Systematika

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
dan
Příspěvky: 307
Registrován: 02 kvě 2010, 17:38
Bydliště: Otrokovice

Systematika

Příspěvek od dan »

Sbírka je živý organismus, vyvíjí se a je nutno na ní pracovat. Alespoň já zjišťuji nyní chyby při její zakládání. V jedněch krabicích mám systém po páru od druhu. V dalších po 10 ks a někdy i karbici od druhu- pokud jsou rasy, aberace atd. Je to sice estetické ale nepraktické, proto spíše nyní volím vše do jedné krabice- 1ks i třeba 100 ks a nechávat místo na případné doplňování. Dříve jsem měl ještě krabice přebytků, ale je to asi zbytečné. Tak byl druh i na 4 místech. No jo chybami se člověk učí. :evil:
Přílohy
IMG_0038 [1600x1200].JPG
IMG_0037 [1600x1200].JPG
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Systematika

Příspěvek od Cassida »

No Dane, akorát nevím, jak dopředu odhadneš, máš-li na některý druh nechat místo půl krabice (nebo celou) :), nebo 3cm pro 2 exempláře :D Pokud se Ti to takhle daří, tak klobouk dolů.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Systematika

Příspěvek od Nebria »

Myslím že u rodu Carabus kde je obrovské množství ras a aberací je srovnávací sbírka po dvou kusech opravdu na nic, jen to zabere víc místa. Co se týče vynechání místa na chybějící druhy, dělám to taky, ale spíše tak že nechávám v každé krabici kde je více druhů co nemám určité volné místo cca na 10 -20 kusů, používám ovšem krabice 30x40. V případě že seženu více kusů, nebo druhů - tak se přepichuje a přepichuje :think :) No, ale nakonec raděj přepichovat, než nic nechytit, nebo nesehnat. Jak říkal můj táta: "entomolog má ze života víc než ostatní, ten píchá furt". :D

Jen pro info scheidleri je Morphocarabus a ne Eucarabus.
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Systematika

Příspěvek od Haci »

pro místo v krabici existuje elegantní řešení - unit systém. Ne každému se to libí, já na něj rozhodně nedám dopustit. Přepíchat unitku a rozdělit brouky do dvou je rozhodně rychlejší než posouvat vše v krabici. A když už je něčeho více, tak přidám jen další unitku a přešoupu stavající unitky, dle potřeby. Navíc, když člověk má sbírku jako srovnávací a neustále s ní pracuje, tak z normální krabice musím exempláře vypichovat a zase vracet zpět, což jednak žere čas a jedna zvyšuje pravděpodobnost, že si broukem nechtěně brnku o druhého a něco upadne. Kdežto s unit systémem si pod binokl dám celou unitku a můžu si vše krásně prohlédnout. Nehledě na to, že když něco půjčuju, tak vyndám unitku a dám do samostatné krabičky a mohu to kamkoli poslat bez přepichování.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Systematika

Příspěvek od Nebria »

Unit je rozhodně dobrý, bohužel není tak hezký na pohled, pak opravdu záleží na tom zda se se sbírkou vědecky pracuje, nebo je hlavně pro potěchu entomologa.
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“