Zápach

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Zápach

Příspěvek od Adam »

Rád bych se zeptal, jak řešíte zápach sbírky? Na burze páchne (nebo voní) každého krabice jinak a zvlášť ty s velkými brouky mi velmi nepěkně zavánějí. Brouky do nich dávám už vysušené. Taky hovniválové nevoní po fialkách, ačkoliv prošli benzínovou lázní. Cpát do krabic levanduli?
Uživatelský avatar
Lehrak
Příspěvky: 29
Registrován: 29 dub 2010, 12:41
Bydliště: Hádek

Re: Zápach

Příspěvek od Lehrak »

Podle mě se se zápachem toho moc udělat nedá. Leda přebít to něčim jinym. Zkus tu levanduli. Já s tim mam taky problém. Ani ne tak se zápachem, jako s perchlorbenzenem. Až dokončim rekonstrukci, hodlám krabice zavřít do utěsněného prostoru. (Truhla) Snad to trochu vyřešim :)
Cerambycidae (CZ), Carabidae (CZ)
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Zápach

Příspěvek od aphodius »

Po otevření mých sbírkových krabic byste neucítili ani nejmenší zápach - a to ani přesto, že je tvořena z velké části koprofágními příslušníky nadčeledi Scarabaeoidea. Proč? Inu asi proto, že brouky kvalitně usmrcuju (ve smrtičce je vždy dostatek etylacetátu), smrtičky uskladňuju v ledničce a nedopustím, aby v některé byl byť jen na chvíli nedostatek etylacetátu (nedochází tak k eventuálnímu pomnožení mikroorganismů způsobujících rozklad organické hmoty). Před praparací brouky koupu v destilované vodě a čistím štětečkem. Po vypreparování je dobře vysuším a poté projdou minimálně 24-hodinovou lázní čistého oktanu (lékařský benzín), který v průběhu luhování preparátů několikrát (dle potřeby třeba až desetkrát) vyměním. Po takovéto proceduře již není možné, aby praparáty vykazovaly nějaké pachové vlastnosti.
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Zápach

Příspěvek od hong »

aphodius píše: Po vypreparování je dobře vysuším a poté projdou minimálně 24-hodinovou lázní čistého oktanu (lékařský benzín), který v .....
někdy se ve mně vzbouří chemik... takže - né že by na tom v tomto případě nějak extra záleželo, ale "lékařský benzin" NENÍ totéž jako "čistý oktan". ..
Všichni středoškoláci ať prominou, že sem píšu takové samozřejmosti...
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Zápach

Příspěvek od aphodius »

Za mých mladých let jsme se učili na gymplu, že lékařský benzín je směs izomerů oktanu (sumární vzorec C8H18) (chemie byla mým koníčkem - zúčastňoval jsem se pravidelně krajských kol chemických olympiád a neumísťoval jsem se zrovna špatně), nicméně kvůli Hongově poznámce jsem si to prověřil a musím mu dát za pravdu - současný lékařský benzín má následující složení:
n-hexan: 53 %
hexan (směs izomerů): 44 %
cyklohexan: 3 %
Takže jde o těkavější uhlovodíky s menší hustotou a viskozitou než směs oktanů.

Zdroj: http://www.pentachemicals.eu/bezp_listy ... st_306.pdf.
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“