Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Hali+ »

Sběratele znám, copak o to, ale spíš by mě stále zajímalo jaká je to lokalita...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od marion »

Ja ja narodil se ve Fryštátu - nyní Karviná a zemřel v Opavě, velký slezský entomolog. Jeho Wagaicis wagai nebo Wankowiczův wagae - tuším nálezy od Těšína mi vrtá hlavou. Dle dr.Jelínka chyba, dle jiných diskontinuitní rozšíření, na běžných houbách-Trametes.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od marion »

Hali+ píše:Sběratele znám, copak o to, ale spíš by mě stále zajímalo jaká je to lokalita...
Myslel jsem, že jsem to napsal docela jednoznačně, podle mně je to Dolina Studeného potoka ve Vysokých tatrách.
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Vindobon »

marion píše:škoda že se neozval nějaký němčinář, co třeba Vindobon...
Neozýval jsem se, protože nemám co dodat, vše podstatné bylo řečeno, ale budiž. — Kohl znám jen jako kapustu, podle slovníku to může být i zelí (zelí se ve Vídni říká Kraut, kysanému zelí Sauerkraut, jak se mu říká jinde v německy mluvících zemích, nevím; botanicky je snad oboje jeden druh rostliny a liší se to jen úpravou).

Kalt = studený, kühl = chladný; přičemž mezi kalt a kühl je rozdíl stejně bezvýznamný jako v češtině a stejně jako v češtině mi není známo, že by kalt nebo kühl mělo cokoli do činění se zelím nebo s kapustou. Možná ale došlo kdysi k záměně kühl a Kohl na základě zkomolení nebo nepochopení.

Ale pokud jde o lokalizaci nějakého cizojazyčného názvu území, nemá myslím moc smysl zkoušet překládat. Spíš se mi jako správné řešení jeví najít to na mapě v příslušném jazyku a pak na mapě české nebo slovenské.

Německý google.de mi na hledání Großes Kohlbachtal našel Zbojnícku chatu, tedy stejné území (Veľká studená dolina) jako to na Marionově odkazu (přičemž řetězec „Großes Kohlbachtal“ na té Googlem nalezené mapě nevidím, jen řetězec „Studené doliny“).
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Hali+ »

Díky moc!
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Vindobon »

marion píše:Wagaicis wagai nebo Wankowiczův wagae - tuším nálezy od Těšína mi vrtá hlavou. Dle dr.Jelínka chyba, dle jiných diskontinuitní rozšíření, na běžných houbách-Trametes.
Vzácný brouk může klidně žít na běžné rostlině (či houbě). Velevzácný krasec Eurythyrea quercus žije na běžném druhu stromu, velevzácného potemníka Bolitophagus interruptus jsem už našel jak na Fomes fomentarius, tak na Laetiporus sulphureus (čímž má dokonce širší spektrum živných hub než běžný Bolitophagus reticulatus), velevzácný kovařík Limoniscus violaceus obývá nesrovnatelně širší paletu druhů dřevin než obávaný „škůdce“ lýkožrout smrkový atd... Faktory určující vzácnost brouka můžou být stav živné rostliny, její velikost, expozice, stáří a mnoho dalších. Pokud tedy je Wagaicis wagai na běžné houbě a přesto se nedaří jej v konkrétní oblasti nalézt, vůbec to nemusí znamenat, že v té oblasti skutečně nežije nebo alespoň v minulosti nežil.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Hali+ »

Přesně nad tímhle teď mudruju u několika druhů, od kterých jsou známy jen staré nálezy...
Jasně, u řady věcí si vcelku jednoduše odvodím, že to musí být nějaký omyl, protože jsou úplně ustřelené. Ale u některých si člověk říká - vlastně proč ne? Biotop tu na ně je, všechny podmínky o kterých víme jsou splněny, ale brouka už od té doby nikdo nenašel. To, že ho nemůžeme najít ještě neznamená, že tu někde nějaká malá přehlížená populace nemůže přežívat... Na druhou stranu, pořád ještě neznáme úplně všechny podmínky, které se musí sejít, aby to některému z druhů vyhovovalo... Třeba nějaká podmínka splněna není a druh prostě vymizel.
A pak, kdo ví, jak je tehdy ti staří sběratelé sbírali. I oni přece mohli zkoušet netradiční metody, entomologie byla ještě v plenkách a internet neexistoval... :mrk
Jj, jsou to kupodivu velice složité otázky...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Vindobon »

Tady toho moc nevymudrujeme, většinou se musíme spokojit s tím, že o tomto jevu víme, a nezbývá nám než být při interpretaci unikátních nálezů opatrný v obou směrech, zvlášť pokud máme jen mlhavou představu o způsobu života – slepě nevěřit všemu, ale také neodmítat nějaký nález jen proto, že pro něj nemáme vysvětlení ani potvrzení.

Řekl bych, že brouků, jejichž vzácnost je v příkrém kontrastu s hojností jejich hostitelských rostlin či hub, je jen ve sřední Evropě mnoho set druhů. U drtivé většiny nevíme nic například o populační dynamice — tohle je částečně prozkoumané jen u zlomku druhů, jako jsou třeba bekyně Lymantria dispar a její antagonisté (krajník Calosoma sycophanta a některé další druhy hmyzu, ale i virových, houbových a bakteriálních onemocnění).

Ale proč je Sphindus dubius o tolik vzácnější než Aspidiphorus orbiculatus, se kterým žije společně? Nikdo neví. Přitom je Sphindus větší – snadno by Aspidiphora mohl přeprat. :D Proč je Neomida haemorrhoidalis o tolik vzácnější než Bolitophagus reticulatus, se kterým sdílí houbu? Nikdo neví. V podobném porovnávání a demonstrování naší neznalosti bychom mohli pokračovat snad donekonečna.
Naposledy upravil(a) Vindobon dne 17 dub 2014, 19:37, celkem upraveno 1 x.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od marion »

Je spousta faktorů, o kterých nic nevíme. Já si nejvíce pamatuju Apion pomonae, dle Roubala jeden z nejhojnějších brouků středoevropských žijící na běžné kytce a stejně vymizel, o to je zajímavější, že dva kusy o kterých vím, byly chyceny v Ostravě, jeden na sídlišti oklepem borovice, druhý smykem takové obyčejné louky mezi sídlištěm a lesem, takže se ani nedá tvrdit, že potřebuje nějaké vyloženě "přírodní prostředí", ale nevím co potřebuje.

Ad Tatry-asi bych neřešil, německé jméno a jeho současný ekvivalent je jasné, ale stejné mi vrtá hlavou, kde přišli na to zelí :D
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Hali+ »

marion píše:...Ad Tatry-asi bych neřešil, německé jméno a jeho současný ekvivalent je jasné, ale stejné mi vrtá hlavou, kde přišli na to zelí :D
Mýlíš se Marione... Bohužel, zrovna u tohodle kusu to musím řešit obzvláště pečlivě! Bude Ti to hned jasné, když mrkneš na obrázek dole, jak jsem to zvíře determinoval... :mrk
Přílohy
P4174776_z.jpg
P4174776_z.jpg (27.52 KiB) Zobrazeno 19085 x
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Josef Mertlik
Příspěvky: 1929
Registrován: 30 dub 2010, 07:01
Bydliště: Opatovice nad Labem

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Josef Mertlik »

Studená dolina je jasná. Zajímalo by mne, co představují ta čísla 1 a 99. Wanka sbíral ve Vysokých Tatrách v roce 1901 hlavně v okolí Smokovce (Koleška 1995). I když vydal několik prací, tak neznám žádnou o jeho aktivitách ve Vysokých Tatrách.
Elateridae, Eucnemidae, Throscidae, Cerophytidae, Lissomidae (Eurasie)
e-mail: mertlik@elateridae.com
web: http://www.elateridae.com
časopis ELATERIDARIUM: http://www.elateridae.com/elateridarium
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Hali+ »

Nevím co ta čísla znamenají. Obvykle to u řady starých sběratelů bývá měsíc a rok. Ale v tom případě bývá ten měsíc římsky, ne latinsky. Takže v tomhle případě bych se přikláněl buď k tomu, že je to nějaké jeho "vnitřní" číslování ve sbírce, čistě nějakého technického rázu. Případně by to mohlo znamenat, že byl sbírán na jeho první výpravě v roce 1899 (=1. v ten daný rok), leč to už jsou jen spekulace. Takže ten kus budu vést jako s neuvedeným datem sběru.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Vindobon »

Hali+ píše:...zrovna u tohodle kusu to musím řešit obzvláště pečlivě!
Jenže tady už nejde o rozluštění lokality, ale o to, jestli jí věříš. Hohe Tatra = Vysoké Tatry. Přes to nejede vlak.
Josef Mertlik píše:Zajímalo by mne, co představují ta čísla 1 a 99.
To může být leden 1899 nebo nějaké inventarizační číslo. Hů nous?
Josef Mertlik píše:I když vydal několik prací, tak neznám žádnou o jeho aktivitách ve Vysokých Tatrách.
Kde já jsem všude sbíral a nic jsem o tom nenapsal... :cry
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od J.P. »

Josef Mertlik píše:Studená dolina je jasná.
Je jen otázka, zda je pro dolinu od soutoku Malého a Velkého Studeného potoka správnější používat název Studená dolina (viz. http://sk.wikipedia.org/wiki/Studen%C3%A1_dolina) nebo Dolina Studeného potoka (viz. http://sk.wikipedia.org/wiki/Dolina_Stu ... 9ho_potoka). Ani slovenská wikipedie tak nedává jednoznačnou odpověď. Na mé mapě, kterou mám k dispozici (Turistický atlas Slovenska 1:50000 z roku 2005), není použit ani jeden z těchto názvů. Někde se pro tyto doliny používají ještě názvy Studenovodská dolina, Malá Studenovodská dolina a Velká Studenovodská dolina. A teď si vyber.
Naposledy upravil(a) J.P. dne 17 dub 2014, 16:44, celkem upraveno 3 x.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
anonymus

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od anonymus »

několik prací :
Wanka T. 1915: Beitrag zur Coleopterenfauna von Österr.- Schlesien. Wiener Entomologische Zaitung XXXIV.Jshrg.,Heft V-VII (25.Juli 1915) pp.199 - 214
Wanka T. 1920: Dritter Beitrag zur Coleopterenfauna von Österr.- Schlesien. Entomologische Blätter,16,Heft 10 – 12,pp 202 - 213
Wanka T. 1927: IV. Beitrag zur Coleopterenfauna von Schlesien. Wiener Entomologische Zaitung 44.Band 1. u 2. Heft (10.Mai 1927) pp.1 - 32

jak je vidět publikoval hlavně nálezy ze Slezska
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od ivo »

Hali+ píše:
marion píše:...Ad Tatry-asi bych neřešil, německé jméno a jeho současný ekvivalent je jasné, ale stejné mi vrtá hlavou, kde přišli na to zelí :D
Mýlíš se Marione... Bohužel, zrovna u tohodle kusu to musím řešit obzvláště pečlivě! Bude Ti to hned jasné, když mrkneš na obrázek dole, jak jsem to zvíře determinoval... :mrk
Zajimave C.transsylvanicus ze Slovenkych Tater.A nemohl Wanka sbirat v dane dobe v Rumunsku nebo Ukrajine,a nejde o zamenu lokalit. :roll:
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Vindobon »

J.P. píše:Je jen otázka, zda je pro dolinu od soutoku Malého a Velkého Studeného potoka správnější...
Chápu-li to správně, jde o to, zda se ten brouk vyskytuje (vůbec někde) na Slovensku. Jak říkat nějaké dolině, je tedy v daném kontextu úplně a zcela šumafuk.
J.P. píše:požívat název...
Dobré chutnání. :mrk
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od J.P. »

Vindobon píše:
J.P. píše:požívat název...
Dobré chutnání. :mrk
Chybička se vloudila :oops: . Opraveno

Hali+ chce zřejmě v publikaci uvést i současný název lokality nálezu, nejen doslovný přepis lokalitního štítku.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Hali+ »

Vindobon píše:
Hali+ píše:...zrovna u tohodle kusu to musím řešit obzvláště pečlivě!
Jenže tady už nejde o rozluštění lokality, ale o to, jestli jí věříš. Hohe Tatra = Vysoké Tatry. Přes to nejede vlak. ...
Kdyby to byl jediný kus ze Slovenska, tak by mě to zas až tak nevzrušovalo a bral bych to za jasný omyl. Jenže už mám podchycené i další kousky a teď mě to (i když jen zcela nepatrně) viklá... :D
Vindobon píše:Kde já jsem všude sbíral a nic jsem o tom nenapsal... :cry
Tak tak, aneb jak naznačil Marion, takové sběry jako by z pohledu historie ani neexistovaly... :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Prosba o pomoc s rozluštěním lokalitních štítků

Příspěvek od Hali+ »

J.P. píše:Hali+ chce zřejmě v publikaci uvést i současný název lokality nálezu, nejen doslovný přepis lokalitního štítku.
Správně. A nejen to, Hali+ k tomu všemu dělá i mapky... :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“