Co bude s našimi sbírkami?

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
jiri111
Příspěvky: 154
Registrován: 25 úno 2014, 16:23

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od jiri111 »

Mně to téma vůbec nepřipadá jako bezobsažné, sám si s tou otázkou lámu hlavu (jak věk postupuje...).

1) Publikovat sbírku. OK, ale kde, jakým nejlépe způsobem? Uvítám rady. Nehrozí, že u veřejně vypublikované sbírky "někdo" slavnostně zjistí, že tam je kousek, který je na CITESu, sice chycený někde např. v Maroku na lokalitě, kde jej létají milióny, chycený v době, kdy na CITESu nebyl, a už se můžu těšit na domovní prohlídku? (či něco podobného - lokalita uvnitř velkoplošné chráněné oblasti, kde sice zemědělci práškováním hubí miliardy kusů hmyzu a na sklech aut hynou další milióny, ale já mám, ó hrůzo, v krabici padesát nelegálně zabitých kousků...). O těchto případech jsem slyšel, že se snad dějí, z první ruky to nevím...

2) Publikovat a obejít to deklarací "observed" místo "collected"?

Souhlasím s tím, že by nálezy měly být publikovány, mají-li dávat smysl - ale toto vidím jako problém.
Renda

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od Renda »

v CITESu je "pouze" rod Colophon a jeden druh Dynastese
http://www.speciesplus.net/

ad 2 - to se na to rovnou "obser"
ad 1 - je tuším správně, otázkou je ale, kde bude sbírka po tvém funuse (nic ve zlém) uložena a aby jí vůbec někde uložili

osobně si myslím - bude -li ve sbírce něco fakt dobrého nebo např. typový materiál, tak se to zkrátka do muzea vejít musí
nebude -li tam nic zajímavého tak to nech dětem na hraní a nebo si zavčasu vyhlídni omladinu, která se toho ujme s úctou a třeba v to v budoucnu bude s penězma a prostorem v muzejích lepší :D

nebo to hoď do Dunaje jako Kwietoň :rock
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od míra »

Vzhledem ke krátké SZ diskuzi s kolegou Liborem Dvořákem si dovolím vlepit foto "argumentační". Neztotožnuji se totiž se zde uvedeným termínem "mrtvá entomologie". Nebo obdobný "co není publikováno je na :moon ......
Mám asi 15 krabiček, které měly za svou existenci jedinný význam. Ukázat děckám, žákům, studentům krásy a rozmanitost hmyzu. A prošly rukama tisíců..Já sám jsem nejvíce chodil do 4-6 tříd, ale své jsem si užil i ve školkách i na gymnásiích. Dnešní bohatost zájemců o entomologii (bohužel ubývající) je jen setrvačnost dřívějších systémů výuky na školách a stylu života vůbec. Dnes toto dle mého neexistuje a tudíž po "sbírkařích" časem zaniknou i "věhlasní publikující odborníci"
Upozorňuji přespřílišné odborníky, že v uvedených krabicích ( které zakládal již můj děd, ředitel měšťanky) jsou pravděpodobně velké determinační nedostatky, mnohé exempláře ani nemají lokalitní lístek. Děti v úvodech biologie takové věci příliš nechápou. Na druhou stranu uznávám, že ještě lepší je živý hmyz :D nejlépe úl se zadním sklem, který jsem jako učitel včelařství též občas tahal. Nebo Brachypelmy, které jsem si občas dovolil i vzít na svou ruku a sklidil obdivný pokřivený usměv paníčtelky, která nevěděla, jestli má zachraNovat děcka, křičet, nebo utíkat.
Takže toto je má reakce a tvrdím že mrtvá entomologie neexistuje. Každý výsledek lidské činnosti je živý. Je odrazem života nějakého HOMOSAPIENS. Koukněte se do galerie na nějakého Ghoga, Mánesa, Blažíčka. To nejsou mrtvé plátna. Z nich dýchá um. Stejně tak entomologové. A proto je škoda brát mrtvý hmyz jen jako nástroj k publikaci, faunistice, systematice...
práci čest :D
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od míra »

Pamatuji, že jsem jednou chtěl podnítit zvědavost a ukázat "vědeckou" sbírku. Jak má vypadat, jak má být uspořádána. Co tam znamenají typy, paratypy. Jak se mění nomenklatura.
Bylo to pro studenty 2ročníku gymnásia a byl jsem tam asi 3X? Pak bylo jasné, že chtějí jen ty štíry, žahalky, sršně a povídat si o tom, kolik žihadel kdo ustojí a jaké nejnebezpečnější
potvory žijí v Amazonii. Tenkrát jsem na výuku "neúspěšně" bral takovéto ( pro děti nezajímavé) krabice( jedna z krabic Judolia).
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od Adam »

Tohle je naopak velmi zajímavé vlákno, ačkoliv doufám, že na podobné věci mám ještě nějaký ten rok čas. Osobně bych sbírku rozdělil mezi kompetentní muzeální instituce a privátní jednotlivce. Nikdy to nebude k prodeji, ale zároveň nehodlám pořádat žádné autodafé a obřadně do ohně přihazovat muzejky. Kdyby na mě sedla choroba, mohla by se řada zdejších jedinců těšit z malého dědictví.
anonymus

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od anonymus »

Všichni tady ale uvažují že budou mít čas před smrtí se sbírkou nějak naložit (prodat,darovat)............ale co v případě náhlé smrti, co vaše rodiny,manželky,děti......znám několik příkladů kdy finanční stránka byla pro rodinu zajímavější než přání zesnulého entomologa.

Adame neříkej NIKDY nebude moje sbírka k prodeji , šlehne tě mozková mrtvice a víš prdlajs jak tvoje sbírka dopadne. :)
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od míra z. »

Adam píše:Tohle je naopak velmi zajímavé vlákno,
Souhlasím - i když jsem o tom také přemýšlel, k ničemu jsem definitivně nedošel. Co se týká sbírky našich brouků, tak bych byl asi nejradši, kdyby to zůstalo v nějakém spolehlivém muzeu. Ovšem v jakém konkrétně nemám potuchy.

Na exotech včetně nosorožců tolik nelpím.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
Josef Mertlik
Příspěvky: 1929
Registrován: 30 dub 2010, 07:01
Bydliště: Opatovice nad Labem

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od Josef Mertlik »

sbirka.jpg
Úryvek z knihy "Sbíráme hmyz", z kapitoly "Jak se zbavit své sbírky - str. 148-150" (Winkler 1974)

To byly praktické rady odborníka z roku 1974. Od těch dob se mnohé změnilo. Např. školní sbírky zřejmě zcela zanikly a ty muzejní jsou téměř zaplněné materiálem. Již tu padlo výše, že prodej připadá v úvahu u velmi kvalitní sbírky zhodnocené typovým materiálem a množstvím opublikovaných údajů. Takže Nerudovská otázka "Kam s ní" je stále aktuální - i pro mne :think Některý machr entomolog tuto otázku vyřeší za svého života, ale většina sběratelů to nezvládne (náhlý odchod do věčných lovišť), nebo jim to je úplně jedno (cesta je cíl - bez urážky).
A.V.Fric.jpg
Úryvek z knihy "Indiáni Jižní Ameriky", z kapitoly "Z autorovy korespondence - str. 244-245" (Frič 1977).
Takto to v Čechách chodilo ... a chodí :smirk
Elateridae, Eucnemidae, Throscidae, Cerophytidae, Lissomidae (Eurasie)
e-mail: mertlik@elateridae.com
web: http://www.elateridae.com
časopis ELATERIDARIUM: http://www.elateridae.com/elateridarium
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od Haci »

Docela by mě zajímalo, kde jste přišli na to, že muzea materiál nechtějí. Rozhodně je problém s vykupováním sbírek, jelikož peněz není nikdy dostatek a výkupní ceny jsou nízké, ale vězte, že kdokoli kdo by chtěl sbírku věnovat, tak se na ní rozhodně místo najde v Národním muzeu ;-).

Jinak podobně jako Frič byl odmítnut i Holub. Naštěstí se jeho hmyzí materiál nakonec dostal k Nickerlům a stal se tak základem sbírky Národního muzea.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Renda

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od Renda »

tak to je dobrá zpráva. měl jsem za to že o to není zájem z kapacitních důvodů, upřímně mě nenapadlo, že se to týká jen koupě. Tak to si myslím, že můžeme všichni klidněji spát.
:makeup
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od papa »

Renda píše:tak to je dobrá zpráva. měl jsem za to že o to není zájem z kapacitních důvodů, upřímně mě nenapadlo, že se to týká jen koupě. Tak to si myslím, že můžeme všichni klidněji spát.
:makeup
... jo ho.... Lukáš od tebe chce jen vylákat :D
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od Haci »

sakra byl jsem odhalen :doh :chuckle
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od aphodius »

Kvalitní sbírka českého entomologa by měla VŽDY končit v NMPC! Pokud nemáte pokračovatele, měli byste to všichni co nejdřív sepsat u notáře formou závěti, abyste vyšachovali pozůstalé v případě vašeho náhlého odchodu z tohoto světa, a zamezili tak ubohému činu rozprodání vaší celoživotní práce za účelem zisku!
Jedině tak zajistíte, že vaše námaha nebyla zbytečná, a bude sloužit dalším generacím.
Uživatelský avatar
Josef Mertlik
Příspěvky: 1929
Registrován: 30 dub 2010, 07:01
Bydliště: Opatovice nad Labem

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od Josef Mertlik »

Haci píše:...Rozhodně je problém s vykupováním sbírek, jelikož peněz není nikdy dostatek a výkupní ceny jsou nízké, ale vězte, že kdokoli kdo by chtěl sbírku věnovat, tak se na ní rozhodně místo najde v Národním muzeu ;-)...
Docela by mne zajímalo, jaké jsou v současnosti výkupní ceny? Myslím, že by se ty údaje daly využít pro argumentaci proti názorům některých méně bystrých ochranářů :think

Nevím, v jakém stavu jsou v NMPC ostatní čeledi, ale Elateridae - to je totální katastrofa. Jejich stav je tak odpuzující, že jsem si řekl, ža tam již tedy nepojedu :puke Natož pak, abych uvažoval o tom, že bych tam snad chtěl umístit své sbírky :nerd
Elateridae, Eucnemidae, Throscidae, Cerophytidae, Lissomidae (Eurasie)
e-mail: mertlik@elateridae.com
web: http://www.elateridae.com
časopis ELATERIDARIUM: http://www.elateridae.com/elateridarium
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od aphodius »

Listorozí brouci tam jsou, dle mých informací, naopak - díky péči, kterou jim věnoval Jirka Hájek - ve velmi dobrém stavu a pořádku.
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od Michal »

Krom nesmrtelného publikování dat se mi líbí také publikování exemplářů sbírky na web a tudíž takové digitalizování sbírky. Třeba forma úžasné galerie jakou má Aleš Sedláček prostě přežije všechna dědictví i útoky rušníků. Je to jedna z možností jak zachovat svou sbírku i po smrti pro další generace. Vím, že fyzický materiál je nenahraditelný, ale když někdo dokáže vyfotit alespoň typový materiál ze všech důležitých úhlů, je to lepší než kupičky pilin v rohu krabice, ne? :)
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od Cassida »

Ne každé fotogalerie (a obecně publikování na netu) se musí zachovat. Soukromé weby skončí, jakmile si někdo přestane platit doménu a hosting. Ne každý má web archivován národní knihovnou (jako třeba elateridae.com). Proto je třeba vynikající biolib,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Josef Mertlik
Příspěvky: 1929
Registrován: 30 dub 2010, 07:01
Bydliště: Opatovice nad Labem

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od Josef Mertlik »

Michal píše:Krom nesmrtelného publikování dat se mi líbí také publikování exemplářů sbírky na web a tudíž takové digitalizování sbírky. Třeba forma úžasné galerie jakou má Aleš Sedláček prostě přežije všechna dědictví i útoky rušníků. Je to jedna z možností jak zachovat svou sbírku i po smrti pro další generace. Vím, že fyzický materiál je nenahraditelný, ale když někdo dokáže vyfotit alespoň typový materiál ze všech důležitých úhlů, je to lepší než kupičky pilin v rohu krabice, ne? :)
To by měla být povinnost zakotvená např. v "pravidlech zoologické nomenklatury" a platící pro všechna muzea, která přebírají do své úschovy typový materiál. Dnes člověk slyší z muzejí jen takové ty kydy typu "nefoťte to tak kvalitně - entomologové k nám pak nebudou jezdit studovat typy" :wasntme
Elateridae, Eucnemidae, Throscidae, Cerophytidae, Lissomidae (Eurasie)
e-mail: mertlik@elateridae.com
web: http://www.elateridae.com
časopis ELATERIDARIUM: http://www.elateridae.com/elateridarium
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: co bude s našimi sbírkami

Příspěvek od aphodius »

Bohužel, ani sebelepší série fotografií ze všech možných i nemožných úhlů nemůže suplovat možnost fyzického studia dokladového exempláře. Ani podle vynikajících fotek se často nedá určit druh. Velmi často vznikají situace, kdy se druh rozpadne na více taxonů (nebo se řeší jiné zásadní taxonomické nebo nomenklatorické problémy), a fyzické porovnání daného materiálu s typovými kusy se tak stává nezbytným. Uchování typového materiálu pro možnost pozdějšího zkoumání je naprosto nenahraditelné. Ani sebelepší popis taxonu s perfektními fotkami nedokáže nehradit osobní studium typu. Ztráta (zničení či odcizení) typových exemplářů se pak musí řešit dalšími nomenklatorickými činy (např. designací neotypu apod.).
Nicolascoleoptera
Příspěvky: 248
Registrován: 16 dub 2015, 11:09

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od Nicolascoleoptera »

ono s předáním mladému pokračovateli je další problém, pozůstalí často raději sbírku prodají, než by ji darovali tomu, komu si zesnulý přál ji dát...ale v nemocnici za nim nebyli, jen čekali jako supi...
Anthaxiini W
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“