Naše sbírky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Naše sbírky

Příspěvek od albert001 »

Jak vypadají vaše sbírky, srovnávací, klasické... Zajímalo by mě, jak sbírky řadíte, jak je máte uspořádané esteticky...

díky.
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
Lehrak
Příspěvky: 29
Registrován: 29 dub 2010, 12:41
Bydliště: Hádek

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Lehrak »

Nemam zatím moc materiálu, ale už se snažim primárně třídit podle čeledí.

Akorád mam velkej problém s tim co udělam s broukama co nemam katalogizované. Nevěděl by někdo?
Cerambycidae (CZ), Carabidae (CZ)
Uživatelský avatar
Lehrak
Příspěvky: 29
Registrován: 29 dub 2010, 12:41
Bydliště: Hádek

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Lehrak »

To je legrace. :x

To jsou třeba brouci, které jsem si už dávno koupil na Živé exotice (podotýkám, že byla tehdá ještě na brumlovce). A jak mám tady zjistit kde byli tito jedinci odchyceni? Kdy? A kým?
O to mi de.
Cerambycidae (CZ), Carabidae (CZ)
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Vašek »

Moc Ti teď nerozumím - pokud jsi kdysi sehnal brouky bez štítků (možná i živé z chovu), jak je chceš dodatečně štítkovat????
Tento materiál je vhodný do krabice na zeď, vyjímečně ho zatím můžeš zařadit do srovnávačky, kde ho časem vyměníš za oštítkovaného, až ho seženeš.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Lehrak
Příspěvky: 29
Registrován: 29 dub 2010, 12:41
Bydliště: Hádek

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Lehrak »

Ono mi taky nic nezbývá. A zvítězí asi to, že je dam na zeď na odiv. Oštítkovat je nejde, není jak právě. :D A v těch krabicích mi zabírají místo na sestrojování právě oněch skupin (tribů).
Ze všeho mě nejvíc mrzí tesařík alpský. Klenot mé sbírky. Ale co je to za klenot, když neni pod nim ani čárka. Žádná lokalita nic. Vědecky naprosto bezcenný ex. Toho tesaříka a pak ještě nějaký ostatní, které jsem si nikde nekoupil, jsem dostal darem od jednoho nepříliž známého entomologa.
Cerambycidae (CZ), Carabidae (CZ)
Uživatelský avatar
PavelJakubec
Příspěvky: 257
Registrován: 02 kvě 2010, 09:25
Bydliště: Praha

Re: Naše sbírky

Příspěvek od PavelJakubec »

Dej si je, jak ti radil Vašek do srovnávačky a máš to vyřešené. Není přece jediný důvod, proč by jsi je tam nemohl mít.
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Štěpán »

Tak pánové, pochlubte se, jak řadíte sbírky, už jsme tady viděli ukázky z Honzovy sbírky, pochlubte se i jiní. Stačí náhledové foto, abych viděl strukturu členění krabice, značení čeledí, rodů atd.
Momentálně přemýšlím, jak to udělat, neboť se moje sbírka utěšeně rozrůstá a chci v tom mít pořádek :coffee
Štěpán
Uživatelský avatar
Josef Mertlik
Příspěvky: 1929
Registrován: 30 dub 2010, 07:01
Bydliště: Opatovice nad Labem

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Josef Mertlik »

Také jsem řešil problémy s rozrůstáním sbírky, jak brouků, tak odborné literatury. Když jsem něco hledal, tak mi strašně dlouho trvalo, než jsem to našel :sweat Strašné zdržování. Otrava. Časem jsem nalezl řešení, které bylo opravdu super :yes

Odbornou literaturu jsem očísloval a naládoval do šanonů, citace literatury a čísla do počítače.

Podobně jsem si poradil s brouky. V počítači mám u jména brouka číslo krabice, počet kusů a počet typů, krabice nepopisuji, jen čísluji. Mohu tak krabice libovolně rozšiřovat a vždy vím, v kterých krabicích se hledané druhy nachází. Styl v krabicích je různý, třísloupcový, dvousloupcový a někdy i bezsloupcový :) Ozdobné štítky se jmény druhů nepoužívám, stačí mi o devadesát stupňů otočený první determinační štítek. Jednotlivé druhy ve sbírce dále člením podle jejich geografických ras či lokálních forem.

Počítačové vývody jsou na adrese: http://www.elateridae.com/elater/page.php?idp=30 Zde vyhledej odstavec "Entomologické sbírky" nebo "Knihovna odborné literatury".
Elateridae, Eucnemidae, Throscidae, Cerophytidae, Lissomidae (Eurasie)
e-mail: mertlik@elateridae.com
web: http://www.elateridae.com
časopis ELATERIDARIUM: http://www.elateridae.com/elateridarium
Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 500
Registrován: 29 dub 2010, 13:40
Bydliště: Střelice u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Honza H. »

Já svou sbírku postupně předělávám do formy, jaká je na přiložené fotce. Je to poměrně plastický a dynamický způsob, který se dá "nenásilně" doplňovat, předělávat atd..
Jednotlivé krabice mám označené popiskem s rody (např. Trichoferus, Stromatium, Icosium, Penichroa)
Přílohy
krabice-Trichoferus.JPG
Uživatelský avatar
buprestidae
Příspěvky: 69
Registrován: 29 dub 2010, 19:06
Bydliště: Jižní čechy,Lomnice nad Lužnicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše sbírky

Příspěvek od buprestidae »

Honza H. píše:Já svou sbírku postupně předělávám do formy, jaká je na přiložené fotce. Je to poměrně plastický a dynamický způsob, který se dá "nenásilně" doplňovat, předělávat atd..
Jednotlivé krabice mám označené popiskem s rody (např. Trichoferus, Stromatium, Icosium, Penichroa)
Je to velmi dobrý způsob, s tím souhlasím, zatím jsem to odzkoušel jen na jedné krabici, jen jsem zjistil že se tam toho vejde míň :) Nevíš ještě jak to vylepšit?
Díky.
Přílohy
P7270109.JPG
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Yohaness »

buprestidae píše:Je to velmi dobrý způsob, s tím souhlasím, zatím jsem to odzkoušel jen na jedné krabici, jen jsem zjistil že se tam toho vejde míň :) Nevíš ještě jak to vylepšit?
Díky.
Vím. Nepiš jména brouků na červené cedulky. :shake
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
buprestidae
Příspěvky: 69
Registrován: 29 dub 2010, 19:06
Bydliště: Jižní čechy,Lomnice nad Lužnicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše sbírky

Příspěvek od buprestidae »

jj taky jsem si říkal že to tam zabírá asi nejvíce místa :D...
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

špatně jsi to pochopil tam nešlo o velikost cedulky ale o barvu (červěně se označuje typový material) :mrk
Uživatelský avatar
buprestidae
Příspěvky: 69
Registrován: 29 dub 2010, 19:06
Bydliště: Jižní čechy,Lomnice nad Lužnicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše sbírky

Příspěvek od buprestidae »

jo ahááá já myslel že o barvu nejde :D tak to jo díky.
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Haci »

Případně jestli je to oranžová, tak Australopapuánský region :chuckle
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
buprestidae
Příspěvky: 69
Registrován: 29 dub 2010, 19:06
Bydliště: Jižní čechy,Lomnice nad Lužnicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše sbírky

Příspěvek od buprestidae »

:D
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Vašek »

buprestidae píše: Je to velmi dobrý způsob, s tím souhlasím, zatím jsem to odzkoušel jen na jedné krabici, jen jsem zjistil že se tam toho vejde míň :) Nevíš ještě jak to vylepšit? Díky.

V případě Tvé krabice se zatím jedná spíš o krabici zásobní (obsahuje druhy ze všech našich podčeledí). Zde zatím není potřeba nechávat tolik náhodně voleného volného místa. Rozdělovat "nastálo" má cenu až v případě, že budeš mít od jedné skupiny druhů víc a pak jen doplňovat a eventuálně časem rozdělit na 2. Honza má většinu krabice rod Trichoferus a v pravém sloupci jiný tribus - pokud se Trichofeři rozrostou, tak pravý sloupec přesune jinam a se zbytkem už nemusí hýbat - také přecházím na tenhle systém (namísto původní pevné systematiky).
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
buprestidae
Příspěvky: 69
Registrován: 29 dub 2010, 19:06
Bydliště: Jižní čechy,Lomnice nad Lužnicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše sbírky

Příspěvek od buprestidae »

Aha a nebylo by tedy v mém příbadě lepší rozdělit krabice na Tribus? Např. Krabice nesoucí název Lamiini a do ní cpát všechny možé druhy a rody, s pravidlem že každý druh bude mít celou nebo polovinu své řádky v krabici která by byla eliminováná velikostí štítku.
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Vašek »

No tím jsem myslel tu pevnou systematiku. Já mám udělané krabice na Evropu (tesaři) po tribech nebo rodech s pevnými místy na každý druh (i chybějící) a zjišťuju, že neustále musím měnit a posouvat a je to na prd. Šlo by to v případě, že budeš striktně dodržovat např. 8ks od taxonu a dost, ale to dost dobře nejde, časem příjdou barevné variace, kusy rozdílně velké, kusy z jiných lokalit......
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
buprestidae
Příspěvky: 69
Registrován: 29 dub 2010, 19:06
Bydliště: Jižní čechy,Lomnice nad Lužnicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše sbírky

Příspěvek od buprestidae »

U mě je problém že ještě nemám moc druhů a tu pestrost. Ale na druhé straně v tom chci mít pořádek a abych se v tom později vyznal.
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“