Naše sbírky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Yohaness »

Ten materiál pírníků... to je teda soda. :nod Kdo to určoval, Otík?
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 590
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Naše sbírky

Příspěvek od prosektor »

marione mrkl jsem na tvou krabici ptiliidů a s hrůzou zjistil, že na dně se válí několik stovek nenalepených pírníků! tož pozor na ty nehody při manipulaci s matrošem!!! :chuckle
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Štěpán »

Yohaness píše:Chrobáčci... :mrk
Líbí se mi Yohanessi, že to máš zčásti psané růčo, já to taky praktikuju, má to svoje kouzlo, byť je to pracný :muscle
Štěpán
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Naše sbírky

Příspěvek od krep »

Yohannesi, ty dáváš pod Geotrupiny červený lokaliťáky? :chuckle

Ale jináč :chuckle klobouk dolů, hezká úroda :yes

Marion: pírníci nemají chybu :yes - považuji se za relativně trpělivého, ale tohle už by asi bylo moc :rock
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Naše sbírky

Příspěvek od albert001 »

Ty pírníci jsou dobrý :clap :clap, to bych nedal ani z donucení. Haci, nechceš sem dát krabičku s cassidama?
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Yohaness »

Ukázka srovnávací sbírky mrchožroutů a hrobaříků. :mrk
Přílohy
DSCF2878.JPG
DSCF2900.JPG
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Yohaness »

Jedna z materiálových krabic druhu Diamesus osculans. :mrk
Přílohy
DSCF2893.JPG
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Yohaness »

Pracovní stolek a část sbírky.... :mrk
Přílohy
DSCF2906.JPG
DSCF2915.JPG
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
anonymus

Re: Naše sbírky

Příspěvek od anonymus »

Hezký,móóóc hezky :clap :yes
Uživatelský avatar
Martin Havránek
Příspěvky: 81
Registrován: 29 dub 2010, 13:50
Bydliště: Lázně Bohdaneč
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Martin Havránek »

Je znat že jsi do toho dal dos čau, hezka sbírka :)
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Ian »

To bych neřekl, že švábi mohou vypadat tak hezky :) Paráda! Ale teď vážně, když je těch mrchožroutů víc pohromadě, vypadá to moc pěkně. :yes
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Haci »

albert001 píše:Ty pírníci jsou dobrý :clap :clap, to bych nedal ani z donucení. Haci, nechceš sem dát krabičku s cassidama?
Dám, ale teď jsem mimo moji sbírku, která hlavně taky čeká na rekonstrukci. Současný stav, kdy u něktrých skupin jedu pomalu druhou vrstvu v krabici je neúnosný. Krabice mám parádní, jen najít čas na to, abych je pěkně rozpíchal. Cassidy budou dobrý, pro ty člověk má aspoň jména nebo je případně popíše :wasntme. Ale hispini, to nedám dohromady ani za 100 let, páč jsou asi všichni nový :chuckle.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Naše sbírky

Příspěvek od krep »

...a hlavně někteří z JV Asie ani nevypadaj jako ispini, tedy trnitě.... :chuckle , ti mi kdysi zamotali hlavu, kam (nebo ke komu) s nimi :rofl
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Haci »

krep píše:...a hlavně někteří z JV Asie ani nevypadaj jako ispini, tedy trnitě.... :chuckle , ti mi kdysi zamotali hlavu, kam (nebo ke komu) s nimi :rofl
no přeci ke mně :). Já je zařadím do krabic podle rodů a tribů a až jich budu mít spoustu, tak vyrazím do DEI je porovnat s Uhmannovou sbírkou :rock. Ono ostatně hispinů je cca 3400 druhů, ale jen 680 jich je trnitých! V Jižní Americe není ani jediný hispin trnitý (za to jich půlka vypadá jako Lycidae). Ti trnití jsou obecně obrovský problém a velmii špatně se určují z těch 680 druhů jich 400 patří do jediného rodu Dactylispa a dalších 130 do Dicladispa. Ten zbytek je pak rozdělený do 27 rodů!!! Takže celkově veliká paráda :chuckle. Takže shrnuto a podtrženo, ze starého světa se druhy blbě určují protože člověk nevím, kam je přiřadit; no a ty z nového světa se určují taktéž naprd, protože jsou nové pro vědu. Jen pro demonstraci: věnuji se teď intenzivně Panamě a po třech letech bádání máme ca 130 nových druhů a 15-18 rodů. Loni po během měsíční návštevy Ekvádoru jsme našli 20 nových druhů a dva rody v podstatě na dvou lokalitách... S cassidama to taková sranda není, z Panamy 50 nových druhů a z Ekvádoru jen 3-4 :whew :chuckle
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Naše sbírky

Příspěvek od krep »

Njn Haci, už jsem to posléze zjistil a kdysi je předal mandelinkářům, a to včetně Cassid s.l. (Nepál má Honza Ouda, Laos Honza Bezděk a Franta Kantner). Pokud se tam ještě dostanu, budu ti je rezervovat :rock
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Naše sbírky

Příspěvek od albert001 »

Já jsem se rozhodl, že začnu pomalu řadit sbírku srovnávací - na materiálovou si ještě chvíli počkám :D. Rozhodl jsem se pro Evropu - záp. palearkt je strašně velké území. ono stejně z těch evropských cassid (i s hispama) mám zhruba jen třetinu. Jak je to s dřepčíkama ani nevím. Zatím se pokusím rozřadit rod Phyllotreta. A když zjistím, že při preparaci už jedu desátýho Longitarsuse, vyskakuje mi pot na čele. Musím ještě hodně studovat a sbírat.
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Haci »

albert001 píše:Já jsem se rozhodl, že začnu pomalu řadit sbírku srovnávací - na materiálovou si ještě chvíli počkám :D. Rozhodl jsem se pro Evropu - záp. palearkt je strašně velké území. ono stejně z těch evropských cassid (i s hispama) mám zhruba jen třetinu. Jak je to s dřepčíkama ani nevím. Zatím se pokusím rozřadit rod Phyllotreta. A když zjistím, že při preparaci už jedu desátýho Longitarsuse, vyskakuje mi pot na čele. Musím ještě hodně studovat a sbírat.
Správný přístup. Ono se to časem sejde. Spousta lidí začíná od systému a pak dopichuje, pričemž ani na začátku netuší, jak je který druh vzácný a pak mají moc či málo místa. Navíc se občas zadaří, že i ty vzácné se sejdou ve větším množsví. Taky jsem začal s placičkama spíše srovnávací sbírkou a postupně dělal systém podle tribů a geografických oblastí, odkud toho mám hodně. Teda doteď mám pořádně danej dohromady jen palearkt v 17 krabicích 30x40 a začíná jim být trošku těsno :-). Letos na jaře jsem se rozhodl udělat systém na část neotropických potvor do 50ti krabic 30x40. Mno ještě jsem nezačal a už vím, že jich bude málo :wasntme.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Naše sbírky

Příspěvek od albert001 »

Ono srovnávací cassidy z Evropy vydají na dvě krabice i s hispama. Phyllotreta bude tak na jednu, Longitarsus tipuju tak na sto :D :D :D :D. Zkusím začít kompletovat i Aphtonu, malý rody (Sphaeroderma, Mantura, Podagrica, Neocrepidodera, Argopus...) a Criocerinae. Stejně to budou poloprázdný krabice minimálně do bursy.
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Cassida »

albert001 píše:Ono srovnávací cassidy z Evropy vydají na dvě krabice i s hispama.
Pokud se Ti Alberte nezačnou hromadit zejména rubiginosy, vibexky,... - od kamarádů. :) :D
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3380
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Naše sbírky

Příspěvek od aphodius »

Taky přidám ukázku ze své sbírky:
Přílohy
Systém 5.jpg
Systém 4.jpg
Systém 3.jpg
Systém 2.jpg
Naposledy upravil(a) aphodius dne 22 črc 2013, 20:09, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“