Jak na lokality?

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
krek2
Příspěvky: 24
Registrován: 22 lis 2011, 16:59
Bydliště: Ostrava

Jak na lokality?

Příspěvek od krek2 »

Dobrý den mám dotaz jakou velikostí písma píšete lokality a determinaci a na jaký papír(tvrdý, normální)mám problém odhadnout jak velké by měly být předem děkuji :)
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od Yohaness »

Papír 250-300g křída mat, typ písma(font) Arial narrow, velikost písma 3.
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od Haci »

Yohaness píše:Papír 250-300g křída mat, typ písma(font) Arial narrow, velikost písma 3.
hele nevopič se :skleb :chuckle
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od Adam »

Arial Narrow, vel. písma 3, papír 120g/m2. Trochu se bojím toho, že jelikož nelaminuji, nemusel by se toner dost dobře připéct na silnější papír a po pár desetiletích to opadá...
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od Haci »

Tím mě tak napadá; máte někdo zkušenost s ingoustovkama a archivním ingoustem?
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
Ivoš M.
Příspěvky: 404
Registrován: 03 kvě 2010, 06:42
Bydliště: Jihlava

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od Ivoš M. »

Já si psal lokality dokumentním inkoustem hezkou řádku let. Písmo je stálé a za cca 25 roků se kvalita nijak nezměnila.
Bohužel v poslední době nejsou k dostání " dámská perka ", a ani zrak už není co býval, takže posledních 5 let tisknu. :sad
Pyrochroidae CZECH REPUBLIC
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od Haci »

No oni se teď na trhu množej tiskárny na dokumentární inkoust, tak váhám, zda-li do toho jít nebo ne. Některé starší štítky z kopírek a lejzrovek nejsou k přečtení už po pár letech. Při objemu cca 100 A4 archů, co ročně vytiskám, mě čím dál tím víc děsí představa, že v budoucnu budu přeštítkovávát...
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
krek2
Příspěvky: 24
Registrován: 22 lis 2011, 16:59
Bydliště: Ostrava

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od krek2 »

a jde to přečíst když to není nějaká moc profi tiskárna??
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od Haci »

Ano jde, ale záleží na kvalitě tiskárny, toneru a papíru. Repasované tonery mají horší tisk. Tisk z levných ingoustovek rychle bledne a písmena se často slévají, ale to je i v závislosti na použitém papíru. Pokud ale člověk pořídí o lepší tiskárnu a kvalitní papír, tak klidně může psát písmem 2 a písmena budou krásně čitelná ovšem nevím, jak dlouho to vydrží. S lejzrovkama je to horší. Levné lejzrovky mi přijdou na prd a písmenka se odlupují dost brzy. Samozdřejmě opět velice záleží i na papíru a jeho povchu. S lepšíma lejzrovkama je to rána do tmy. Z některých mám vytiskané štítky 10 let a je to v poho. Z jiných ihned po vytištění aprvní manipulaci se štíkem (stříhání) jde tisk do háje. Proto mě zajímá ta ingoustovka s archivním ingoustem...
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od albert001 »

Ono hodně záleží na papíru. Moje tiskárna například není schopná tisknout na čtvrtku. To jde stírat prstem. Co se týče inkoustového tisku, nemám s tím zkušenost, ale tiskl jsem štítky na speciální inkjetový papír a výsledek předčil mé očekávání i při laserové tiskárně. Mám dojem, že existují speciální papíry na laserový tisk, na kterých to má dlouho vydržet. A vhodné je prý taky používat papír stejné značky, jako je tiskárna - tisknete-li Canonem, je vhodný papír Canon. Je to sice dražší, ale myslím, že pořád lepší než přeštítkovávat.
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
anonymus

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od anonymus »

Dříve se psalo všechno ručně a štítky jsou čitelné i po více jak 100 letech :)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od Hali+ »

Yohaness píše:Papír 250-300g křída mat, typ písma(font) Arial narrow, velikost písma 3.
Jak stárnu a oči se kazí, tak už dávám velikost 3,5 a uvažuji i o 4... :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od Nebria »

Hali+ píše:
Yohaness píše:Papír 250-300g křída mat, typ písma(font) Arial narrow, velikost písma 3.
Jak stárnu a oči se kazí, tak už dávám velikost 3,5 a uvažuji i o 4... :mrk
Přesně, jak jsem zjistil více starších kolegů se zničeným zrakem od preparace používá velikost písma 4 :nerd
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od marion »

Kdybych postupoval v tomto duchu, tak za chvíli bude štítek formátu A3 a písmo tak 32. Zůstávám tedy u Arrial Narrow 3,5, papír 200 g a zvyšuji počet diotrií v brýlích :D :D :D (nyní jsem na +2,5 a čtení je na hranici), hlavní důvod je ten, že si myslím, že štítek s lokalitou by neměl přesahovat štítek s broukem a protože 90% mých brouků je na štítcích 11x 4,5, tak při tomto písmu tam dám 4 řádkový text a dostanu se na cca necelých 5 mm šířky.
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od Adam »

marion píše:... že si myslím, že štítek s lokalitou by neměl přesahovat štítek s broukem...
Proč?
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od marion »

Protože se mi to nelíbí a protože se do krabice vejde méně brouků, než kdyby zabírali jen nutné místo.
anonymus

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od anonymus »

marion píše:Protože se mi to nelíbí a protože se do krabice vejde méně brouků, než kdyby zabírali jen nutné místo.
Nedá mi to a zeptám se, v případě že dostaneš brouka s lokalitou která přesahuje štítek , tak ho předěláš ? A co determinační štítky jiných entomologů , ty bývají poměrně dost často větší než mám brouka na štítku . :mrk
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od Hali+ »

Ano, Marion a celá řada dalších sběratelů hodně dbají na estetiku, aby ty štítky na špendlíku "zarovnávaly", tj. aby dělaly takové ty "komínky" a docela těžce nesou, když jim pod brouky dám o kousíček větší determinační štítek... :mrk
Někteří sběratelé mi pak determiňák zpřehýbají, aby se pod to vešel a někteří ho dokonce i ostříhají (!!), tj. často ustřihnou samce či samici (myslím determinační znaky - kroužek s šipkou či kroužek s křížkem), jen proto, aby byl determiňák co možná nejmenší. V jednom případě mi dokonce jeden sběratel determiňák přestřihoval na dva kusy a připichoval pak oba kusy pod sebe...
To jen tak pro pobavení, ale rozumím tomu, že to chtějí mít hezké. Také bych to měl rád hezké, ale na to čas nemám...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od Adam »

Estetika :D Líbí se mi, co se mi líbit musí.
Nejenže spoustě mrněk už nelepím nohy, protože je beztak pouhým okem nevidím, ale už i lepím víc kusů jednoho druhu z lokality na štítek a pak ty štítky dávám do komínků pod sebe, takže mám na jednom špendlíku klidně i 20 brouků. Obrovská úspora místa, lepší než materiál kdesi po ependorfkách. Až umřu, tak co s tím?
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Jak na lokality?

Příspěvek od marion »

Dělám vše co tady píšete. Pokud štítek ohnout jde tak ho prostě poskládám-nikdy původní lokalitní nebo determinační štítek nevyhazuju, obstřihnu okraje na doraz, znak samce nebo samice u Milana většinou jde ohnout. Lokality většinou dále neřeším-moc je nepřepisuju, ale determináky dodělávám často. Už se to tady řešilo, spousta determinátorů dává determinák jen pod prvního, tak si je dodělám pod ostatní, považuji to za menší chybu než je nechat bez determináku. Navíc protože přidání determináků zabere skoro nejvíce času, tak mám s některými determinátory domluvu, že napíši rukou jméno brouka pod prvního a já si je dodělám. Jako Adam brouky "páskuju", ale vždy u druhů které poznám, dříve jsem to dělal i u směsi, ale ne každý determinátor to akceptuje. Takže můj rekord je cca 60 brouků na špendlíku - 4x3 na štítku a pět štítků na špendlíku, jak píše Adam, co nevytáhnu a nezpracuju se časem znehodnotí nebo ztratí.
Taky jsem začal dělat to, co se mi nikdy nelíbilo, ale bohužel jinak to nejde Určuju při preparaci a šunty nebo velké serie vyhodím po prohlednutí a vykuchání pod binoklem, ono při sběru prťavců to jinak ani nejde, když je na lokalitě nepoznám.(naposledy před týdnem v Poodří-Carpelimus sp. cca 7 druhů v asi 150-200 kusech - 2 ex.Carelimus manchuricus subtilicornis a mnoho desítek podobného Carpelimus corticinus, tři druhy se skuiny Carpelimus bilineatus - spolehlivě se odlišují samci podle penisu, samice jsem neřešil)
Pokud jde o lepení nohou tak u drabčíků pravé končetiny lepím levé nechám volně, zjistil jsem totiž, že hlavně u žlotonohých drunů spočítat chodilové články je maso, někdy to je vidět lépe přilepené někdy volné tak to kombinuju.
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“