K jakému účelu slouží sbírky?

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

K jakému účelu slouží sbírky?

Příspěvek od míra »

Hezkou neděli kolegové entomologové.
Renno mě inspiroval k napsání tohoto příspěvku ( tématem) svým zájmem o roháče. Rád sem na forum chodím, ale občas mám pocit, že mě iritují slova, která anonymně sortují sběratele brouků na "NÁS" vědce, a "VÁS" SBÍRKAŘE. Rád bych proto tímto tématem inspiroval členy fory, ať už vědce, či sbírkaře,, k tomu, že hlavní je "kochat" se krásou přírody,,hmyzu.
Každý kdo sbírá hmyz a má doma nějaké "škatule" je má z nějakých důvodů a k nějakému účelu. Účel pro jednoho člověka, nemusí být totožný s účelem pro někoho jiného. Přesto si myslím, že každý, kdo má doma těch pár škatulí má něco velice blízkého, podobného se všemi těmi dalšími "blázny". Ne bez důvodů jsou třeba rybáři nazýváni tichými blázny.
:call :call
Tak, dovolím si sem dát příklad 4 krabic hmyzu. Prvou nazvu vědecká sbírka za účelem propagace hmyzu. Druhou úpak nazvu vědecká sbírka za účelem soustavného bádání. Třetí pak nazvu vědecká sbírka čekající na mé soustavné bádání. :D :D A čtvrtou pak nazvu nevědecká sbírka.Jednotlivé ilustrační fota stručně doplním a doufám že sem i někdo připojí podnětný příspěvek. :)
příloha 1
-Vědecká pupolárně naučná sbírka. Pokud někdo z Vás zkusil přednášet dětem o hmyzu, broucích, včelách, ví jak je těžké získat si pozornost dětí. Já sám jsem přes 20 let přednášel o včelách jako učitel včelařství, o herpetologii, entomologii. Dnes mi zůstalo přes 10 krabic, které jsou dle mého naučné. Viz krabice sběrů křísů a podobně. Děti na tom můžou oči nechat a dá se o tom hodinu povídat.
příloha 2
-Vědecká sbírka soustavného bádání. Kdo se zabývá nějakou skupinou, má vesměs sbírku v hrozném stavu. Vypichování, přepichování přepisování,,, :sad at děláte co děláte na pořádek v tomto případě není moc času.
příloha 3
-Vědecká sbírka čekající na mé soustavné bádání :sad . Stihnout všechno prostě nejde. Ale zájem, stižádost člověka je obrovská. Já pokud můžu rovnám si zástupce broučí říše do všeobecně nazývané "přehledové" sbírky. Mordelidae je hodně těžká skupina a asi by bylo lepší všechny poznatky "předat" :shake Ale když se prostě člověku líbí :blush No tak co s tím? Sbírka je upozorňuji prostá škůdců, lokality na všech jedincích a proto ji po právu nazývám vědecká, i když s ní bohužel aktivně nepracuji.
- příloha č.4
Nevědecká sbírka.
Bohužel nevědeckou sbírku nemám. Nemohu ukázat foto. Ale sami dobře víte že takové sbírky jsou velmi často vidět na aukru, E-bayi, či na burzách. Mě samotné velmi mrzí, že třeba je problém doplňovat rod carabus z číny je ... no prostě
o vědecké hodnotě. Nemluvím už vůbec o coptolabrech pocházejících vesměs z farem. Ale i obyčejné sběry z přírody je otázka nakolik jsou odpovídající lokalitám z číny, či dokonce zemi.
A bohužel Vám povím, že nevědecké sbírky jsem v předchozích letech viděl i v našich muzeích, kde jsem působil či pomáhal. Sbírka špendlíků a lokalit a prachu po zavíječích už není vědecká sbírka.
Uživatelský avatar
pája
Příspěvky: 248
Registrován: 29 dub 2010, 08:35
Bydliště: Brno

Re: k jakému účelu slouží sbírky

Příspěvek od pája »

Krásný příspěvek. Především jsem si zaškatulkoval svoji sbírku - stále na něco čeká.
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“