Dezinfekce sbírky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Štěpán »

Pepa píše:A zkusil jste někdo sušenou nebo ještě lépe výtažek z Chrysanthemum cinerariifolium (kopretina starčkolistá). Z rostlin asi nejlepší přírodní insektcid či repelent proti hmyzu. Levandule proti ní má čtvrtinový účinek. Rostlina totiž obsahuje ve velkém množství pyrethriny.
Nenašel jsem nikde, že by se dal v obchodech běžně sehnat.
Štěpán
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od kutilka »

Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od hong »

Pyrethrum - alespoň to přírodní - se získá snadno. Stačí zajet do Keni, to je největší světový exportér...;o)))
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Vindobon »

Tanacetum cinerariifolium je původní v Chorvatsku, Bosně, Hercegovině, Montenegru a Albánii, v mnoha dalších zemích se pěstuje i divočí. Pyrethrin se získává ze sušených květů, ve kterých ho bývá 1,3 až 2 procenta. (Zdroj: Wikipedia, německy)
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od J.P. »

A Tanacetum parthenium - řimbaba obecná (kopretina řimbaba) - roste i u nás. Pyrethrin obsahuje taky, ale asi v menším množství. Otázkou je, jestli pyrethrin vadí rušníkům a kožojedům. Tanacetum vulgare - vratič obecný (kopretina vratič) - se také uvádí jako přírodní insekticid, i když účinné látky jsou u ní jiné, a rušníci (Anthrenus) se na něm běžně vyskytují.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
PetrD
Příspěvky: 195
Registrován: 29 lis 2013, 18:34
Bydliště: Brno/Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od PetrD »

Počasí které vládne tyto dny je vynikající na přirozenou dezinfekci sbírky mrazem. Já jsem krabice naskládal do IKEA tašek a od pátku 6.1. je naskládal ven na lodžii. A čím víc mrzne, tím mám větší radost jak žádný škůdce nepřežije . Třeba dnes u nás skvělých -14 C :D
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od hong »

PetrD píše:Počasí které vládne tyto dny je vynikající na přirozenou dezinfekci sbírky mrazem. Já jsem krabice naskládal do IKEA tašek a od pátku 6.1. je naskládal ven na lodžii. A čím víc mrzne, tím mám větší radost jak žádný škůdce nepřežije . Třeba dnes u nás skvělých -14 C :D
Slabota... u nás skvělých -17. Mám z toho "velkou" radost a dízlák ještě větší...
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od marion »

hong píše:
PetrD píše:Počasí které vládne tyto dny je vynikající na přirozenou dezinfekci sbírky mrazem. Já jsem krabice naskládal do IKEA tašek a od pátku 6.1. je naskládal ven na lodžii. A čím víc mrzne, tím mám větší radost jak žádný škůdce nepřežije . Třeba dnes u nás skvělých -14 C :D
Slabota... u nás skvělých -17. Mám z toho "velkou" radost a dízlák ještě větší...
Jsem na tom stejně, každé ráno -18, v sobou jsem nenasttrtoval vůbc od té doby tak na 5.-7. pokus, takže návštěva u Mandysů závisí na tom jak nastartuju v následujících dnech, ale snad už má být od -4. Zajímavé je, že baterie jede (třeba v sobotu to začala vzdávat po 20.pokusu), ale jako bych tam měl místo nafty parafin, a to čerpám jen u Shell. Má to ale najeto skoro 300 000, takže bůhví co za sračky jsou v přívodu paliva. :ne :ne :ne
Uživatelský avatar
Anthicid
Příspěvky: 216
Registrován: 03 lis 2012, 12:23
Bydliště: Krnov

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Anthicid »

Včera jsem končil noční službu a v Krnově na Ježníku -22 :muscle . . . ale dle předpovědi už nám to končí
Norbert Gürtler
n.gurtler@seznam.cz
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Pepa »

marion píše:
hong píše:
PetrD píše:Počasí které vládne tyto dny je vynikající na přirozenou dezinfekci sbírky mrazem. Já jsem krabice naskládal do IKEA tašek a od pátku 6.1. je naskládal ven na lodžii. A čím víc mrzne, tím mám větší radost jak žádný škůdce nepřežije . Třeba dnes u nás skvělých -14 C :D
Slabota... u nás skvělých -17. Mám z toho "velkou" radost a dízlák ještě větší...
Jsem na tom stejně, každé ráno -18, v sobou jsem nenasttrtoval vůbc od té doby tak na 5.-7. pokus, takže návštěva u Mandysů závisí na tom jak nastartuju v následujících dnech, ale snad už má být od -4. Zajímavé je, že baterie jede (třeba v sobotu to začala vzdávat po 20.pokusu), ale jako bych tam měl místo nafty parafin, a to čerpám jen u Shell. Má to ale najeto skoro 300 000, takže bůhví co za sračky jsou v přívodu paliva. :ne :ne :ne
To chce vyměnit nebo vyčistit palivový filtr, u naftových motorů v mrazech dělá nejvíce problémů. :)
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Vindobon »

PetrD píše:Počasí které vládne tyto dny je vynikající na přirozenou dezinfekci sbírky mrazem...
Já jsem na zkoušku dal jednu napadenou krabici na balkón asi na 12 hodin z 6. na 7. ledna 2017, minimum ráno -14° C, sedmého ledna v poledne ještě -10° C. Výsledek: Larvy Dermestidů po ohřátí vesele pochodují. Krabice ale byla předtím v nevytápěných prostorách, kde sice moc velká zima není, ale zřejmě dostatečně chladno na to, aby ty mrchy byly na mrazy připravené. Asi to chce opravdu mít před zmrazením v dobře vytápěné místnosti nebo mrazit raději v době od jara do podzimu pomocí mražáku a určitě je vhodné kontrolovat úspěšnost (viz můj příspěvek ze 7. března 2016, 10:21).
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Cassida »

marion píše: a to čerpám jen u Shell.
Tohle mě zaujalo. dovolím si jen pár poznámek, aniž bych dále rozváděl širší souvislosti, protože předpokládám, že tady na fóru jsou dostatečně inteligentní lidi, aby si v případě zájmu sami zjistili více.

1) Že by u firmy Shell byl vždy nejkvalitnější benzín je mýtus, který byl již několikrát vyvrácen (ale asi má firma dobrou reklamu a lidé mýtům rádi věří). Stačí pohledat na internetu (např. výsledky kontrol benzinek).
2) Společnost Shell patří ke společnostem, které nejenže nezajímá ochrana přírody, ale neštítí se ani podílet se na vraždách (a to vše jen pro prachy). Známé jsou případy z Nigérie. Podobně jako Britská BP, která dělala pěkná svinstva tuším v Kazachstánu. Viz třeba: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpra ... add_disc=1, https://www.amnesty.cz/en/news/1398/del ... u-odhalena. Nikomu nechci šahat do svědomí, ale osobně mám na Shell jasný názor. Je to nejdražší benzinka, kde cena neodpovídá kvalitě (nebo se na to nedá spolehnout) a ještě jsou to grázlové (a to je slabé slovo). Jasně, ono celá parta ropáků jsou grázlové. Má smysl hledat menší zlo? Každý si musí odpovědět sám,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od míra »

Zkuste si koupit sprej zimní starty. Je to sice spíše pro nákladáky, ale jako poslední záchrana docela dobrý. Stačí nastříkat trochu do sání vzduchu a motor naskočí. Je to obdoba dřívějších eterových bombiček do vejtřasek.
PetrD
Příspěvky: 195
Registrován: 29 lis 2013, 18:34
Bydliště: Brno/Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od PetrD »

To co tady čtu jeden z důvodů proč jsem si nikdy nekoupil diesel, vždy benzín a do něj kdyz tak LPG. A mrazy mě netrápí pokud jde o auto...
Ad Vindobon: 12 hodin bylo na ně málo, ale týden v těchto mrazech by je jistě minimálně pořádné potrápil. Moje potvory navíc otužilé nebudou, sbírku mám trvale v obýváku.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od marion »

Já jsem si Shell nevybral, mám služební auto, zaměstnavatel mi částečně proplácí palivo, ale musím ho brát u Shell. Jinak ty další věci neřeším, protože kdokoli může napsat cokoli a nevím co je pravda a co jsou texty konkurence či jejich vazalů. Jinak bych si Shell nevybral, protože je drahý - u nás, třeba ve Španělsku ne. Jinak mi diesel nevadí, dlouhodobá průměrná spotřeba 6,4 (auto z roku 2004, najeto necelých 300 000)
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Vindobon »

Společnost BP dlouhá léta ve spolupráci s londýnským přírodovědným muzeem sponzorovala nejprestižnější světovou soutěž fotografie přírody, ale aktuálně koukám, že tam teď mají jako sponzora nějaké větrné elektrárny. (OT: v tomto vláknu jsou pohonné hmoty OT... ;-)
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od míra »

http://www.autokosmetika-tectane.cz/Sta ... chly-start

Rychlý start TECTANE startovací sprej s vysokou účinností ověřený v náročných podmínkách. Speciální startovací přípravek pro všechny druhy benzinových a naftových motorů, motocyklů, osobních a nákladních automobilů, v zemědělství zvláště vhodný pro studený start. Startovací sprej je určený pro autodílny, zemědělce, kutily a motoristy. Okamžitě použitelný, zabraňuje zamrznutí karburátoru, šetří motor a baterii. (TA20901)
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Cassida »

Vindobon - jo BP se "zlepšila". Někde v té bývalé "sověstské střední Ázii" staví školy a zapojují místňáky do placené ochrany potrubí ropovodů,... Ovšem dobrovolně to nedělají :) Vše na nátlak místních lidí, mnoha neziskovek a veřejného mínění. No třeba bude líp :)
Marion - hmm, to je smutné. Vedení nemocnice má na rozhazování. Možná někdo dostal od Shell "malou pozornost". Jo, dělá se to tak :)
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od míra »

Ještě k předešlé krátké diskuzi. Vlepuji jeden článek ohledně nafty. Spíše však podotknu, že velmi oblíbený jev přimíchávání benzínu do nafty v zimě
může být velmi kontraproduktivní. Dříve se do nákládáku přes zimu občas přistříklo trochu benzínu super ke zvýšení oktanového čísla a lepším startům. Dnes vzhledem k aktuálnímu složení nafty a benzínu to dle mého může mít význam jen negativní.
Sníží se sice hranice vzplanutí směsi, ale zejména hrozí zadření motoru.

http://www.auto.cz/tady-se-tankuji-nekv ... -internetu
Uživatelský avatar
Lavenders11
Příspěvky: 118
Registrován: 19 črc 2014, 21:49

Re: Dezinfekce sbírky

Příspěvek od Lavenders11 »

Dobrý večer,
jsem v entomologii začátečník a momentálně zakládám sbírku motýlů. Pod lišajem, co jsem ho měl od Nového roku na napínadle, se udělala hromádka připomínající chuchvalec prachu. Bojím se, aby na tom nehodoval nějaký škůdce. Může mi někdo prosím poradit, jak bezpečně poznám, zda je motýl napaden? Děkuji.
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“