Etiketování myrmekofilů

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Fire
Příspěvky: 17
Registrován: 09 zář 2011, 18:27
Bydliště: Praha

Etiketování myrmekofilů

Příspěvek od Fire »

Pěkný den, rád bych se zeptal zkušenějších kolegů jak štítkovat myrmekofily.

Setkal jsem se se případy, kdy byli nalepení mravenci s broukem na jednom štítku. To je neprůstřelné a asi nezbytné, když jsou mravenci nejistí (například úlovky při expedici v cizině). V našich podmínkách mi nepřijde praktické lovit ke každému tvorečkovi chycenému v okolí hnízda těžko zaměnitelného Lasius fulinginosus pokaždé jednoho mravence. Brouka lepím samotného a tomu Lasiovi věnuju jeden řádek na lokaliťáku (ex Lasius fulinginosus Latr.).

Tohle jsem si vymyslel sám, ale ocením radu, zda je v tomto směru nějaký zažitý úzus, který by zjednodušoval život například při determinaci.

Děkuji pěkně
Formicidae vážněji, ostatní příležitostně
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Etiketování myrmekofilů

Příspěvek od marion »

Někdo lepí mravence na zvláštní štítek pod brouka-to je asi nejčastější, já jsem v tomhle lajdák a píšu Formica sp., Myrmica sp., Lasius sp.. Jediný u kterých píšu celé jméno je právě Lasius fuliginosus, brunneus a Liometopum microcephalum. Občas taky vezmu mravence z hnízda a nalepím je zvlášť, jenže stejně jsem si je zatím nedal určit.
Já si stejně myslím, že broukům jde převážně o biotop, teplotu vlhkost a druh mravence je sekundární. Myrmekofilů¨vázaných na jeden konkretní druh mravence u nás asi moc nebude. Určitě by ale stálo za to dělat to pořádně, třeba nemám pravdu. :(
anonymus

Re: Etiketování myrmekofilů

Příspěvek od anonymus »

Vazbu na jednotlivé druhy mravenců uvádí Smetana, 1959
Václav Šilha
Příspěvky: 218
Registrován: 29 dub 2010, 06:08
Bydliště: Nové Strašecí

Re: Etiketování myrmekofilů

Příspěvek od Václav Šilha »

Jak píše Marion, určitě by stálo za to, dělat to pořádně. Od dob Smetany se v myrmekologii asi mnohé změnilo. Lasius fuliginosus je zřejmě stálice, ale třeba u skupiny Formica rufa to je složitější. Smetana vůbec neuvádí Formica polyctena (asi nejhojnější Formica vůbec), nebo F. lugubris, která je na Šumavě nejhojnější Formicou.
Václav Šilha, e-mail: coleoptera@bubakov.net
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Etiketování myrmekofilů

Příspěvek od krep »

Pavel Bezděčka už tu kdysi psal, že by uvítal, kdyby mravenec, u kterého byl druh nalezen, byl nalepen na štítku pod broukem... tož chlapci, je to na každém z vás, kterak se k tomu postavíte (i když chápu, že fuliginosus je opravdu pravděpodobně lehce určitelný již v terénu ;-) )
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Etiketování myrmekofilů

Příspěvek od Nebria »

Svoje sběry jsem vždy řešil lepením mravence i u jasných a snadno určitelných druhů mravenců a to z důvodu že na první pohled vidím u jednoho druhu brouka jestli jsem ho vždy našel u jednoho druhu mravence, nebo naopak třeba u tří druhů.
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Etiketování myrmekofilů

Příspěvek od krep »

Jasně, ale myslel jsem tím, že třeba u toho fuliginosuse by to šlo řešit údajem na lokalitním štítku... :blush
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Etiketování myrmekofilů

Příspěvek od Nebria »

jasně :blush
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Etiketování myrmekofilů

Příspěvek od aphodius »

Já mravence nepoznám, ani toho fuliginosa, určím je jen do rodu, a to kdoví jestli, takže pokud seberu třeba Clavigera, určitě dám pod něj na zvláštní štítek i hostitelského mravence - tím nic nepokazím, navíc, nikde není psáno, že se třeba fuliginosus nerozpadne na dva druhy rozlišitelné jen analýzou DNA. Dřív jsem to nedělal, ale teď už tak nezodpovědný být nechci.
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“