Unit systém

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Unit systém

Příspěvek od Haci »

Renno píše:já ted zrovna koketuju s myšlenkou něco naházet do unit systému po jednotlivých druzích, protože mám všechno v motýlářskejch krabicích a občas potřebuju pracovat jen s jedním druhem.....má to někdo podobně uspořádané?
Každý má na věc jiný názor, ale unitky jsou rozhodně výhodou, zejména při neustálé práci se sbírkou. Používám je už roky a nedám na ně dopustit. Když potřebuju kouknout na sérii brouků pod lupou, tak si vytahnu jen příslušnou unitku a nacpu jí pod mikrák. Nemusím nic neustále vypichovat, což zvyšuje riziko poškození exempláře(ů). Unitky dnes používá drtivá většina muzeí a dalších instutucí uchovávajících sbírky; jsou totiž nejefektivnějším uspořádáním. Ale samozdřejmě do nich nikdo nerve 15 cm velký brouky ;-). Pokud by si někdo však myslel, že unitkama unikne přepichování, tak mohu ujistit, že úplně ne :-D
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Naše sbírky

Příspěvek od míra »

Nijak se nedohestonuji otázkou,, co jsou to unitky?
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Naše sbírky

Příspěvek od Haci »

Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Naše sbírky

Příspěvek od míra »

dík, jo, jasný. Já to používám částečně k preparaci. To mi vyhovuje kvulivá třídění. U sbírek jsemt to spíše viděl u některých prodejců. ale více jsem se tím nezabýval. Naprosto chápu, že pro práci se sbírkou a nenutnosti vytahování jedinců alebrž celků je to šetrnější. ještě snad otázku, u motýlů předpokládám se toto nevyužívá vubec?
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Unit systém

Příspěvek od Renno »

haci a od koho bereš unitky...máš nějaké doporučení a zkušenosti?
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Renda

Re: Unit systém

Příspěvek od Renda »

sic jsem prdnul jsem fotky do vlákna Naše sbírky, ale písnu i sem - já jich mám doma pár na svojí havěť (sice ne moc dlouho, ale nedám na ně dopustit). Pravda je to dražší špás, ale těsní naprosto skvěle a myslím že i moc dobře vypadají a hlavně jak psal Lukáš jsou naprosto super na práci - já bral od Entosphinxu - olše přírodní 30/40 cm - 8 krabiček papírových /krabici... tedy cena za jednu krabici vč. střev cca 630,- vodítka pro vodorovné uložení - Al profil z Bauhausu, madla taky z Bauhausu (39,- ks). Žena šla do kolen když jsem se prořekl co to stálo, tak jsem jí musel koupit kozačky :rock , ale mám z toho radost.
Přílohy
DSC_0020.JPG
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Unit systém

Příspěvek od Haci »

míra píše:ještě snad otázku, u motýlů předpokládám se toto nevyužívá vubec?
Používá, ale jen na droboť. Kolega do nich převádí sbírku miker, jelikož právě ty vyžadují velice šetrnou manipulaci. Na martináče to není :-D.
Renno píše:haci a od koho bereš unitky...máš nějaké doporučení a zkušenosti?
od Dudychy, fa. Crotalus. Jsem se jeho krabicema naprosto spokojenej, jelikož je má vymakaný a rozumí dřevu (pokud se nepletu tak kurpusy dřevených krabic u Entosphinx jsou od něj nebo alespoň určitě byly). Dalším aspektem je, že má vnitrní unitky z tvrdého kartonu či dokonce dřevené, což je na manipulaci mnohem lepší než měkké od Entosphinx. Ten má sice unitky jednu jako druhou (skládají měkký karton vyražený na raznici), ale unitky se nepříjemně kroutí když je člověk chce vytahnout z krabice a tím jak jsou měkké, tak při neopatrné manipulaci si člověk může naopak napáchat více škody než užitku. Velikost 1/16 (do 30x40) je ok, 1/8 ještě jde, ale 1/4 se kroutí jak psí víno. Takže jednoznačně unitky z tvrdého kartonu nebo celodřevěné. Jak píše Renda, je to dražší špás... Jo někdy to Dudychovi trošku dost trvá..., takže jsem se naučil kupovat krabice, když je nepotřebuju akutně :-D.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Unit systém

Příspěvek od Renno »

for Renda...moc pěkně udělaný :yes
entosphinx dělá i plastový krabičky do unit...já mám velký krabice 40x50 a do nich bych rád poskládal třeba na ty mé Trichouše malý krabičky, klidně 32 kusů do krabice

for Haci...koukal jsem na toho Crotaluse...firmu jsem našel ale nabídku nikde žádnou :S
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Hadesia
Příspěvky: 134
Registrován: 02 led 2013, 19:18

Re: Unit systém

Příspěvek od Hadesia »

Renda píše: 11 úno 2015, 21:11 vodítka pro vodorovné uložení - Al profil z Bauhausu, madla taky z Bauhausu (39,- ks). Žena šla do kolen když jsem se prořekl co to stálo, tak jsem jí musel koupit kozačky :rock , ale mám z toho radost.
Teraz si idem nechať vyrobiť skriňu na unit system v 50x40x6 (skriňu, nie kabinet), dva stĺpce. Vnútorne koľajnice presne rovnako chcem urobiť z AL profilov. Pre tých ktorí podobné už máte mám otázky:
1/ o koľko máte širší priestor ako krabica (bojím sa ak to bude príliš natesno že sa to môže šprajcovať)
2/ akú máte medzeru medzi krabicami (na výšku)? Teoreticky by tam nemusela byť žiadna, v praxi by to určite nerobilo dobrotu :D
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Unit systém

Příspěvek od Yohaness »

Hadesia píše: 25 zář 2018, 18:28
Renda píše: 11 úno 2015, 21:11 vodítka pro vodorovné uložení - Al profil z Bauhausu, madla taky z Bauhausu (39,- ks). Žena šla do kolen když jsem se prořekl co to stálo, tak jsem jí musel koupit kozačky :rock , ale mám z toho radost.
Teraz si idem nechať vyrobiť skriňu na unit system v 50x40x6 (skriňu, nie kabinet), dva stĺpce. Vnútorne koľajnice presne rovnako chcem urobiť z AL profilov. Pre tých ktorí podobné už máte mám otázky:
1/ o koľko máte širší priestor ako krabica (bojím sa ak to bude príliš natesno že sa to môže šprajcovať)
2/ akú máte medzeru medzi krabicami (na výšku)? Teoreticky by tam nemusela byť žiadna, v praxi by to určite nerobilo dobrotu :D
Na to ti Renda, bohužel, už neodpoví...
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Hadesia
Příspěvky: 134
Registrován: 02 led 2013, 19:18

Re: Unit systém

Příspěvek od Hadesia »

Dúfam že sa mu nič nestalo, ďalej zbiera len nestráca čas na fóre. Verím že ľudí ktorí majú kabinety je tu dosť tí by mohli mať praktické skúsenosti.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Unit systém

Příspěvek od Hali+ »

Rendova loviště jsou nyní už věčná. Takže jistě sbírá...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“