcela účinné, ale ten smrad. :sad
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
lepidopter

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od lepidopter »

Také jako prevenci používám ty navoněné kartonky od Raidu, které poházím mezi krabice. Zatím nemám žádný problém.
burysek

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od burysek »

Tak to mi ani neříkejte, že mám v krabicích Invet jen na okrasu. Samozřejmě ve skříni mám i levandulové sáčky. Pokud jsem ale hodně aktivní v preparaci a dost často do skříně lezu, tak mám ten pocit, že moc dlouhého trvání ty sáčky nemají. Při té příležitosti se zeptám v jaké periodě sbírku kontrolujete ? Já jí nemám tak obsáhlou, takže to u mně zabere max. pár desítek minut, ale po shlédnutí fotek té Honzovy "galerie", aby si vzal tak týden dovolené :lol:
Senex
Příspěvky: 124
Registrován: 30 dub 2010, 14:58

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Senex »

Točím krabice v mrazáku.
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Michal »

Dotaz: Do toho mrazáku je dáš tak jak jsou? Tzn. zavřené, nedáváš je do nějakého sáčku apod.? A předpokládám, že pak je necháš nějaký čas mimo skříň, ne? Není tam riziko následné vlhkosti?
Nikdy jsem to nedělal, tak se pro jistotu ptám, možná na banální dotazy. Díky za odpověď.
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
Senex
Příspěvky: 124
Registrován: 30 dub 2010, 14:58

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Senex »

Protože nemám vlastní mrazák jen na brouky, dávám krabice do sáčku či igelitky, ale nikoli pro nějakou funkci, jen pro případ kontaktu s jiným obsahem mrazáku. To se týká velkých krabic v pultovém mrazáku, muzejky se vejdou do šuplíku, který je jen na ně.
Uživatelský avatar
Juri-Jarda M.
Příspěvky: 25
Registrován: 29 dub 2010, 05:00
Bydliště: Čechy

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Juri-Jarda M. »

Vašek píše: a do skříně jsem dal levandulové polštářky..
O levandulích se tu píše stále... ale jaké a kde je koupit... poraďte kluci..
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Vašek »

Kupuju v běžné drogerii, Raid, balení po 2 ks. Vydrží cca 1/2 roku.
http://www.drogeriemartina.cz/ostatni/r ... 05996.html
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Ivoš M.
Příspěvky: 404
Registrován: 03 kvě 2010, 06:42
Bydliště: Jihlava

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Ivoš M. »

Ta levandule je sice dobrá věc, ale odpuzuje snad jenom moly. Pisivky a jiná havěť si z ní nic moc nedělají.
V současné době je asi nejlepší ten biolit. Víka stříkat napřímo a otevřené krabice zaplynovat ( biolitem ) v uzavřené
místnosti. Začal jsem s tím teprve letos, takže zatím nevím jaký interval by byl nejvhodnější. :wasntme
Pyrochroidae CZECH REPUBLIC
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Vašek »

... vždyť jsem psal: Když nic jiného, tak to hezky voní .... Dávám je do skříně asi rok (pod vlivem minulé debaty ve Fóru) a nemůžu posoudit účinnost, protože mimo občasných pisivek jsem nikdy ve sbírce škůdce neměl (za víc než 30 let). A pisivku jsem neviděl přes rok ( :?: že by fungovaly polštářky i na ně :?: ).
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Cassida »

Jakej "novej" Invet? U toho klasického se mění jen tak krabička - momentálně bílá, se zeleným textem. Tu jste mysleli? Smrdí pořád stejně a mně funguje (nebo si to aspoň myslím). Je to paradichlorbenzen + nějaká aromatická látka. Nemám u sebe tu starou krabičku (plechovou), abych se podíval na složení, ale myslím, že to bude stejný.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Cmelik »

Ten novej invet už není bílá krystalická látka, ale vypadá to jako lisované hnědé kravské lejno. A taky na lejno je.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Cassida »

Aha, tak to jsem viděl taky. Ale ten starej invet (v bílé plastové krabičce se zeleným popisem) se dá pořád normálně sehnat :!: Stačí popátrat ve více drogeriích. Stačilo to napsat na google. Např. zde: http://drogeriemarket.cz/public/dbimg/b ... 6d3611.jpg (to je přesně on) :mrk
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Lehrak
Příspěvky: 29
Registrován: 29 dub 2010, 12:41
Bydliště: Hádek

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Lehrak »

Já používam 1,4 - dichlorbenzen. Bílé sublimující krystalky pronikavého zápachu
Cerambycidae (CZ), Carabidae (CZ)
Uživatelský avatar
Todík
Příspěvky: 43
Registrován: 01 kvě 2010, 01:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Todík »

Stále ještě používám mirbánový olej - nitrobenzen, ale neřekl bych, že je všelékem. Jsou rušníci, kteří jsou proti němu imuní, jak jsem zjistil.
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Acmaeodera »

Už léta letoucí jedu v levanduli - čistej přírodní olej nebo drť v plátně.
Každé předjaří a na podzim dávám novou.
Kdo zná moji sbírku, ví, že je stále sterilní.....
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
Uživatelský avatar
Martin N
Příspěvky: 81
Registrován: 30 dub 2010, 13:26

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Martin N »

Lehrak píše:Já používam 1,4 - dichlorbenzen. Bílé sublimující krystalky pronikavého zápachu
1,4-dichlorbenzen (paradichlorbenzen) je právě tá látka, kterou "starý" Invet obsahoval. Byl velice účinný, škoda, že nám do toho EU zasáhla :cry
Levandule je vynikající pro "čisté" sbírky, ale nedá se použít pro karanténu, "škůdce" nehubí, jen odpuzuje.
Cleridae (gen. Trichodes)
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“