Zahnědlé štítky

Vše o budování sbírky, tipy, rady .....
Odpovědět
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Zahnědlé štítky

Příspěvek od Renno »

Stává se vám taky, že máte najednou v řadě bílých štítků nějaký hodně zažloutlý, hnědý, nebo často se většíma či menšíma špinavýma skvrnama převážně kolem končetin....co s tím pak děláte, nebo jak tomu předcházet?...skvrny se mi dělaj především když lepím slinami..nejdřív není nic vidět a pak se objeví hnědé fleky (hlavně u carabů)...nelíbí se mi to a nevím co s tím....jaké máte zkušenosti?
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Zahnědlé štítky

Příspěvek od kormik »

To dělá většina brouků, je to dáno řadou faktorů. Např. pokud se brouci ve smrtičce poblijou ve smrtelných křečích a ty z nich špatně odstraníš nečistoty. Pokud je brouk čerstvě nažraný, tak se to taky stává. Přezimující generace brouků jsou takovým "olejíčkem" přímo nasáknutý. Chrání je to nejspíše proti zmrznutí, takhle se mastí i vodní brouci. Ty to mají zase spíše proti smáčení. Fytofágové to dělají obzvlášť často. Ty to absorbují z pastvy na rostlinách. Já postupuju takhle: z rozvlhčovadla putují brouci na opláchnutí do vlahé vody, u hodně zaneřáděných přidám do vody ještě saponát. Pak je nechám oschnout na toaleťáku a po preparaci a následném lehkém vyschnutí (4 -5 dní, ale i déle) putují do lázně z lékařského benzínu. Tam je nechám den, dva. Když na ně zapomenu, tak i déle. Pak už takový brouk většinou nikdy nezasviní štítek. Benzín u čerstvě zamaštěných brouků vyčistí i štítek. Je to pracné, ale má to více výhod. Brouk je krásně čistý, vynikne jeho zbarvení, pokud má šupinky a chloupky, tak se i lépe určuje, když není zapatlanej svejma sekretama od hlavy až k "patě". A z estetického hlediska máš štítek čistý. Navíc takový matroš míň chutná rušníkům. Cassidy ale takhle nečistím. Na ty jen používám vodní lázeň. Benzín pozměňuje jejich barvy a rozpouští u některých druhů vosk, kterým mají pokryté tělo. Znesnadňuje to pak v určitých případech determinaci, navíc brouk vypadá dost hnusně a nepřirozeně.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Zahnědlé štítky

Příspěvek od Renno »

díky kormiku..ale ještě jeden technickej dotaz...v čem máš ten benzín s broukama?...já vyzkoušel různý nádoby ale nic není vhodný..z petriho misek se vypařuje a lahvičky s úzkým hrdlem jsou naprd
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Zahnědlé štítky

Příspěvek od Vašek »

Malá sklenka od včelího medu (ta nejmenší).
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Zahnědlé štítky

Příspěvek od Yohaness »

Nejširší hrdlo mají většinou sklenice od různých zavináčů, rybích oček atd. :mrk
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
burysek

Re: Zahnědlé štítky

Příspěvek od burysek »

Stačí navštívit např. domácí potřeby. Různých skleněných dóz a kořenek je nepřeberné množství. Já na koupele v benzinu, perchloru i jarové vodě používám asi za dvacku tyto kořenky.
P8100004.JPG
Holý
Příspěvky: 13
Registrován: 29 dub 2010, 07:53

Re: Zahnědlé štítky

Příspěvek od Holý »

Myslím, že je docela dobře vysvětleno, jak skvrnám na štítcích přecházet. Ale jak nejlépe postupovat, když už tenhle problém vznikl. Má smysl dávat brouka i se štítkem do benzinu, má to vůbec efekt? Nebo je lepší ho ze šítku odlepit a nalepit na štítek nový?
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Zahnědlé štítky

Příspěvek od Yohaness »

Holý píše:Myslím, že je docela dobře vysvětleno, jak skvrnám na štítcích přecházet. Ale jak nejlépe postupovat, když už tenhle problém vznikl. Má smysl dávat brouka i se štítkem do benzinu, má to vůbec efekt? Nebo je lepší ho ze šítku odlepit a nalepit na štítek nový?
Záleží na druhu toho znečištění. Normální žlutou mastnotu Perchlor ze štítků vypere. :mrk
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 825
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Zahnědlé štítky

Příspěvek od Adam »

Tohle mi s oblibou dělají třeba Notiophilusové. Benzín nepomáhá. Zkoušel jsem pár brouků i přepreparovat, ale udělali to znova. Ne že by se mi to dvakrát líbilo, ale taky mi to netrhá žíly natolik, abych to neodkladně řešil.
jericho
Příspěvky: 235
Registrován: 05 čer 2010, 12:45
Bydliště: Peč

Re: Zahnědlé štítky

Příspěvek od jericho »

O víkendu jsem vyzkoušel lékařský benzín, výborná věc. naložil jsem do něj i brouky co chytli nějakou bílou plíseň, ale po tý lázni v benzínu jsou jako čerstvě nelepený, tak doufám, že se ta plíseň nevrátí....Starým broukům na štítkcích to taky prospělo.
Odpovědět

Zpět na „Sbírka /Collection/“