Co bude s našimi sbírkami?

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od aphodius »

...nebo jako hyeny...
anonymus

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od anonymus »

Včera po dlouhé době přišel syn za mnou do pracovny a projevil zájem o sbírku...............zeptal se mě za kolik se to dá prodat :chuckle
Uživatelský avatar
honzaprazak
Příspěvky: 413
Registrován: 07 říj 2013, 19:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od honzaprazak »

A co byla odpověď? :D
Jan Pražák
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od míra z. »

Dnes mi donesl jeden známý krabici s pár motýly a brouky. Něco sežrané, něco olámané, špendlíky zkorodované, něco bez lokalit. Z motýlů tam je např. martináč hrušňový, přástevník medvědí - bohužel bez lokalit. Zhruba 6 ks brouků předělám a zachráním. Lokality zhruba ze 70-tých let, sběratelé J.Moravec, J.Mička, Prskavec, Pšenička.....


Krabici našel známý v popelnici - další důvod proč se včas zamyslet, co udělat se sbírkou.......
Naposledy upravil(a) míra z. dne 25 kvě 2015, 18:32, celkem upraveno 1 x.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od Hali+ »

Před vhozením do popelnice ji zabalit do něčeho neprůhledného...? ;-)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
honzaprazak
Příspěvky: 413
Registrován: 07 říj 2013, 19:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od honzaprazak »

Kdybys ty motýli bez lokality chtěl vyhodit, vzal bych je k nám do školy, aby se studenti mohli na něco koukat.
Jan Pražák
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od Renno »

Honza píše:Včera po dlouhé době přišel syn za mnou do pracovny a projevil zájem o sbírku...............zeptal se mě za kolik se to dá prodat :chuckle
tak to je dost drsnej humor
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od míra z. »

honzaprazak píše:Kdybys ty motýli bez lokality chtěl vyhodit, vzal bych je k nám do školy, aby se studenti mohli na něco koukat.
Koukali by jen na vybledlá potrhaná křídla. Holt nevydrží tolik jako brouci.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
honzaprazak
Příspěvky: 413
Registrován: 07 říj 2013, 19:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od honzaprazak »

aha, tak to je škoda...
Jan Pražák
Uživatelský avatar
Todík
Příspěvky: 43
Registrován: 01 kvě 2010, 01:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od Todík »

Co se s takovou sbírkou stane po úmrtí sběratele? Dosavadní praxe, kterou jsem zaznamenal je, že se pozůstalí snaží sbírku prodat. Ve většině případů totiž sběratele smrt "zaskočí". V lepším případě tedy sbírku koupí nějaký entomolog, který to, co dělá, si nechá a ten materiál co nedělá, rozprodá zájemcům. To je tvrdá realita a myslím, že je to ten lepší případ. V horším případě se pozůstalí o sbírku tahají, protože se nemohou dohodnout "za kolik", tak s prodejem otálejí a pochopitelně sbírku pravidelně neošetřují, takže pak je to na vyhození do kontejneru, protože to nikdo nechce. Viděl jsem několik takových sbírek, protože si mne občas někdo vyhledá na internetu (pořádám Brněnskou entomologickou burzu několikátý rok jak je známo) a některé jsem koupil... Ostatně pořadatelé dalších burz v naší republice mají jistě ty samé zkušenosti (jak jsem se dozvěděl).
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od míra »

Sice jsem už na toto téma debatoval, ale dovolím si připsat jednu věc. Sbírka je množina sbírkových předmětů. A to sbírkových předmětů rozdílné hodnoty. Pokud ve sbírce je něco kvalitního, tak si to z 75%? nového majitele najde. Pokud ne, tak každá sbírka z 99% zmizí, rozpadne se, vyhodí se... Já osobně sbírku mám , pracují na ní, chtěl bych aby se zachovala i po mé smrti, nicméně všechno, co má mysl není schopna pojmout, všechno, na co by se prášilo je lepší prostě někomu dát.
A ještě uvedu. Jako včelař mám takový jak bych to řekl , patronát, nad menším chovatelských zoologickým odílkem odílkem. Už asi 10 let. A asi by vás udivilo, co exponátů průběžně zmizí při seznamování mládeže s entomologií. Nemyslím samozřejmě v nenechavých rukách, ale spíše nešikovných rukách. Aktuálně jsem tam donesl 10 velkých skleněných motýlkářských krabic a banánovku chemického skla. během dvou týdnů zbyla jen polovina skla a 7 krabic. Ostatní jkasi taksi...
Takže má rada, co nepotřebujte dejte na rozebrání. Je to podpora vědě
anonymus

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od anonymus »

koupil jsem více jak 15 soukromích sbírek ať už jako pozůstalost a nebo přímo od sběratelů a nikdo z nich neuvažoval o předání sbírky do nějaké instituce a nebo pokračovateli zcela zdarma, všechny zajímalo jenom kolik za to dostanou, takže pokud člověk zemře náhle a zavětří li pozůstalí nějakou korunu či euro tak přání či závěť je k ničemu. A mužete si stokrát přát aby se sbírka darovala. Takže i v mém případě nejsem optimista a vidím to tak že si rodina finančně přilepší prodejem (rozprodáním) sbírky.
Josef Chybík
Příspěvky: 27
Registrován: 05 kvě 2010, 20:44

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od Josef Chybík »

Taky stárnu a přemýšlím o věcech posledních, ke kterým patří starost o sbírku. Ponechat rozhodnutí na příbuzných, byť nejbližších, kteří k tomu co děláme, až na naprosté výjimky, opravdu nemají žádný vztah a pouze nám naše aktivity spojené s entomologií tiše tolerují, považuji za holý nesmysl. I když má Míra pravdu, že nás smrt může zaskočit, přesto se domnívám, že se o své sbírky musíme postarat sami. A to v době, kdy nám ještě slouží mentální i fyzické zdraví. Způsobů jak s nimi naložit je celá řada a v diskusích se již tady objevily. Vím, že je nesmírně těžké najít správnou chvíli, kdy k tomu kroku přistoupit. Ale pokud to neuděláme právě my, kteří o výsledcích své práce vědí nejvíce, potom vše dopadne špatně.
Jen pro představu jeden příklad. Před lety jsem se potkal s panem Zdeňkem Černým, kterého celá řada z Vás zná a stejně jako já si jej vážíte a máte rádi. Když jsem mu položil otázku, co jeho sbírka, odpověděl mi, že již má po starosti - daroval ji muzeu.
A ještě jedna věc, kterou k tomu mohu podotknout. To jsou, jak já říkám, papíroví brouci. Jedná se o záznam našich sběrů v publikacích, které napíšeme sami anebo ochotně poskytneme data těm, kteří to umějí lépe než my. Tito papíroví brouci jsou nezničitelní a ještě po desetiletích se dají dohledat.
Přeji Vám radostné Vánoce a úspěšný nový rok.
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od míra »

Josefe, když ono to není jednoduché. Pokud dám příklad za sebe a kouknu se na svých 7 dětí a vnuků, ale i na dalších asi deset neteří i synovců, pak každý koketoval s entomologií, dva ji udržují aktivně. Dva již dělali i zkoušky na biologický obor, syn se pak ale trhl na práva. Aktuálně mám ještě jednu dcerku na základce a jednu ve školce. Obě jsou říčné do broučků, strašilek, kaktusů. No uvidíme. Držím palce. I já sám jsem již jednu skupinu přislíbil muzeu. Ale jako vedlejšák jsem dělal i kurátora v muzeu a vím jak může skončit pěkná sbírka v muzejní péči.
V každém případě jsme na tom hůře než naši broučci. Spálí nás , nasypou do almárky a nezbyde ani vyfouklý pindík. :)
Tak si ho nafoukněme aspon na vánoce.
Xixuthrus

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od Xixuthrus »

Jedno je jisté.

„Je přísně zakázáno brát si s sebou cokoliv do hrobu“.
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od bozapetr »

co tam s tim,že ...
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od aphodius »

Plně slouhlasím s Pepou - nejlepší je ještě za života sbírku předat do státní instituce. U nás přichází do úvahy jedině NMP, poněvadž zde je ze všech našich institucí nejvyšší míra pravděpodobnosti, že se sbírka uchová pro další generace. Nicméně tento svět je stejně jen prach a popel, a nebude ho více. Je třeba se upnout spíše k věčným hodnotám a entomologii nebrat zase tak vážně...
Naposledy upravil(a) aphodius dne 20 pro 2015, 12:14, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od hong »

aphodius píše:Plně slouhlasím s Pepou - nejlepší je ještě za života sbírku předat do státní instituce. U nás přichází do úvahy jedině NMP, poněvadž zde je ze všech našich institucí nejvyšší míra pravděpodobnosti, že se sbírka uchová pro další generace. Nicméně tento svět je stejně jen prach a popel, a nebude ho. Je třeba se upnout spíše k věčným hodnotám...
Plně souhlasím a Aphodiem: vše je pomíjivé, jen blbost je věčná... :D
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od marion »

Mám jeden zcela konkrétní dotaz, pokud dnes řeknu v NMP, že jim věnuju svou sbírku, vezmou ji ? Zajímal by mně konkrétní názor někoho zodpovědného, ono je docela možné, že je ani nechtějí nebo chtějí jen výběr. Regionální muzea vypadají taky dobře, pokud je tam entomolog, už jsem ale viděl zanedbané sbírky, když entomolog přestane fungovat a nastoupí třeba ornitolog a regionální muzea většinou nemají moc pracovníků, aby byl na každou skupinu jeden.
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Co bude s našimi sbírkami?

Příspěvek od Libor Dvořák »

Nejlepší je v NMP na férovku kontaktovat kurátora daných skupin. Tzn. na brouky Jirka Hájek, na pestřenky Michal Tkoč, na čmeláky a vosy Honza Macek... Škvory ale můžeš dát do muzea mně :-D
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“